Wymiana kulturalna podczas polsko- słowackich warsztatów rzemieślniczych w Bukowsku
W dniu wczorajszym zakończyły się dwudniowe, otwarte dla mieszkańców polsko-słowackie warsztaty rzemiosła tradycyjnego prowadzone przez rzemieślników z Uniwersytetu Ludowego Rzemiosła Artystycznego w Woli Sękowej oraz z partnerskiej miejscowości gminy Bukowsko Fulianka na Słowacji.
Po sobotniej wizycie studyjnej w Uniwersytecie w Woli Sękowej, gdzie goście ze Słowacji mogli zapoznać się z funkcjonowaniem i ideą uniwersytetów ludowych, rozpoczęły się warsztaty rzemieślnicze w Bukowsku. W niedzielę rzemieślnicy ponownie dzielili się swoimi umiejętnościami w trakcie Kiermaszu Kultury Wołoskiej.
W ciągu dwóch dni osoby chętne mogły spróbować swoich sił w ceramice i garncarstwie na kole, snycerstwie, rzeźbie, wiklinie, tkactwie oraz w malarstwie, kowalstwie i tworzeniu misternych prac z koralików i papieru.
Był to bardzo owocny czas, nie tylko dla uczestników warsztatów, ale także dla samych rzemieślników doskonała okazja do wymiany doświadczeń i poznania nowych technik rzemieślniczych.
Niedzielne popołudnie natomiast wypełniły spotkania z kulturą tradycyjną naszego polsko-słowackiego pogranicza. W Domu Kultury w Bukowsku spotkali się na jednej scenie wykonawcy polscy i słowaccy, reprezentujący gminę Bukowsko oraz Fuliankę.
Najpierw swoimi głosami zaczarowali publiczność, licznie zgromadzoną na sali Domu Kultury w Bukowsku, panowie z słowackiego Zespołu Ludowego "Richtarosze". Następnie zaprezentowały się dwa zespoły reprezentujące gminę Bukowsko - Kapela Ludowa Bukowianie z oraz młodzieżowy Zespół Taneczny „Kłokoczka” działający przy Zespole Szkół w Pobiednie, pod kierownictwem Mariusza Prajznera. Wieczór zakończył się bardzo teatralnie spektaklem „Bukowskie Wesele” zaprezentowanym przez Grupę śpiewaczo-teatralną NaTak, prowadzoną obecnie przez Magdalenę Zubel. Zespół jak zawsze wspierali muzycy z Kapeli Ludowej Bukowianie. Po dwuletniej przerwie grupa miała ogromną przyjemność zaprezentować spektakl ponownie na scenie Domu Kultury w Bukowsku, gdzie rozpoczęli wspólne twórcze działanie.
Niedzielnym warsztatom oraz spotkaniu z kulturą pogranicza towarzyszyła wystawa poświęcona działalności Uniwersytetu Ludowego Rzemiosła Artystycznego "Idea Uniwersytetów Ludowych. Działania ULRA w Woli Sękowej. Prace uczestników". Mieliśmy okazję zapoznać się nie tylko z działalnością Uniwersytetu, ale także zobaczyć przepiękne prace jej absolwentów.
Zorganizowane warsztaty oraz występy artystyczne były okazją do zapoznania się rzemiosłem polskim i słowackim o korzeniach wołoskich, które na terenie Karpat kultywowane jest przez pokolenia oraz z tradycyjną kulturą pogranicza polsko-słowackiego.
Zadanie zrealizowane zostało w ramach projektu “Kuźnia talentów przy Karpackiej kolibie”, współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach programu Interreg Polska-Słowacja.
- SOŁECTWA
- PROJEKTY, INWESTYCJE, REMONTY
- Projekty dofinansowane z Unii Europejskiej
- Projekty ze środków krajowych
- Projekty realizowane przy wsparciu gminy
- Inwestycje z środków krajowych
- Inwestycje z budżetu gminy
- Fundusz Dróg Samorządowych
- Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych
- "Cyfrowa Gmina" w Urzędzie Gminy Bukowsko
- „Granty PPGR” Cyfrowa Gmina -Wsparcie dzieci z rodzin pegeerowskich w rozwoju cyfrowym
- Cyberbezpieczny Samorząd
- PRZETARGI
- JEDNOSTKI GMINNE
- ORGANIZACJE POZARZĄDOWE
- TRANSMISJE OBRAD RADY GMINY
- KWARTALNIK GAZETA GMINY
- GMINNY PORTAL MAPOWY
- DEKLARACJA DOSTĘPNOŚCI