Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych
Gminny Punkt Konsultacjo - Informacyjny
PUNKT KONSULTACYJNY TERAPII UZALEŻNIEŃ
dla osób uzależnionych i współuzależnionych
oraz pomocy rodzinie
czynny:
w trzecią środę miesiąca w godz. 1630- 1830
w budynku Urzędu Gminy Bukowsko pok. nr 9 – parter
Wszystkie porady i konsultacje są bezpłatne.
Gminna Komisja
Rozwiązywania Problemów Alkoholowych
Wnioski do Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Bukowsku:
Wniosek Wniosek
Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Bukowsku działa w oparciu o przepisy ustawy z dnia 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi (tekst jednolity Dz. U. 2018 poz. 2137 z późn. zm.) w składzie zatwierdzonym zarządzeniem Nr 26/18 Wójta Gminy Bukowsko z dnia 30 lipca 2018 r. .w sprawie powołania Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Bukowsku.
Członkami Gminnej Komisji są przedstawiciele: Urzędu Gminy, Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej, Posterunku Policji, Ośrodka Zdrowia i Zespołu Szkół w Bukowsku.
Alkohol działając na organizm człowieka przyspiesza zmiany nastroju, osłabia koordynację, zdolność podejmowania decyzji, pozbawia hamulców
Procedurę zobowiązania do leczenia odwykowego wdraża się wobec niektórych osób uzależnionych od alkoholu (osoby, które w związku z nadużywaniem alkoholu powodują rozkład życia rodzinnego, demoralizacje nieletnich, nie łożą na utrzymanie, systematycznie zakłócają spokój lub porządek publiczny).
Procedurę tę można uruchomić poprzez Komisję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych umiejscowioną przy Urzędzie Gminy, poprzez złożenie wniosku z opisem niepokojącej sytuacji w rodzinie, w związku z nadużywaniem alkoholu przez jednego z jej członków. Komisja zaprasza na rozmowę osobę nadużywającą alkoholu i motywuje do kontaktu z placówką odwykową oraz podjęcia leczenia. Jeżeli osoba zgłoszona nie decyduje się na kontakt z placówką odwykową, Komisja kieruje sprawę do Sądu Rodzinnego, który w oparciu o opinię 2 biegłych zobowiązuje osobę uzależnioną do leczenia odwykowego. Postanowienie jest wykonywalne przez 2 lata od czasu jego wydania. Sąd w postanowieniu wskazuje czy ma to być leczenie stacjonarne, czy ambulatoryjne oraz czy nad wykonaniem postanowienia ma czuwać kurator sądowy. Postanowienie o zobowiązaniu do leczenia odwykowego zapada w trybie nieprocesowym (art. 26 ust. 2 ww. ustawy) i nie nosi charakteru wyroku sądowego " sankcji karnej. To znaczy, że w sprawie leczenia odwykowego, mimo zobowiązania, nie można zastosować prawnie żadnej kary (np. kary pozbawienia wolności). Funkcja społeczna instytucji zobowiązania do leczenia jest funkcją polegającą na instytucjonalnym motywowaniu do podjęcia terapii odwykowej. Zobowiązanie nie ma charakteru przymusu w sensie przymusu prawnego " nie ma możliwości prawnych ani organizacyjnych zatrzymania zobowiązanego w zakładzie leczniczym wbrew jego woli.
Podstawowym celem terapii uzależnienia od alkoholu jest uzyskanie poprawy zdrowia pacjenta. Oczekiwanym efektem terapii uzależnienia od alkoholu jest trwałe zatrzymanie spożywania alkoholu, uzyskanie świadomości choroby, uzyskanie wglądu w mechanizmy choroby, dzięki któremu może on nauczyć się unikania powrotu do picia w przyszłości. Celem pobytu w zakładzie odwykowym nie jest izolacja od otoczenia społecznego.
Osoby uzależnione od alkoholu ponoszą odpowiedzialność za swoje, niezgodne z prawem, postępowanie.
Warto pamiętać, że leczenie odwykowe nie rozwiązuje problemu przemocy w rodzinie. Ponieważ zobowiązanie do leczenia nie ma charakteru przymusu, osoba uzależniona często odmawia pozostania w placówce leczenia odwykowego i cały wysiłek rodziny i zaangażowanych instytucji, w efekcie, nic nie zmienia: osoba uzależniona pije i stosuje nadal przemoc.
W wielu wypadkach poważnym czynnikiem motywującym do podjęcia terapii związanej z przerwaniem stosowania przemocy jest wyrok sądowy (w sprawie karnej) w zawieszeniu. Daje to możliwości nacisku kuratorowi, aby jego podopieczny podjął terapię dla osób stosujących przemoc. Groźba wystąpienia do sądu o odwieszenia wyroku jest sankcją, której sprawcy przemocy, w większości wypadków, wolą uniknąć.
W wypadku współwystępowania przemocy w rodzinie i alkoholizmu, lepiej jest złożyć doniesienie o przestępstwie niż uruchamiać w Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych procedurę zobowiązania do leczenia. Istnieje wtedy szansa, że sędzia karny jeżeli wyda wyrok w zawieszeniu, to obwaruje jego odwieszenie koniecznością zmiany zachowania i zgłoszenia się na terapię.
Poradnia Leczenia Uzależnień w Sanoku
ul. Lipińskiego 10 pok. nr 19
Tel. 13 4656394 Rejestracja osobiście, codziennie od pon.- do piątku
Terapia bezpłatna codziennie od poniedziałku do piątku w godz. 9 -13.
Leczenie w Oddziale Dziennym Terapii Uzależnień od Alkoholu trwa 8 tygodni. Zajęcia obywają się od poniedziałku do piątku. Pacjenci uczestniczą w programie terapeutycznym opierającym się na oddziaływaniach grupowych i indywidualnej pracy z terapeutą. Pomoc w oddziale znajdą przede wszystkim osoby, które mają mało doświadczeń w utrzymywaniu dłuższej abstynencji, źle znoszą abstynencję, chcą uczestniczyć w programie terapii, a jednocześnie nie chcą opuszczać domu na dłuższy czas.
Pacjenci chcący podjąć leczenie w Oddziale Dziennym powinni zgłosić się po skierowanie do Poradni Leczenia Uzależnień lub Poradni Zdrowia Psychicznego.
Do zarejestrowania się potrzebne są:
– dowód osobisty,
– karty informacyjne odbytych leczeń szpitalnych (jeżeli pacjent posiada).
Po przebytych rozmowach diagnostyczno-kwalifikacyjnych pacjent jest kierowany do Oddziału Dziennego. Na okres terapii przysługuje zwolnienie lekarskie, ułatwiające korzystanie z leczenia osobom pracującym.
Oddział Terapii Uzależnienia od Alkoholu (stacjonarny) w Sanoku
ul. Konarskiego 8 38-500 Sanok
Telefony
Pokój Terapeutów – 13 46 56 375
Pielęgniarka oddziałowa – 13 46 56 374
Dyżurka pielęgniarek – 13 46 56 350
Przyjęcia do oddziału:
Przyjęcia do Oddziału odbywają się:
• w czwartki od godz.7.30-15.00 oraz
• w piątki od godz.8.30-11.00
po wcześniejszym uzgodnieniu terminu rozpoczęcia terapii telefonicznie lub osobiście.
Leczenie w Oddziale Terapii Uzależnień od Alkoholu (Stacjonarny ) trwa 6 tygodni.
W sytuacjach uzasadnionych terapeutycznie, możliwe jest przedłużenie leczenia.
Cele terapii:
Celem terapii jest poprawa funkcjonowania psychospołecznego pacjentów i osiągana jest przez:
• pomoc w osiągnięciu i utrzymaniu abstynencji od alkoholu, ograniczenie ryzyka związanego z używaniem.
• trening umiejętności służących radzeniu sobie w sytuacjach życiowych
• rozwiązanie problemów psychologicznych
• pomoc w rozwiązywaniu problemów w rodzinie i środowisku
Założenia teoretyczne:
Leczenie oparte jest na korektywnej więzi z grupą terapeutyczną oraz poznawaniu siebie, uczeniu się nowych zachowań w oparciu o doświadczenie. Abstynencja jest ważną częścią zmiany, trudności w jej osiągnięciu i utrzymaniu stanowią temat pracy terapeutycznej. Główny ciężar terapii spoczywa na grupie, psychoterapia indywidualna służy planowaniu leczenia oraz przepracowaniu niektórych indywidualnych problemów pacjenta.
Informacje dla pacjentów:
• pacjenci zgłaszają się na oddział ze skierowaniem od lekarza specjalisty lub lekarza POZ
• wymagana jest co najmniej dwutygodniowa abstynencja
• pacjenci którzy oprócz alkoholizmu posiadają inne współistniejące choroby powinni mieć przy sobie aktualne wyniki badań oraz zapas leków specjalistycznych, które zażywają
• do szpitala należy zabrać rzeczy osobiste i przybory toaletowe
• odwiedziny w oddziale odbywają się w każdą niedzielę w godzinach od 9.00 do 17.00
- SOŁECTWA
- PROJEKTY, INWESTYCJE, REMONTY
- Projekty dofinansowane z Unii Europejskiej
- Projekty ze środków krajowych
- Projekty realizowane przy wsparciu gminy
- Inwestycje z środków krajowych
- Inwestycje z budżetu gminy
- Fundusz Dróg Samorządowych
- Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych
- "Cyfrowa Gmina" w Urzędzie Gminy Bukowsko
- „Granty PPGR” Cyfrowa Gmina -Wsparcie dzieci z rodzin pegeerowskich w rozwoju cyfrowym
- Cyberbezpieczny Samorząd
- PRZETARGI
- JEDNOSTKI GMINNE
- ORGANIZACJE POZARZĄDOWE
- TRANSMISJE OBRAD RADY GMINY
- KWARTALNIK GAZETA GMINY
- GMINNY PORTAL MAPOWY
- DEKLARACJA DOSTĘPNOŚCI