Wola Piotrowa
SOŁECTWO WOLA PIOTROWA
Sołtys:
Jan Krzok
e mail: soltyswolapiotrowa@bukowsko.pl
RADA SOŁECKA
- Pyszko Andrzej
- Dorda Jonatan
- Rzyman Daniel
- Bryrt Radosław
- Hołomek Janusz
Powierzchnia :841,99 ha
Liczba ludności: 330 osób
W malowniczej gminie Bukowsko, u podnóża pasma Bukownicy leży wieś Wola Piotrowa. Najstarsze wzmianki o wiosce sięgają roku 1526. Wioska założona została na prawie wołoskim w pierwszej połowie XVI wieku, na stoku lesistego pasma Bukowicy, poniżej źródła rzeki Sanoczek. W roku 1936 wieś liczyła 457 mieszkańców, w większości wyznania grekokatolickiego. Po roku 1944 nastąpiły pierwsze wyjazdy ludności na Ukrainę. Działalność UPA spowodowała reakcję ówczesnych władz polskich i wysiedlanie na tzw. ziemie odzyskane. Po zakończeniu "Akcji Wisła"w 1947 roku wieś praktycznie przestała istnieć. Pozostawione zabudowania rozebrano i przeniesiono do okolicznych wiosek spalonych przez bandy UPA.
Odrodzenie Woli Piotrowej rozpoczęło się w 1966 roku, kiedy ze Śląska Cieszyńskiego i Zaolzia, leżącego w byłej Czechosłowacji, przyjechały tu pierwsze rodziny protestanckich osadników. Surowy klimat, górzysty teren i zakrzaczone pola nie sprzyjały mieszkańcom Woli Piotrowej, którzy na Śląsku zostawili swoje domy i miejsca pracy, aby od nowa budować wioskę i uczyć się rolnictwa od podstaw. Prace rozpoczęto od karczowania ponad 100h nieużytków, wykonania drogi dojazdowej, elektryfikacji wsi, budowy sklepu spożywczego, melioracji. Zaczął też regularnie kursować autobus MKS, PKS.
W jednym z domów mieszkalnych zorganizowano czteroklasową szkołę podstawową podlegającą pod szkołę w Bukowsku. Rozpoczęto budowę domów mieszkalnych i budynków gospodarczych. Następnym etapem była budowa linii telefonicznej i gazyfikacja. Dzięki wspólnym staraniom i wzajemnej pomocy sąsiedzkiej zabudowania wiejskie i gospodarcze rosły jak przysłowiowe "grzyby po deszczu".
Obecnie wioskę zamieszkuje około 350 osób. Większość mieszkańców jest wyznania zielonoświątkowego. W centralnym miejscu wioski stoi nowy Dom Kultury, który służy mieszkańcom, a tuż obok budynek kościelny „Dom modlitwy”.
Młodzież może uprawiać sport na zadbanym boisku, a dzieci bawić się na placu zabaw. Część mieszkańców prowadzi nowoczesne, duże gospodarstwa rolne zorientowane na hodowlę krów mlecznych. Funkcjonują tutaj rodzinne firmy budowlane i stolarskie. Mieszkańcy dojeżdżają do pracy w okolicznych miejscowościach i gminach.
W Woli Piotrowej ma siedzibę „Fundacja Latarnia” która swoją działalnością niesie pomoc osobom bezdomnym oraz uzależnionym. Fundację prowadzą dwa małżeństwa, które angażują sięw wiele społecznych projektów i inicjatyw.
Gospodarstwa agroturystyczne działające w Woli Piotrowej zapraszają turystów do zakwaterowania i odpoczynku w cichej, czystej okolicy. Z wioski malowniczym, żółtym szklakiem dojść można na szczyt góry Tokarnia 778 m n.p.m. i podziwiać widoki okolic, a czasem przy dobrej widoczności zobaczyć Tatry. Ze szczytu Tokarni można dalej, czerwonym szlakiem wędrować w kierunku Komańczy lub w odwrotną stronę w kierunku Puław. Liczne, polne drogi wokół wioski zachęcają do spacerów i odpoczynku na łonie czystej przyrody. Spacerując szlakami można odpocząć w altanach, gdzie jest możliwość zapalenia ogniska.
Elżbieta Pyszko
- SOŁECTWA
- PROJEKTY, INWESTYCJE, REMONTY
- Projekty dofinansowane z Unii Europejskiej
- Projekty ze środków krajowych
- Projekty realizowane przy wsparciu gminy
- Inwestycje z środków krajowych
- Inwestycje z budżetu gminy
- Fundusz Dróg Samorządowych
- Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych
- "Cyfrowa Gmina" w Urzędzie Gminy Bukowsko
- „Granty PPGR” Cyfrowa Gmina -Wsparcie dzieci z rodzin pegeerowskich w rozwoju cyfrowym
- Cyberbezpieczny Samorząd
- PRZETARGI
- JEDNOSTKI GMINNE
- ORGANIZACJE POZARZĄDOWE
- TRANSMISJE OBRAD RADY GMINY
- KWARTALNIK GAZETA GMINY
- GMINNY PORTAL MAPOWY
- DEKLARACJA DOSTĘPNOŚCI