Projekty realizowane przy wsparciu gminy
Tytuł Projektu: Blogowa Książka 2023
Wnioskodawca : Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Bukowskiej
Program: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Działanie: Kultura Dostępna 2023
Całkowita wartość projektu: 23 675,00 zł
Kwota dofinansowania: 19 000 zł
Termin realizacji Projektu: 04.2023 -11.2023 rok
Partnerzy: Gmina Bukowsko
Ogólny opis projektu:
Zadanie będzie służyć osiągnięciu realnych, systemowych i długofalowych efektów w niwelowaniu barier w dostępie do kultury w wymiarach: przestrzennym, ekonomicznym, społeczno-mentalnym i kompetencyjnym ze szczególnym uwzględnieniem potrzeb osób z gminy Bukowsko. Zadanie zostanie zrealizowane poprzez autorskie spotkania z autorami książek oraz blogerami książkowymi. Zadanie niekomercyjne, uwzględniające nieodpłatne uczestnictwo dla różnych grup społecznych.
Cel projektu: Ułatwienie dostępu do kultury, dotarcie do szerokiego grona odbiorców i sprzyjanie integracji społecznej w gminie Bukowsko.
Projekt dotyczy: Spotkania z twórcami, prelegentami, autorami książek i blogów czytelniczych, wsparte cateringiem, oraz mini wystawą nawiązującą do kultury i tradycji lokalnej gminy Bukowsko.
Zakres projektu obejmuje:
• 5 spotkań autorskich przeznaczonych dla wszystkich niezależnie od wieku, statusu materialnego czy zawodowego czy też posiadanej niepełnosprawności,
• przywrócenie do życia zapomnianych historii, fotografii i opowieści z terenu gminy Bukowsko poprzez organizację wystaw w trakcie spotkań
Tytuł Projektu: Ziemia Ojców Naszych - MURALE
Wnioskodawca : Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Bukowskiej
Program: Patriotyzm Jutra -Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Nazwa instytucji zarządzającej Programem: Muzeum Historii Polski
Całkowita wartość projektu: 30 000,00 zł
Kwota dofinansowania: 27 000,00 zł
Termin realizacji Projektu: 05.2023 -11.2023 rok
Ogólny opis projektu: W zadaniu został uwzględniony kontekst historyczny, który dotyczy bohaterów historii, o których dzisiaj zarówno w szkołach jak i na co dzień się nie mówi. Warsztaty, murale oraz krótki film będzie okazją do tego, aby pamięć o bohaterach mających wpływ na naszą historię, przywrócić na stałe, wpisując ją w obraz gminy Bukowsko. Murale będące efektem zadanie oraz historia ich bohaterów, na trwałe wpiszą się w świadomość mieszkańcówe gminy Bukowsko. Dzięki temu zadanie nie będzie miało wymiar ponadczasowy.
Cel projektu: Projekt ma na celu upowszechnianie wiedzy z zakresu historii Polski oraz lokalnej historii ziemi sanockiej, poprzez kultywowanie pamięci o doniosłych wydarzeniach i osobach ważnych dla Polski oraz dla społeczności naszej "małej ojczyzny", podtrzymywanie tradycji polskiej oraz szacunku dla dziedzictwa innych narodów i grup etnicznych zamieszkujących tereny Polski i dawnej Rzeczypospolitej.Cel zostanie osiągnięty poprzez realizację serii warsztatów z aerografii, których efektem będzie powstanie murali na terenie gminy Bukowsko, z tematem przewodnim bohaterów, lokalnych oraz ogólnokrajowych, którzy mieliwpływ na naszą historię i dzięki którym dzisiaj możemy kształtować patriotyczne postawy.
Zakres projektu obejmuje:
- 3 warsztaty aerografu, podczas których uczestnicy poznają historię wybranych bohaterów
- 3 murale (1 na przystanku) z takimi bohaterami jak: Aleksander Fredro (Sejm ustanowił 2023 RokiemAleksandra Fredry,w 2023 przypada 230. rocznica urodzin Aleksandra Fredry), Jan Łożański ps. „Orzeł”, „Bokser”, „Jan Madejski” ( żołnierz ZWZ-AK, kurier Komendy Głównej ZWZ–AK, podporucznik Polskich Sił Zbrojnych), Józef Piłsudski (polski działacz społeczny i niepodległościowy, żołnierz, polityk, mąż stanu), lub bohaterowie Powstania Styczniowego- bohaterowie lokalni (również w 2023 przypada 160-ta rocznica Powstania Styczniowego);
- odnowienie i wyposażenie przystanku (zestaw do naprawy, pompowania rowerów - samoobsługowej stacji naprawczej dla rowerów), który spełni rolę przystanku autobusowego, miejsca odpoczynku dla rowerzystów oraz turystów i ewentualnej naprawy rowerów oraz miejsca pamięci historycznej
- dokumentację audio-wideo z wydarzenia, rejestrującą bohaterów murali oraz historię z nimi związaną
Festiwal Kultury w Gminie Bukowsko
Tytuł Projektu: Festiwal Kultury w Gminie Bukowsko 2023
Wnioskodawca: Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Bukowskiej
Program: Etno-Polska.Edycja 2023 Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Nazwa instytucji zarządzającej Programem: Narodowe Centrum Kultury
Działanie: działania popularyzujące żywe i zanikające zjawiska kultury ludowej, takie jak wystawy, konkursy, przeglądy, festiwale, koncerty muzyczne, również on-line, happeningów, spektakli teatralnych, realizacja działań edukacyjno-animacyjnych
Całkowita wartość projektu: 54 736 zł
Kwota dofinansowania: 52 000 zł
Termin realizacji Projektu: 03.2023 -10.2023 rok
Ogólny opis projektu: Zadanie pn. "Festiwal kultury w Gminie Bukowsko - 2023" dotyczy organizacji wydarzenia kulturalnego o charakterze regionalnym co pozwoli na upowszechnienie dorobku kultury i zwiększenie obecności kultury w życiu społeczeństwa oraz wpłynie pozytywnie na popularyzację zanikających elementów kultury ludowej.
Cel projektu: Stworzenie warunków do utrwalenia i upowszechnienia regionalnej kultury ludowej charakterystycznej dla Pogórza Bukowskiego oraz zapewnienie warunków do uczestnictwa w wydarzeniu kulturalnym społeczności lokalnej, która ma utrudniony dostęp do kultury. Projekt ma na celu także kultywowanie lokalnej tradycji, kultury i historii, aby ocalić je od zapomnienia, a tym samym zachować istotne zasoby dziedzictwa regionu z poszanowaniem i tolerancją dla kultury i tradycji różnych grup etnicznych występujących na terenie Pogórza Bukowskiego.
- Zakres projektu obejmuje:
- organizację stoisk rękodzielniczych, na których organizowane będą warsztaty dla uczestników wydarzenia
- organizację stoisk z jadłem regionalnym (na stoiskach degustacyjnych będzie poznać smak lokalnych, tradycyjnych potraw związanych z regionem Pogórza Bukowskiego
- organizację występów scenicznych (przedstawienie na scenie występów związanych z lokalną, historią, kultura i tradycją, występy kapeli ludowej, gwiazdy wieczoru itp.
- przygotowanie scenografii nawiązującej do tradycji wsi Pogórza Bukowskiego,
Aktywny Senior w gminie Bukowsko
Tytuł Projektu: Aktywny Senior w gminie Bukowsko
Wnioskodawca: Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Bukowskiej
Program: Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej
Działanie: Priorytet I. Aktywność społeczna
Całkowita wartość projektu: 27 500,00 zł
Kwota dofinansowania: 22 000,00 zł
Wkład własny: 5 500,00 zł
Termin realizacji Projektu: 07.2023r. -12.2023r.
Ogólny opis projektu:
Zadania skierowane dla osób starszych, poprzez aktywność społeczną, która będzie obejmowała: zwiększenie udziału osób starszych w aktywnych formach spędzania czasu wolnego, wspieranie seniorów mniej samodzielnych i ich otoczenia w miejscu zamieszkania, rozwijanie wolontariatu osób starszych w środowisku lokalnym oraz zwiększenie, zaś partycypacja społeczna seniorów, przyczyni się do wzmocnienia samoorganizacji osób starszych.
Cel projektu: Zwiększenie uczestnictwa osób starszych z gminy Bukowsko, we wszystkich dziedzinach życia społecznego poprzez wsparcie codziennej aktywności.
Projekt dotyczy: Wyjazdy studyjno- integracyjne, spotkania międzypokoleniowe, wolontariat osób starszych, kurs samoobrony, zwiększenie aktywności i zaangażowania w życie społeczne.
Zakres projektu obejmuje:
- 2 wyjazdy studyjno- integracyjne
- kurs samoobrony
- „SENIORADA"
Tytuł Projektu: Obrzędowe Love
Wnioskodawca : Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Bukowskiej
Program: Kultura ludowa i tradycyjna 2022 Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Nazwa instytucji zarządzającej Programem: Departament Narodowych Instytucji Kultury
Działanie: Animacja kulturowa i społeczna prowadzona w oparciu o materialne i niematerialne dziedzictwo kulturowe, wspomagająca lokalne społeczności w twórczych działaniach nawiązujących do miejscowych tradycji
Całkowita wartość projektu: 15 000,00 zł
Kwota dofinansowania: 12 000,00 zł
Termin realizacji projektu: 08.2022 -12.2022 rok
Ogólny opis projektu: Zadanie ma charakter kompleksowy mający na celu integruję mieszkańców gminy Bukowsko, zarówno uczestników warsztatów aktorsko-teatralnych, jak i odbiorców efektu końcowego jakim będzie spektakl obrzędowy. Podczas zadania wypracowane zostaną dobre praktyki oraz zostaną nawiązywane interdyscyplinarne i międzyśrodowiskowe kontakty, poprzez zaangażowanie dzieci, młodzieży, osób dorosłych oraz seniorów.
Cel projektu: Wspieranie zjawiska związanego z kulturą tradycyjną funkcjonującą na poziomie lokalnym oraz regionalnym, a która występuje na obszarze wiejskim gminy Bukowsko. Zadanie związane ze spuścizną kultury tradycyjnej, transformacjami jej elementów oraz współczesnym występowaniem.
Zakres projektu obejmuje:
• warsztaty odgrywania ludowych obrzędów weselnych z uwzględnieniem dziedzictwa niematerialnego gminy Bukowsko, w tym pieśni, muzyki, gwary
• premierę spektaklu obrzędowego o wypracowanego podczas warsztatów, ukazujący wesele oraz towarzyszące przygotowania przed weselem w dawnej tradycji gminy Bukowsko
Tytuł Projektu: Blogowa Książka 2022
Wnioskodawca : Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Bukowskiej
Program: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Działanie: Kultura Dostępna 2022
Całkowita wartość projektu: 23 675,00 zł
Kwota dofinansowania: 20 000,00 zł
Termin realizacji Projektu: 04.2022 -11.2022 rok
Ogólny opis projektu:
Zadanie będzie służyć osiągnięciu realnych, systemowych i długofalowych efektów w niwelowaniu barier w dostępie do kultury w wymiarach: przestrzennym, ekonomicznym, społeczno-mentalnym i kompetencyjnym ze szczególnym uwzględnieniem potrzeb osób z gminy Bukowsko. Zadanie zostanie zrealizowane poprzez autorskie spotkania z autorami książek oraz blogerami książkowymi. Zadanie niekomercyjne, uwzględniające nieodpłatne uczestnictwo dla różnych grup społecznych.
Cel projektu: Ułatwienie dostępu do kultury, dotarcie do szerokiego grona odbiorców i sprzyjanie integracji społecznej w gminie Bukowsko.
Projekt dotyczy: Spotkania z twórcami, prelegentami, autorami książek i blogów czytelniczych, wsparte cateringiem, oraz mini wystawą nawiązującą do kultury i tradycji lokalnej gminy Bukowsko.
Zakres projektu obejmuje:
- 3 spotkania czterogodzinne obejmujące 3 wątki tematyczne, przeznaczone dla wszystkich niezależnie od wieku, statusu materialnego czy zawodowego czy też posiadanej niepełnosprawności,
- przywrócenie do życia zapomnianych historii, fotografii i opowieści z terenu gminy Bukowsko poprzez organizację wystaw w trakcie spotkań
Tytuł Projektu: Kuchenne Opowieści
Wnioskodawca: Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Bukowskiej
Program: Kultura - Interwencje. Edycja 2022
Nazwa instytucji zarządzającej Programem: Narodowe Centrum Kultury
Działanie: Organizacja wydarzeń kulturalnych o charakterze lokalnym lub ogólnokrajowym, kursów, szkoleń, spotkań, warsztatów, plenerów, wystaw (wraz z katalogami), konkursów, przeglądów, festiwali, koncertów, widowisk muzycznych, happeningów, spektakli teatralnych, realizacja działań edukacyjno-animacyjnych
Całkowita wartość projektu: 19 000,00 zł
Kwota dofinansowania: 14 250,00 zł
Termin realizacji Projektu: 04.2022 -10.2022 rok
Ogólny opis projektu: Zadanie ma charakter kompleksowy mający na celu integruję mieszkańców gminy Bukowsko, zarówno uczestników warsztatów kulinarnych, jak i osób biorących udział w wieczornej degustacji potraw i wspólnej zabawie. W zadaniu wykorzystany zostanie potencjał kulturowy, więzi lokalne oraz relację z innymi społecznościami.
Cel projektu: Stworzenie warunków dla wzmacniania tożsamości i uczestnictwa w kulturze na poziomie regionalnym oraz lokalnym, a także upamiętnianie polskiego dziedzictwa historycznego i kulinarnego poprzez upowszechnianie zwiększenie obecności kultury w życiu społecznym gminy Bukowsko.
Zakres projektu obejmuje:
• poprowadzenie warsztatów kulinarnych dla członkiń KGW gminy Bukowsko ze szczególnym uwzględnieniem okresu 20-lecia międzywojennego
• degustacja potraw oraz dań przygotowanych w czasie warsztatów wraz z oprawą muzyczną na terenie Centrum Dziedzictwa Przyrody Karpackiej,cdostępna dla wszystkich mieszkańców gminy
Tytuł Projektu: Festiwal Kultury w Gminie Bukowsko 2022
Wnioskodawca: Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Bukowskiej
Program: Etno-Polska.Edycja 2022 Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Nazwa instytucji zarządzającej Programem: Narodowe Centrum Kultury
Działanie: działania popularyzujące żywe i zanikające zjawiska kultury ludowej, takie jak wystawy, konkursy, przeglądy, festiwale, koncerty muzyczne, również on-line, happeningów, spektakli teatralnych, realizacja działań edukacyjno-animacyjnych
Całkowita wartość projektu: 59 500,00 zł
Kwota dofinansowania: 56 525,00 zł
Termin realizacji Projektu: 03.2022 -10.2022 rok
Ogólny opis projektu: Zadanie pn. "Festiwal kultury w Gminie Bukowsko - 2022" dotyczy organizacji wydarzenia kulturalnego o charakterze regionalnym co pozwoli na upowszechnienie dorobku kultury i zwiększenie obecności kultury w życiu społeczeństwa oraz wpłynie pozytywnie na popularyzację zanikających elementów kultury ludowej.
Cel projektu: Kultywowanie lokalnej tradycji, kultury i historii, aby ocalić je od zapomnienia a tym samym zachować istotne zasoby dziedzictwa regionu z poszanowaniem i tolerancją dla kultury i tradycji różnych grup etnicznych występujących na terenie Pogórza Bukowskiego.
Zakres projektu obejmuje:
• organizację stoisk rękodzielniczych, na których organizowane będą warsztaty dla uczestników wydarzenia
• organizację stoisk z jadłem regionalnym związanych z regionem Pogórza Bukowskiego
• organizację występów scenicznych
• przygotowanie scenografii nawiązującej do tradycji wsi Pogórza Bukowskiego,
• promocja wydarzenia wraz z opisem tradycji kultury ludowej charakterystycznej dla obszaru Pogórza Bukowskiego.
Tytuł Projektu: Piknik Militarny z Rekonstrukcją Bitwy o Bukowsko
Wnioskodawca : Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Bukowskiej
Program: Patriotyzm Jutra -Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Nazwa instytucji zarządzającej Programem: Muzeum Historii Polski
Całkowita wartość projektu: 30 000,00 zł
Kwota dofinansowania: 27 000,00 zł
Termin realizacji Projektu: 05.2022 -10.2022 rok
Ogólny opis projektu: Planowany Piknik Militarny z rekonstrukcją bitwy z okresu I wojny światowej pozwoli upamiętnić lokalne wydarzenie historyczne usytuowane w ogólnopolskich oraz ogólnoświatowych wydarzeniach I wojny światowej, której front przechodził przez teren gminy Bukowsko. Projekt pozwoli na odkrycie i dokumentowanie oraz upowszechnianie wiedzy z zakresu historii gminy Bukowsko. Wpłynie również pozytywnie na edukację kulturalną.
Cel projektu: Budowanie wiedzy na temat historii Polski i Polaków oraz kultywowanie pamięci o doniosłych kartach dziejów, a także o doświadczeniach życia codziennego w przeszłości, w odniesieniu do wydarzeń z I wojny światowej na terenie gminy Bukowsko.
Zakres projektu obejmuje:
• organizację imprezy plenerowej Piknik Militarny z rekonstrukcją bitwy z I wojny światowej rozgrywająca się terenie gminy Bukowsko
• realizacja materiału filmowego rejestrującego rekonstrukcję bitwy z I wojny światowej rozgrywająca się terenie gminy Bukowsko
Tytuł Projektu: "RAMPA dialogu obywatelskiego"
Wnioskodawca: Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Bukowskiej
Program: Rządowego Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich Na Lata 2021-2030 NoweFIO – Edycja 2022 – Priorytety 2-4
Nazwa instytucji zarządzającej Programem: Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego
Oś Priorytetowa: Organizacje obywatelskie na rzecz dobra wspólnego
Działania: Wzrost znaczenia sektora obywatelskiego w życiu publicznym
Poddziałania: Działalności wspomagającej rozwój wspólnot i społeczności lokalnych;
Całkowita wartość projektu: 69 987.70 zł
Kwota dofinansowania: 69 987.70 zł
Termin realizacji Projektu: 07.2022 -12.2022 rok
Ogólny opis projektu: Zadanie pn."RAMPA dialogu obywatelskiego" ma na celu zwiększenie zaangażowania obywateli oraz organizacji pozarządowych gminy Bukowsko, w życie publiczne, poprzez poprawę samoorganizacji społecznej. Poprzez zwiększanie aktywności obywatelskiej w szczególności wśród osób młodych, promowanie działań ekologicznych oraz promowanie wolontariatu zostanie stworzone kompleksowe działanie, które stworzy możliwości rozwoju dla młodzieży, których do tej pory nie mieli na terenie gminy Bukowsko
Cel projektu: Aktywizacja młodzieży ma służyć zarówno integracji jak i poznaniu przez młodzież siebie, swoich możliwości, odkrywaniu potencjału. zostaną wykorzystane do dalszych działań oraz zostaną ukierunkowane, inwestując w przyszłe pokolenia, a tym samym umożliwiając młodzieży rozwój osobisty
Zakres projektu obejmuje:
• powołanie Młodzieżowej Grupy Inicjatywnej
• utworzenie centrum sportowo-rekreacyjnego w ramach mini skateparku
• utworzenie oraz wyposażenie klubu- kawiarenki, miejsca spotkań dla młodzieży
• realizację warsztatów wakacyjnych rozwijających pasje i zainteresowania młodzieży
Tytuł Projektu: Wydanie publikacji promującej produkty i usługi turystyczne LGD Dorzecze Wisłoka
Wnioskodawca : Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Bukowskiej
Program: Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 w ramach projektu grantowego -Lokalna Grupa Działania „Dorzecze Wisłoka”
Działanie: Europa inwestująca w obszary wiejskie
Poddziałanie: Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność
Całkowita wartość projektu: 29 000,00 zł
Kwota dofinansowania: 25 000,00 zł
Termin realizacji Projektu: 2020 -2021 rok
Ogólny opis projektu: W ramach grantu planowane jest wydanie publikacji promującej obszar LGD „Dorzecze Wisłoka” ze szczególnym uwzględnieniem terenu gminy Bukowsko. Publikacja będzie promować obszar jako produkt turystyczny czysty ekologicznie, nieskażony niską emisją. Zadanie pozwoli na organizację stoiska promocyjnego gminy Bukowsko oraz wzmocnienie potencjału wnioskodawcy.
Cel projektu: Wzrost atrakcyjności turystycznej obszaru LGD oraz ochrona środowiska naturalnego i zapobieganie zmianom klimatycznym poprzez promocję produktów i usług turystycznych obszaru LGD szczególnie gminy Bukowsko.
Projekt dotyczy: Promocję całego obszaru LGD Dorzecze Wisłoka ze szczególnym uwzględnieniem Gminy Bukowsko jako obszaru który wymaga największej promocji.
Zakres projektu obejmuje: Przedmiotem zadania jest wydanie 2 publikacji oraz organizacja stoiska promocyjnego, promującego wydawnictwa oraz ochronę środowiska naturalnego poprzez edukację ekologiczną.
Tytuł Projektu: Z segregacją za pan brat
Wnioskodawca: Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Bukowskiej
Program: Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 w ramach projektu grantowego -Lokalna Grupa Działania „Dorzecze Wisłoka”
Działanie: Europa inwestująca w obszary wiejskie
Poddziałanie: Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność Całkowita wartość projektu: 16 500,00 zł
Kwota dofinansowania: 14 500,00 zł
Termin realizacji Projektu: 2021 rok
Cel projektu: Głównym celem zadania jest ochrona środowiska naturalnego poprzez organizację działań edukacyjnych w formie tablic edukacyjnych, które mają za zadanie edukować w dziedzinie segregacji odpadów
Zakres projektu obejmuje: Zakup stacji do segregacji odpadów do Urzędu Gminy oraz 3 szkół na terenie gminy Bukowsko wraz z tablicami edukacyjnymi informującymi o zasadach segregacji śmieci.
Tytuł Projektu: Aktorzy na start
Wnioskodawca : Gminna Biblioteka Publiczna w Bukowsku
Program: Lato w teatrze Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego
Nazwa instytucji zarządzającej Programem: Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu
Całkowita wartość projektu: 41 000,00z zł
Kwota dofinansowania: 37 479,00 zł
Termin realizacji Projektu: 2021
Ogólny opis projektu: W ramach niniejszego zadania zorganizowane zostaną warsztaty teatralne dla 20 dzieci/młodzieży z terenu Gminy Bukowsko. Warsztaty zakończą się pokazem zorganizowanym w sali ze sceną oraz widownią. Zajęcia trwać będą przez 14 dni. W czasie tych zajęć stworzona zostanie grupa teatralna, składająca się z osób, które lubią teatr, nie boją się występów na scenie, chcą podszlifować swoje umiejętności aktorskie a zajęcia z profesjonalistami.
Cel projektu: połączenie potencjałów profesjonalnych twórców teatru oraz lokalnych animatorów i edukatorów kultury, nauczycieli, rodziców, artystów, twórców, pedagogów w animacji czasu wolnego młodzieży a także umożliwienie artystycznej wypowiedzi dzieciom i młodzieży.
Zakres projektu obejmuje: warsztaty dramy, choreograficzne , muzyczne i wokalne podczas 14 dniowej półkolonii dla 25 dzieci z terenu Gminy Bukowsko
Tytuł Projektu: Eko Zakątek w Zboiskach
Wnioskodawca : Ochotnicza Straż Pożarna w Zboiskach
Program: Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 w ramach projektu grantowego -Lokalna Grupa Działania „Dorzecze Wisłoka”
Działanie: Europa inwestująca w obszary wiejskie
Poddziałanie: Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność
Całkowita wartość projektu: 16 500,00 zł
Kwota dofinansowania: 14 500,00 zł
Termin realizacji Projektu: 2020-2021 rok
Ogólny opis projektu: Projekt pozwolił na wzrost atrakcyjności turystycznej miejscowości Zboiska w gminie Bukowsko leżącej w obszarze LGD „Dorzecze Wisłoka” oraz przyczyni się do poszerzenia świadomości historycznej miejsca i ochronie przyrody mieszkańców i turystów przybywających do Zboisk.
Cel projektu: Rozwój turystyczny obszaru LGD „Dorzecze Wisłoka”, wzrost atrakcyjności turystycznej obszaru LGD oraz ochrona środowiska naturalnego.
Zakres projektu obejmuje: Budowę altany w Zboiskach wraz tablicą historyczno-przyrodniczą
Tytuł Projektu: Bukowskie ślady kultury karpackiej
Wnioskodawca : Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Bukowskiej
Program: Etno-Polska. Edycja 2020
Nazwa instytucji zarządzającej Programem: Narodowe Centrum Kultury
Działanie: renowacja i zakup strojów ludowych oraz rekwizytów obrzędowych dla zespołów regionalnych kultywujących i popularyzujących lokalne tradycje w dziedzinie folkloru: muzyki, tańca, śpiewu i obrzędowości
Całkowita wartość projektu: 14 737,00 zł
Kwota dofinansowania: 14 000,00 zł
Termin realizacji Projektu: 2020
Ogólny opis projektu: Zadanie pn. "Bukowskie ślady kultury karpackiej" dotyczy zakupu 8 kpl. nowych strojów ludowych dla Kapeli Ludowej Bukowianie, która działa na terenie gminy Bukowsko przy Towarzystwie Przyjaciół Ziemi Bukowskiej.
Cel projektu: Głównym celem projektu jest zachowanie od zapomnienia, kultywowanie oraz przekazywanie lokalnej tradycji społeczności gminy Bukowsko oraz upowszechnianie tradycyjnej muzyki ludowej wśród społeczności poprzez zakup strojów ludowych dla Kapeli Ludowej Bukowianie.
Zakres projektu obejmuje:
• zakup 5 kompletów strojów rzeszowskich męskich,
• zakup 3 kompletów strojów rzeszowskich damskich,
• organizację spotkań z folklorem
• przygotowanie scenografii nawiązującej do tradycji wsi Pogórza Bukowskiego
Tytuł Projektu: „Szlakiem Historycznych Osad” – przywracamy pamięć historyczną kultury i tradycji.
Wnioskodawca: Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Bukowskiej
Program: Otwarty konkurs ofert na realizację zadań publicznych Województwa Podkarpackiego w zakresie kultury w 2022 roku
Działanie: Mecenat Kultury
Poddziałanie: Dziedzictwo Kulturowe
Całkowita wartość projektu: 23 675,00 zł
Kwota dofinansowania: 20 000,00 zł
Termin realizacji Projektu: 04.2022 -11.2022 rok
Ogólny opis projektu: Zadanie promować będzie cenne elementy dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego gminy Bukowsko poprzez przybliżenie ich walorów materialnych i niematerialnych. Upamiętnione zostaną miejsca oraz wydarzenia, które w bardzo istotny sposób wpisały się w karty historii regionu. Działania edukacyjne pozwolą poznać wielokulturową historię gminy Bukowsko, charakterystyczną dla wschodnich terenów województwa podkarpackiego.
Cel projektu: Celem zadania jest upowszechnianie wiedzy o znaczeniu i wartości dziedzictwa kulturowego województwa podkarpackiego, a mianowicie jego zakątka w gminie Bukowsko, na pograniczu Beskidu Niskiego oraz Bieszczadów.
Projekt dotyczy: Odrestaurowania i uatrakcyjnienia ścieżki przyrodniczo-historycznej prowadzącej ze Zboisk przez nieistniejące już osady Ratnawica, Bełchówka i Kamienne do Bukowska i z powrotem oraz popularyzację dziedzictwa kulturowego tego terenu poprzez działania edukacyjne, w tym przygotowanie rodzinnej gry terenowej.
Zakres projektu obejmuje:
• Organizację warsztatów fotograficznych, realizowanych przez artystkę – fotografa oraz wernisaż prac uczestników warsztatów.
• Wykonanie i zamontowanie tablic informacyjno-edukacyjnych na ścieżce przyrodniczo-historycznej oraz wydanie mapy ścieżki z rodzinną grą terenową
• Promocję miejsca oraz projektu oraz gminy Bukowsko
• Wzbogacenia zasobów cyfrowych stowarzyszenia o zdjęcia ukazujące dobra dziedzictwa kultury- do wykorzystania w przyszłości
- SOŁECTWA
- PROJEKTY, INWESTYCJE, REMONTY
- Projekty dofinansowane z Unii Europejskiej
- Projekty ze środków krajowych
- Projekty realizowane przy wsparciu gminy
- Inwestycje z środków krajowych
- Inwestycje z budżetu gminy
- Fundusz Dróg Samorządowych
- Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych
- "Cyfrowa Gmina" w Urzędzie Gminy Bukowsko
- „Granty PPGR” Cyfrowa Gmina -Wsparcie dzieci z rodzin pegeerowskich w rozwoju cyfrowym
- Cyberbezpieczny Samorząd
- PRZETARGI
- JEDNOSTKI GMINNE
- ORGANIZACJE POZARZĄDOWE
- TRANSMISJE OBRAD RADY GMINY
- KWARTALNIK GAZETA GMINY
- GMINNY PORTAL MAPOWY
- DEKLARACJA DOSTĘPNOŚCI