Artystyczne przystanki gminy Bukowsko
Zapraszamy na podążeniem szlakiem murali gminy Bukowsko. Naścienne malowidła można podziwiać w kilku miejscowościach: Dudyńce, Płonna, Karlików, Nadolany, Tokarnia i Bukowsko. Murale można podziwiać głównie na przystankach autobusowych ale równiez w centrum miejscowości.
Przystanek Płonna (autor Arkadiusz Andrejkow)
25 września 2021 miało miejsce otwarcie pierwszego „artystycznego przystanku” w Płonnej, na którtm powstały dwa murale upamiętniające Stefana Dymitera „Kororo”, najwybitniejszego muzyka ulicznego, który zachwycał swą grą mieszkańców Krakowa i licznych turystów i na zawsze pozostał w ich pamięci. Legenda i sława „Kororo” jest wciąż żywa, a dźwięki jego skrzypiec brzmią do dzisiaj w krakowskim powietrzu. Autorem muralu jest znanny sanocki malarz Arkadiusz Andrejkow.
„Kororo”, czyli Ślepiutki urodził się 5 maja 1938 roku w Płonnej, gdzie w „Łazoku na Połonku” mieszkali miejscowi Romowie. Wywodził się z rodziny Romów Karpackich (Bergitka Roma), którzy od pokoleń prowadzili osiadły tryb życia i zamieszkiwali w pobliżu zasiedlonych miejscowości. Ocalała z pożogi wojennej rodzina Dymitrów do 1944 roku mieszkała w Płonnej, lecz w wyniku propagandy sowieckiej zdecydowała się dobrowolnie wyjechać na terytorium radzieckiej Ukrainy, by w końcu z powrotem wrócić do Polski, przekraczając granicę tuż przed jej zamknięciem. Dotarli na Pomorze, gdzie została w tym czasie wysiedlona część pozostałych mieszkańców Płonnej, by w końcu trafić do Kowar na Dolnym Śląsku, gdzie Stefan zamieszkał na stałe.
Dzięki staraniom Mieczysława Czytajło pomysłodawcy upamiętnienia tego najwybitniejszego muzyka ulicznego, który zachwycał swą grą mieszkańców Krakowa, oraz członkom Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Bukowskiej, jego pamięć jest wciąż żywa wśród mieszkańców naszej gminy, oraz wśród odwiedzających nas turystów.
Przystanek z muralem w Płonnej stał się atrakcją gminy Bukowsko i został opisany wielokrotnie w przewodnikach turystycznych. Jest miejscem odwiedzanym chętnie przez turystów z całej Polski.
W 2023 roku powstały kolejne murale zdobiące nie tylko prztystanki autobusowe, ale również budynki w centrum miejscowości. Twórcami murali byli Arkadiusz Andrejkow oraz Marek Szatkowski.
Przystanek w Nadolanach - autor muralu Arkadiusz Andrejkow
Adam Didur - polski śpiewak, jeden z najznakomitszych basów przełomu XIX i XX wieku. Wspaniały głos o rozległej skali, pozwalającej mu śpiewać niektóre partie barytonowe. Do historii przeszły jego kreacje Borysa Godunowa w operze Musorgskiego, Mefista w Fauście Gounoda i Don Basilia w Cyruliku sewilskim Rossiniego. Był nieślubnym synem Wincenty Jasińskiej i ziemianina Jakuba Wiktora herbu Brochwicz, właściciela majątku dworskiego w Woli Sękowej. Matka Didura Jasińska wyszła za mąż za miejscowego organistę Antoniego Didura, który zgodził się usynowić chłopca. Karierę operową rozpoczął w 1894 r. na scenie teatru w Pinerolo koło Turynu w partii Ojca Gwardiana w Mocy przeznaczenia Giuseppe Verdiego. Zostawszy w 1914 r. solistą nowojorskiej Metropolitan Opera nie zrezygnował z europejskiej kariery.
W 1932 r. wycofał się ze sceny i powrócił do kraju poświęcając się pracy pedagogicznej. W 1939 r. został dyrektorem opery w Warszawie. Podczas II wojny światowej w trakcie okupacji niemieckiej przebywał w stolicy i poświęcał się pracy pedagogicznej. Po zakończeniu wojny osiadł na Śląsku. Został mianowany dziekanem Wydziału Wokalnego w Konserwatorium Muzycznym w Katowicach. W 1945 r. zorganizował Państwową Operę Śląską w Bytomiu, gdzie był jej pierwszym dyrektorem. Zmarł nagle 7 stycznia 1946 r. w Katowicach. Został pochowany na cmentarzu przy ul. Francuskiej w Katowicach 9 stycznia 1946 r.
Przystanek Nadolany Wygnanka- autor Arkadiusz Andrejkow - Julian Sokołowski - ur. 23 stycznia 1932 w Nadolanach, zm. 26 listopada 2004 w Krakowie Jeden z najwybitniejszych geologów w skali światowej, odkrywca złóż gazu na Niżu Polskim. Propagator idei masowego wykorzystania zasobów energii geotermalnej.
Przystanek w Dudyńcach (autor Arkadiusz Andrejkow)
Aleksander Fredro- polski komediopisarz, bajkopisarz, pamiętnikarz, poeta Urodził się 20 czerwca 1793 r.w Surochowie, zmarł 15 lipca 1876 we Lwowie
Przystanek Tokarnia ( autor Arkadiusz Andrejkow)
Tomasz Ścibor-Rylski (1838-1924)
Przystanek Karlików ( autor Marek Szatkowski)
Karol Wojtyła - papież Jan Paweł II
Centrum Bukowska ( autor Marek Szatkowski)
Pomnik przedwojenny Józefa Piłsudskiego na bukowskim rynku
Zapraszamy do obejrzenia filmu prowadzącego szlakiem bukowskich murali
- SOŁECTWA
- PROJEKTY, INWESTYCJE, REMONTY
- Projekty dofinansowane z Unii Europejskiej
- Projekty ze środków krajowych
- Projekty realizowane przy wsparciu gminy
- Inwestycje z środków krajowych
- Inwestycje z budżetu gminy
- Fundusz Dróg Samorządowych
- Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych
- "Cyfrowa Gmina" w Urzędzie Gminy Bukowsko
- „Granty PPGR” Cyfrowa Gmina -Wsparcie dzieci z rodzin pegeerowskich w rozwoju cyfrowym
- Cyberbezpieczny Samorząd
- PRZETARGI
- JEDNOSTKI GMINNE
- ORGANIZACJE POZARZĄDOWE
- TRANSMISJE OBRAD RADY GMINY
- KWARTALNIK GAZETA GMINY
- GMINNY PORTAL MAPOWY
- DEKLARACJA DOSTĘPNOŚCI