Szlaki turystyczne
Szkali przebiegające przez Gminę Bukowsko:
Szlak czerwony:
Główny Szlak Beskidzki im. Kazimierza Sosnowskiego,znakowany kolorem czerwonym, biegnie z Ustronia w Beskidzie Śląskim do Wołosatego, będący najdłuższym szlakiem Karpat – ogółem liczy 519 km. Trasa wiedzie głównie leśnymi drogami i ścieżkami. Na terenie Gminy Bukowsko Nadleśnictwa szlak biegnie Pasmem Bukowicy i Kamienia w kierunku rezerwatu „Bukowica", dalej przez Puławy, Wisłoczek, Rymanów Zdrój do Iwonicza Zdroju
Szlak zielony: Besko - Komańcza, biegnący wschodnią częścią Beskidu Niskiego przez Mymoń- Pastwiska- Puławy Górne- Dział- Surowicę- Moszczaniec- Kanasiówkę- Pasikę- Danawę-Garb Średni - Dołżycę.
Szlak żółty: Wola Piotrowa - Kanasiówka, biegnący wschodnią częścią Beskidu Niskiego, przez przełęcz pod Tokarnią, Wisłok Wielki do Kanasiówki.
Podkarpacki Szlak Papieski: Przebieg trasy: Magura Wątkowska – Kolanin – Kąty przez Kamień lub Desznicę – Chyrowa – Pustelnia Św. Jana – Cergowa – Dukla – Lubatowa – Iwonicz-Zdrój – Rymanów-Zdrój – Tarnawka – Bukowica – Komańcza.
Można przebywać ją takimi samymi etapami, jakie pokonywał z grupą młodzieży w latach 1952-53 ks. Karol Wojtyła:
- Magura Wątkowska – Kolanin – Kąty przez Kamień lub Desznicę – Chyrowa-Magura Witkowska,
- Chyrowa – Pustelnia Św. Jana – Cergowa – Dukla – Lubatowa Pustelnia Św. Jana,
- Lubatowa – Iwonicz Zdrój – Rymanów Zdrój – Tarnawka Iwonicz Zdrój i Tarnawka – Bukowica – Komańcza.
Ekomuzeum „BESKIDZKIE WĘDROWANIE ” – szlak przebiega przez teren 10 gmin, obejmuje 36 przystanków i prezentuje m.in. obiekty, muzea, lokalne izby historyczne, galerie sztuki, zabytki_MAPA DO POBRANIA
Szlak konno-taborowy funkcjonujący w ramach Polsko – Słowackiego Centrum Turystyki Konnej to sieć tras do jazdy wierzchem lub w zaprzęgu na odcinku Odrzechowa – Witażowce. Szlak łączy tereny środkowego Beskidu Niskiego po stronie polskiej i Pogórza Ondawskiego w Niskich Beskidach po stronie słowackiej. Centrum i zarazem największym ośrodkiem szlaku jest stadnina koni huculskich w Odrzechowej, która jest jednym z najstarszych w południowo wschodniej Polsce ośrodkiem górskiej turystyki konnej. Z tego względu w najbliższych okolicach tej miejscowości znajduje się najgęstsza sieć szlaków. Tworzą one pętle po najciekawszych miejscach na terenie pobliskich gmin Rymanów, Besko, Zarszyn, Bukowsko, Komańcza i Jaśliska.
Transgraniczna sieć tras rowerowych - 200 km ścieżek turystycznych; 150 km w Polsce i ponad 50 km na Słowacji
Transgraniczna sieć ścieżek rowerowych powstała przy współfinansowaniu ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (73%), budżetu państwa (5%) oraz ze środków własnych Nadleśnictwa Rymanów w ramach projektu pn.: "Promocja dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego regionu pogranicza polsko - słowackiego za pośrednictwem tras rowerowych" - Interreg V- A 2014 - 2020. Trasy wykorzystują istniejące drogi leśne, szlaki turystyczne i drogi publiczne. W ramach projektu oznakowanych zostało po stronie polskiej ok. 150 km a po słowackiej ponad 50 km ścieżek. Łącznie wybudowano siedem wiat z funkcją grilla, stojaki rowerowe i pomosty. Ścieżka wzbogacona została w tablice informacyjne nawiązujące do osobliwości przyrodniczych i historii rejonu pogranicza oraz prowadzonej gospodarki leśnej. Folder z przebiegeim tras do pobrania poniżej.
Szlak konny „Kraina Hucuła”
Dla miłośników jazdy konnej udostępniony jest szlak o łącznej długości 210 km po stronie słowackiej i polskiej wraz z infrastrukturą towarzyszącą. Do dyspozycji jeźdźców po stronie polskiej LGD Dorzecze Wisłoka oddało 5 wiat z miejscami siedzącymi oraz 4 wiaty wyposażone w grille i piece chlebowe. Natomiast z myślą o koniach przy wiatach utworzono stanice i paśniki. Na terenie naszej gminy wiata znajduje się w miejscowości Wola Sękowa. Szlak konno-taborowy funkcjonujący w ramach Polsko-Słowackiego Centrum Turystyki Konnej, to sieć tras do jazdy wierzchem lub w zaprzęgu na odcinku Odrzechowa- Vitazowice.
Na stadionach i boiskach sportowych miejscowych klubów i szkół, można pograć w piłkę nożną, ręczną, siatkową , halową, koszykówkę, unihokeja, tenisa stołowego lub uprawiać inne dyscypliny sportowe. Mało ruchliwe drogi, ścieżki spacerowe i ukształtowanie terenu, sprzyjają uprawianiu biegów przełajowych oraz wyprawom rowerowym.
Inną atrakcją jest możliwość skorzystania z wypożyczalni quadów, a zimą skuterów śnieżnych. Ośrodek w Woli Piotrowej oferuje naukę jazdy skuterem, wyprawy turystyczne z przewodnikiem w najbardziej niedostępne miejsca i szlaki turystyczne zimową porą oraz wyprawy ekstremalne dla pasjonatów mocnych wrażeń np. na zboczach pasma górskiego Bukowicy i Wisłoka.
- SOŁECTWA
- PROJEKTY, INWESTYCJE, REMONTY
- Projekty dofinansowane z Unii Europejskiej
- Projekty ze środków krajowych
- Projekty realizowane przy wsparciu gminy
- Inwestycje z środków krajowych
- Inwestycje z budżetu gminy
- Fundusz Dróg Samorządowych
- Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych
- "Cyfrowa Gmina" w Urzędzie Gminy Bukowsko
- „Granty PPGR” Cyfrowa Gmina -Wsparcie dzieci z rodzin pegeerowskich w rozwoju cyfrowym
- Cyberbezpieczny Samorząd
- PRZETARGI
- JEDNOSTKI GMINNE
- ORGANIZACJE POZARZĄDOWE
- TRANSMISJE OBRAD RADY GMINY
- KWARTALNIK GAZETA GMINY
- GMINNY PORTAL MAPOWY
- DEKLARACJA DOSTĘPNOŚCI