Film "Io" Jerzego Skolimowskiego kręcony na Podkarpaciu został nagrodzony Nagrodą Jury na festiwalu w Cannes
"IO", najnowszy film Jerzego Skolimowskiego, do którego zdjęcia powstawały m.in. na Podkarpaciu, został doceniony przez jury konkursu głównego 75. Festiwalu Filmowego w Cannes. Podczas sobotniej gali 28 maja 2022 otrzymał nagrodę ex aequo z filmem "Le otto montagne" w reżyserii Felixa van Groeningena i Charlotte Vandermeersch. "Io" to jedyny polski film, który znalazł się w canneńskim Konkursie Głównym (konkretniej - jest koprodukcją polsko-włoską).
Historia osiołka zaczyna się w polskim cyrku, a kończy we włoskiej rzeźni. Przekazywane z rąk do rąk zwierzę spotyka na swej drodze zarówno ludzi dobrych, jak i złych. Historia jest filmową alegorią opowiadającą o losach zwierzęcia w coraz bardziej zawiłej współczesności. Tytuł filmu „EO” (w wersji polskiej „IO”) nawiązuje do dźwięku, jaki wydają osły. Autorami scenariusza są Jerzy Skolimowski i Ewa Piaskowska. W obsadzie m.in. Sandra Drzymalska, Mateusz Kościukiewicz i Tomasz Organek. Autorem zdjęć jest Michał Dymek, kierownikiem produkcji Marcin Kupiecki.
Wyjaśniając swoją artystyczną wizję i powody, dla których powstał "Io", Jerzy Skolimowski stwierdził:
„W dzisiejszym świecie mają miejsce drastyczne transporty polskiej koniny do Włoch. Konie przewożone są żywe, ciasno zapakowane w ciężarówkach, w zupełnie nieludzkich warunkach, a niektóre z nich giną podczas tego transportu. Bohater mojego filmu zostaje uratowany we Włoszech z takiego transportu i przeżywa nawet najszczęśliwsze chwile swojego życia, które jednak kończą się dramatycznie. Chcemy poruszyć widza, by film był protestem przeciwko okrucieństwu ludzi wobec zwierząt”
Polsko-włoska produkcja otrzymała 300 tys. zł dofinansowania z Podkarpackiego Regionalnego Funduszu Filmowego. Dlatego część zdjęć zrealizowano na Podkarpaciu, m.in. w Rudawce Rymanowskiej (Ściana Olzy) czy w Stępinie (schron kolejowy) oraz na terenie Gminy Bukowsko.
Pieniądze pochodziły z budżetów Województwa Podkarpackiego i Gminy Miasta Rzeszów. Koproducentem filmu jest Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie.
- SOŁECTWA
- PROJEKTY, INWESTYCJE, REMONTY
- Projekty dofinansowane z Unii Europejskiej
- Projekty ze środków krajowych
- Projekty realizowane przy wsparciu gminy
- Inwestycje z środków krajowych
- Inwestycje z budżetu gminy
- Fundusz Dróg Samorządowych
- Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych
- "Cyfrowa Gmina" w Urzędzie Gminy Bukowsko
- „Granty PPGR” Cyfrowa Gmina -Wsparcie dzieci z rodzin pegeerowskich w rozwoju cyfrowym
- Cyberbezpieczny Samorząd
- PRZETARGI
- JEDNOSTKI GMINNE
- ORGANIZACJE POZARZĄDOWE
- TRANSMISJE OBRAD RADY GMINY
- KWARTALNIK GAZETA GMINY
- GMINNY PORTAL MAPOWY
- DEKLARACJA DOSTĘPNOŚCI