Ostatnia droga prof. Feliksa Kiryka na cmentarzu Rakowickim w Krakowie
W dniu 5 maja 2022 w Krakowie odbyły się uroczystości pogrzebowe historyka mediewisty prof. dr. hab. Feliksa Kiryka – Honorowego Obywatela gminy Bukowsko oraz miasta Sanoka i Sandomierza. Profesor był badaczem średniowiecza polskiego i powszechnego, znawcą dziejów miast, historii szkolnictwa, wykładowcą, wybitnym uczonym. Nazywany był historykiem „małych ojczyzn”. Zaliczany do grona najwybitniejszych historyków okresu powojennego znany nie tylko w kraju ale i za granicą. Profesor Feliks Kiryk zmarł w wieku 88 lat.
Msza święta pogrzebowa rozpoczęła się w południe w kościele św. Kazimierza. Następnie zmarłego odprowadzono na miejsce wiecznego spoczynku na Cmentarz Rakowicki, w alei zasłużonych przy ulicy Prandoty. W uroczystościach pogrzebowych uczestniczyła delegacja Gminy Bukowsko na czele z wójtem Markiem Bańkowskim.
Profesora żegnali również przedstawiciele nauki, kultury i samorządów min. Rektor Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie oraz Uniwersytetu Rzeszowskiego.
W mowach pożegnalnych dominowała sentencja Horacego - „Non omnis moriar” co oznacza: nie wszystek umrę, nie cały umrę. Co oddaje wagę i znaczenie pracy naukowej i badawczej prof. Kiryka. Dorobek naukowy, jaki po sobie pozostawił, będzie cennym źródłem wiedzy dla miłośników historii i przyszłych pokoleń.
Możemy być dumni z tego, że mamy w historii Ziemi Sanockiej tak ważną postać dla nauki, która stanowić może wzór do naśladowania dla młodych historykówi naukowców. Jesteśmy mu wdzięczni, za to, że zapomniał o swoich korzeniach, a poprzez monografię Sanoka i Bukowska jego osoba pozostanie na pewno na zawsze w pamięci wielu z nas.
Urodził się 24 września 1933 roku w Bukowsku. Stopień naukowy doktora uzyskał w 1962 roku na podstawie obrony pracy ,,Jakub z Dębna na tle wewnętrznej i zagranicznej polityki Kazimierza Jagiellończyka”. Przez sześć lat (od 1993 r.) był rektorem Akademii Pedagogicznej w Krakowie. Za jego kadencji uczelnia została podniesiona do rangi pierwszej w kraju Akademii Pedagogicznej. Był także przewodniczącym komitetu redakcyjnego „Rocznika Sądeckiego” oraz „Rocznika Sanockiego”, a także Wiceprezesem Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Historycznego.
Historyk jest autorem ponad 500 prac naukowych, w tym kilkunastu książek. Pod jego redakcją powstało ponad 40 monografii zbiorowych regionów, miast i wsi. W 2002 roku profesor Kiryk został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi w pracy naukowej i dydaktycznej. Wcześniej, w 1976 roku, wyróżniono go Medalem Komisji Edukacji Narodowej. Otrzymał również odznakę ,,Zasłużony dla Sanoka” oraz Tarczę Herbową Miasta Nowego Sącza. Ponadto nadano mu tytuł profesora honorowego Uniwersytetu w Kamieńcu Podolskim, tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Rzeszowskiego oraz tytuł doktora honoris causa Lwowskiego Uniwersytetu Narodowego im. Iwana Franki.
Profesor mieszkał w Rudawie.
- SOŁECTWA
- PROJEKTY, INWESTYCJE, REMONTY
- Projekty dofinansowane z Unii Europejskiej
- Projekty ze środków krajowych
- Projekty realizowane przy wsparciu gminy
- Inwestycje z środków krajowych
- Inwestycje z budżetu gminy
- Fundusz Dróg Samorządowych
- Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych
- "Cyfrowa Gmina" w Urzędzie Gminy Bukowsko
- „Granty PPGR” Cyfrowa Gmina -Wsparcie dzieci z rodzin pegeerowskich w rozwoju cyfrowym
- Cyberbezpieczny Samorząd
- PRZETARGI
- JEDNOSTKI GMINNE
- ORGANIZACJE POZARZĄDOWE
- TRANSMISJE OBRAD RADY GMINY
- KWARTALNIK GAZETA GMINY
- GMINNY PORTAL MAPOWY
- DEKLARACJA DOSTĘPNOŚCI