Zmarł prof. Feliks Kiryk wybitny historyk i Honorowy Obywatel Gminy Bukowsko
Polska nauka straciła wybitnego historyka.
Z ogromnym smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci prof. Feliksa Kiryka wybitnego historyka, regionalisty, publicysty, pedagoga, wieloletniego pracownika a potem rektora Instytutu Historii Akademii Pedagogicznej w Krakowie oraz współpracownika m.in. Uniwersytetu Rzeszowskiego, Uniwersytetu Lwowskiego i honorowego profesora Uniwersytetu w Kamieńcu Podolskim
Od lat był on związany z Ziemią Sanocką i Bukowskiem – skąd bowiem wywodzą się jego korzenie. Wierny swojej „małej ojczyźnie”, działając w Krakowie utrzymywał kontakty i dbał o promowania regionu. Jako badacz dziejów lokalnych i regionalnych był nietuzinkową postacią, szczególnie bliską naszej społeczności. Jego rola w przywracaniu mieszkańcom dziesiątków miejscowości pamięci o ich przeszłości, w tym Bukowska i okolic, zasługuje na najwyższe uznanie.
Wyrazem wdzięczności dla Prof. Feliksa Kiryka było nadanie honorowego obywatelstwa naszej gminy uchwałą Rady Gminy Bukowsko w dniu 29 kwietnia 2011 r . Uroczyste wręczenie tytułu miało miejsce podczas obchodów 650 – lecia powstania Bukowska w dniu 3 lipca 2011 r. Nadając tytuł honorowego obywatela prof. Kirykowi Rada Gminy Bukowsko uhonorowała nie tylko wybitnego człowieka, ale również ambasadora Ziemi Sanockiej i Bukowska, wspierającego i promującego w świecie nauki lokalne środowisko historyków.
„Historyk małych ojczyzn” – jak zwykło się go nazywać – był człowiekiem wielkiego umysłu, a przy tym niezwykle skromnym, ciepłym, wzbudzającym zaufanie i sympatię. Każdy bliższy z nim kontakt zostawiał niezatarte wspomnienie i chęć ponownego spotkania. Takie wrażenie odnieśli wszyscy, którzy mieli możliwość poznania prof. Kiryka, bądź to jako pedagoga na uczelni, historyka – naukowca, przedstawiciela sztuki historycznej, a także po prostu zwykłego człowieka, przyjaciela, członka rodziny.
Feliks Kiryk urodził się 24 września 1933 w Bukowsku koło Sanoka. W 1956 roku ukończył Wyższą Szkołę Pedagogiczną w Krakowie. Stopień naukowy doktora uzyskał w 1962 roku na podstawie obrony pracy ,,Jakub z Dębna na tle wewnętrznej i zagranicznej polityki Kazimierza Jagiellończyka”. Przez sześć lat (od 1993 r.) był rektorem Akademii Pedagogicznej w Krakowie. Za jego kadencji uczelnia została podniesiona do rangi pierwszej w kraju Akademii Pedagogicznej. Był także przewodniczącym komitetu redakcyjnego „Rocznika Sądeckiego” oraz „Rocznika Sanockiego”, a także Wiceprezesem Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Historycznego.
Historyk jest autorem ponad 500 prac naukowych, w tym kilkunastu książek. Pod jego redakcją powstało ponad 40 monografii zbiorowych regionów, miast i wsi. W 2002 roku profesor Kiryk został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi w pracy naukowej i dydaktycznej. Wcześniej, w 1976 roku, wyróżniono go Medalem Komisji Edukacji Narodowej. Otrzymał również odznakę ,,Zasłużony dla Sanoka” oraz Tarczę Herbową Miasta Nowego Sącza. Wyróżniono go także Honorowym Obywatelstwem Królewskiego Wolnego Miasta Sanoka, Honorowym obywatelstwem Bukowska, Honorowym obywatelstwem Sandomierza oraz Medalem Przyjaciela miasta Mielca. Ponadto nadano mu tytuł profesora honorowego Uniwersytetu w Kamieńcu Podolskim, tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Rzeszowskiego oraz tytuł doktora honoris causa Lwowskiego Uniwersytetu Narodowego im. Iwana Franki. Profesor mieszkał w Rudawie.
Sanocki poeta Janusz Szuber tak mówił o profesorze: „Bukowsko ma szczęście do trzech wielkich postaci, myślę o prof. Julianie Krzyżanowskim, Janie Radożyckim – tłumaczu dzieł starożytnych i prof. Feliksie Kiryku. Rzadko się zdarza żeby tak mała miejscowość wydała w XX wieku aż tylu wybitnych osobistości, zasłużonych dla nauki”
Biografię profesora Feliksa Kiryka autorstwa Katarzyny Hnat zamieściliśmy w Kwartalniku Nr (3)/11 i (4)/12 z roku 2007, która dostępna jest na stronach www.bukowsko.pl w zakładce Kwartalniki -"Prof. Feliks Kiryk – wielki historyk małych ojczyzn". Zachęcamy do lektury.
- SOŁECTWA
- PROJEKTY, INWESTYCJE, REMONTY
- Projekty dofinansowane z Unii Europejskiej
- Projekty ze środków krajowych
- Projekty realizowane przy wsparciu gminy
- Inwestycje z środków krajowych
- Inwestycje z budżetu gminy
- Fundusz Dróg Samorządowych
- Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych
- "Cyfrowa Gmina" w Urzędzie Gminy Bukowsko
- „Granty PPGR” Cyfrowa Gmina -Wsparcie dzieci z rodzin pegeerowskich w rozwoju cyfrowym
- Cyberbezpieczny Samorząd
- PRZETARGI
- JEDNOSTKI GMINNE
- ORGANIZACJE POZARZĄDOWE
- TRANSMISJE OBRAD RADY GMINY
- KWARTALNIK GAZETA GMINY
- GMINNY PORTAL MAPOWY
- DEKLARACJA DOSTĘPNOŚCI