Zajęcia sportowe dla uczniów z elementami gimnastyki korekcyjno–kompensacyjnej w szkołach gminnych
8 kwietnia br. Ministerstwo Sportu i Turystyki ogłosiło wyniki konkursu na dofinansowanie realizacji zadania pn. Zajęcia sportowe dla uczniów z elementami gimnastyki korekcyjno – kompensacyjnej w 2022 r. Mamy przyjemność poinformować, że Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Bukowskiej w Bukowsku otrzymało 13 000 zł na realizację zajęć sportowych z elementami gimnastyki korekcyjno – kompensacyjne, które realizowane będą na terenie gminy Bukowsko.
W zajęciach uczestniczyć będą dzieci uczęszczające do Zespołu Szkół w Nowotańcu, Bukowsku oraz Pobiednie. W ramach projektu przewiduje się realizację dodatkowych zajęć sportowych dla 75 dzieci z klas I-VI z terenu gminy Bukowsko, po 25 osób w każdej ze szkół. Projekt swoim zasięgiem obejmuje wszystkie dzieci z terenu gminy Bukowsko, które wyrażą chęć udziału w dodatkowych zajęciach sportowych.
Głównym celem zadania jest profilaktyka wad postawy, a także włączenie jak największej grupy uczniów do regularnej aktywności fizycznej. Zajęcia sportowe będą zawierać elementy gimnastyki korekcyjno-kompensacyjnej, realizowanej w formie odpowiadającej wiekowi, możliwościom psychoruchowym uczestników.
Zajęcia planowane są systematycznie z częstotliwością dwa razy w tygodniu dla każdej grupy przez 32 tygodnie.
Zajęcia z gimnastyki korekcyjno- kompensacyjnej są częścią wychowania fizycznego i obowiązują w niej zasady metodyki wychowania fizycznego. Jednocześnie gimnastyka taka, jest specyficzną formą ćwiczeń fizycznych, w których ruch zostaje podporządkowany celom terapeutycznym.
Z racji tego, że zniekształcenia kręgosłupa oraz wady stóp i kolan to najczęstszy problem zdrowotny wśród dzieci i młodzieży, wyprzedzający inne schorzenia (alergie, zaburzenia refrakcji i akomodacji oka, czy otyłość) - dotykają wg różnych źródeł od 50 do 60% uczniów, zajęcia w naszych szkołach będą stanowić ważną profilaktykę tego problemu.
Wady u dzieci rozwijają się podczas tzw. skoków wzrostowych (wiek 6-7 i 12-16 lat), gdy rozwój układu mięśniowego nie nadąża za szybkim wzrostem kości. Główne przyczyny wad, poza zmianami wrodzonymi, to złe nawyki (wynikające np. ze źle dobranego stanowiska pracy ucznia i/lub wadliwej pozycji wypoczynkowej, brak ruchu) i nadmierne obciążenie ciała (np. przeciążony i źle noszony tornister, nadwaga). Wady postawy mogą w życiu dorosłym skutkować poważnymi schorzeniami w postaci np. zaburzeń krążeniowo-oddechowych, upośledzenia sprawności i wydolności ogólnej, zespołów bólowych kręgosłupa, problemów ginekologicznych u kobiet.
Ponieważ dziś dzieci i młodzież spędzają wolny czas najczęściej przed ekranami komputerów i telefonów, konieczna jest pełna współpraca rodziców dzieci i pracowników oświaty. To właśnie od współpracy wszystkich podmiotów odpowiedzialnych za rozwój dzieci-rodziców/opiekunów prawnych, pracowników oświaty, ochrony zdrowia- każdego w zakresie jego własnych kompetencji zależy skuteczność profilaktyki wad postawy ciała uczniów.
- SOŁECTWA
- PROJEKTY, INWESTYCJE, REMONTY
- Projekty dofinansowane z Unii Europejskiej
- Projekty ze środków krajowych
- Projekty realizowane przy wsparciu gminy
- Inwestycje z środków krajowych
- Inwestycje z budżetu gminy
- Fundusz Dróg Samorządowych
- Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych
- "Cyfrowa Gmina" w Urzędzie Gminy Bukowsko
- „Granty PPGR” Cyfrowa Gmina -Wsparcie dzieci z rodzin pegeerowskich w rozwoju cyfrowym
- Cyberbezpieczny Samorząd
- PRZETARGI
- JEDNOSTKI GMINNE
- ORGANIZACJE POZARZĄDOWE
- TRANSMISJE OBRAD RADY GMINY
- KWARTALNIK GAZETA GMINY
- GMINNY PORTAL MAPOWY
- DEKLARACJA DOSTĘPNOŚCI