Konferencja pn. „Przyroda pogranicza jako marka karpacka”
W dniach 22 – 23 listopada 2021 r. w Ośrodku Wypoczynkowo-Szkoleniowym Caritas w Zboiskach odbyła się konferencja pn. „Przyroda pogranicza jako marka karpacka” zorganizowana w ramach mikroprojektu „Śladem karpackiej przyrody pogranicza”, której partnerem Gminy Bukowsko jest słowacka miejscowość Bela nad Cirochou.
W pierwszym dniu konferencji uczestnicy mieli okazję zapoznać się walorami przyrodniczymi Bieszczadów oraz Beskidu Niskiego oraz gospodarką leśną i formami ochrony przyrody realizowanymi na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie, którą zaprezentował nam Pan dr Edward Marszałek. Pani Barbara Kułak z Nadleśnictwa Rymanów przedstawiła efekty projektu realizowanego przez Nadleśnictwo Rymanów, mającego na celu promocję dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego regionu pogranicza polsko- słowackiego za pośrednictwem tras rowerowych.
W ramach transgranicznego przedsięwzięcia, w partnerstwie z nadleśnictwem Lasów Republiki Słowackiej we Vranovie nad Toplou, oznakowano ponad 200 km ścieżek turystycznych; 150 km w Polsce i ponad 50 km na Słowacji. Trasa powstała na istniejących drogach leśnych i szlakach turystycznych. Po obu stronach granicy wybudowano m.in. wiaty rekreacyjno-wypoczynkowe, stojaki na rowery, mostki drewniane, utwardzono 5 km tras. Zachęcamy do eksplorowania na rowerze naszych pięknych terenów przygranicznych.
Tu możemy znaleźć mapę tras rowerowych _ POBIERZ
Podsumowaniem dnia było wystąpienie Pana Dawida Laska, Vice-Prezesa Stowarzyszenia Euroregion Karpacki Polska, który zaprezentował historię oraz strategię rozwoju marki Carphatia - Horyzont 2030, marki wspólnej dla całego Euroregionu Karpat. Usłyszeliśmy jak ważnym trendem turystyki jest budowanie potencjału społeczno-gospodarczo-kulturalnego poprzez rozwój turystyki skierowanej na indywidualnego odbiorcę ze zrównoważonym wykorzystaniem zasobów przyrodniczych.
Kolejny dzień wypełniony był cennymi informacjami przekazanymi przez Panią Barbarę Inglot, dyrektor Biura SEKP, która przedstawiła dobre praktyki oraz nowe zasady naborów w projektach transgranicznych i wyzwania w zakresie współpracy polsko-słowackiej w perspektywie 2021-2027. Dzięki Panu Robertowi Bańkoszowi, odbyliśmy podróż historyczno-kulturową przez Karpaty i poznaliśmy walory kulturowe pogranicza polsko-słowackiego. Konferencję zakończył Pan Piotr Kutiak, prezentując dziedzictwo przyrodnicze i walory krajobrazowe pogranicza w tym gminy Bukowsko.
Podczas wydarzenia podsumowano także efekty projektu, którego głównym celem było zwiększenie poziomu zrównoważonego wykorzystania dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego przez turystów i mieszkańców naszych przygranicznych gmin. Stworzenie możliwości rozwoju turystyki i promocji szlaków turystycznych pogranicza, a także edukacja w zakresie przyrody karpackiej, tak aby powstała możliwość zwiększenia ruchu turystycznego, który jest motorem napędowym rozwoju pogranicza.
Odbyła się premiera filmu „Z Bukowska do Beli nad Cirochou w 2 dni”, który powstał w trakcie dwudniowego rajdu z Bukowska do Wisłoka Wielkiego a następnie do Narodowego Parku Połoniny na Słowacji.
Projekt zakładał również powstanie e-poradnika pn. „Jak rozwijać turystykę w dobie COVID 19” w dwóch wersjach językowych, który będzie inspiracją dla podmiotów gospodarczych prowadzących działalność w branży turystycznej.
Centrum Dziedzictwa Przyrody Karpackiej w Bukowsku, utworzone w ramach projektu, pełni funkcję bazy edukacyjnej, z której mogą korzystać turyści, dzieci i młodzież. Pierwszym namacalnym efektem edukacyjnym tej inwestycji, jest lekcja przyrody przeprowadzona przez edukatorów z Nadleśnictwa Rymanów z udziałem dzieci z naszej gminy. Film edukacyjny nagrany podczas zajęć, przybliżający faunę i florę pogranicza, zostanie udostępniony dzieciom i młodzieży w Polsce i na Słowacji. Centrum jest również doskonałym uzupełnieniem oferty pogranicza, znajduje się bowiem w niewielkiej odległości od szlaku konno-taborowego oraz szlaków pieszych, zarówno Pogórza Bukowskiego jak i Beskidu Niskiego.
Podsumowując konferencję, dochodzimy do wniosku, że dobra turystyka i oferta turystyczna wzmacnia odpowiedzialność i wiedzę, tworząc naturalną turystykę sięgającą do korzeni. Nie przeszkadzanie naturze, ale wzmacnianie jej potencjału, jest niezmiernie ważne dla własnego gatunkowego interesu i długofalowych korzyści. Natura jest wielkim zasobem i wartością dla społeczności, a wielką umiejętnością jest jej wykorzystanie na rzecz wzmocnienia regionalnego oraz lokalnego rozwoju. Pochylając się nad tym procesem, istotne jest, aby zachować i kultywować lokalne nazwy, nazewnictwo gatunków, gdyż stanowi to element rozpoznawalności, wyjątkowej tradycji i kultury regionu. Stawiając na autentyczność kulturową naszego regionu i ochronę dziedzictwa przyrodniczego wpisujemy się w koncepcję wspólnej marki pogranicza.
W trakcie konferencji pracownicy Regionalnego Punktu Kontaktowego w Rzeszowie promowali program Interreg V-A Polska-Słowacja 2014-2020 i realizowane w jego ramach projekty.
Mikroprojekt nr INT/EK/KAR/1/IV/A/0275 „Śladem karpackiej przyrody pogranicza”. Projekt współfinansowany z Programu Współpracy Transgranicznej Interreg V-A Polska-Słowacja 2014-2020, czas trwania projektu 01.2021 do 12.2021 Oś priorytetowa - "Ochrona i rozwój dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego obszaru pogranicza"
Partner główny – Polska - Gmina Bukowsko, reprezentowana przez Marka Bańkowskiego – Wójta Gminy Bukowsko i Urszulę Rakoczy – Skarbnika, województwo podkarpackie, powiat sanocki
Partner mikroprojektu– Słowacja - Obec Bela nad Cirochou – Gmina reprezentowana przez Jan Vajda - starosta obce, województwo Preszowski Kraj Samorządowy, powiat Snina
- SOŁECTWA
- PROJEKTY, INWESTYCJE, REMONTY
- Projekty dofinansowane z Unii Europejskiej
- Projekty ze środków krajowych
- Projekty realizowane przy wsparciu gminy
- Inwestycje z środków krajowych
- Inwestycje z budżetu gminy
- Fundusz Dróg Samorządowych
- Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych
- "Cyfrowa Gmina" w Urzędzie Gminy Bukowsko
- „Granty PPGR” Cyfrowa Gmina -Wsparcie dzieci z rodzin pegeerowskich w rozwoju cyfrowym
- Cyberbezpieczny Samorząd
- WaterWise Interreg Polska -Ukraina
- PRZETARGI
- JEDNOSTKI GMINNE
- ORGANIZACJE POZARZĄDOWE
- TRANSMISJE OBRAD RADY GMINY
- KWARTALNIK GAZETA GMINY
- GMINNY PORTAL MAPOWY
- DEKLARACJA DOSTĘPNOŚCI