Gminne obchody Narodowego Święta Niepodległości 11 listopada 2021 r.
W Bukowsku obchodziliśmy dziś 11 listopada 2021r. Narodowe Święto Niepodległości.
Obchody rozpoczęły się mszą świętą w intencji Ojczyzny w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego, celebrowaną przez proboszcza ks. Stanisława Kudła.
Po mszy, poczty sztandarowe Gminy, szkół i jednostek OSP zostały wyprowadzone przez Sylwestra Żytka pod pomnik Józefa Piłsudskiego, gdzie na warcie stali bukowscy harcerze oraz młodzi adepci OSP.
Dla uczczenia 103 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości spotykaliśmy się tradycyjnie, przed obeliskiem Józefa Piłsudskiego. Tak symboliczna i ważna uroczystość rozpoczęła się najważniejszą dla Polaków pieśnią; Hymnem Polski, odśpiewaną wspólnie przez mieszkańców i przybyłych gości.
Wyrazem pamięci o tych, którzy walczyli o wolną i niepodległą Polskę były kwiaty, złożone przez delegacje w imieniu młodzieży, władzy samorządowej, druhów Ochotniczych Straży Pożarnych i mieszkańców gminy.
Następnie harcerze zaprezentowali krótko okoliczności, które towarzyszyły odzyskiwaniu przez Polskę niepodległości oraz odczytali w Apelu Poległych nazwiska mieszkańców gminy Bukowsko, którzy walczyli o wolną i niepodległą Polskę w latach 1939 – 1948.
Część artystyczną dzisiejszych obchodów rozpoczął krótkim wystąpieniem Wójt Gminy Bukowsko Marek Bańkowski, który podkreślił, że rocznica odzyskania niepodległości to także okazja do refleksji nad patriotyzmem rozumianym jako wysiłek na rzecz wspólnego dobra i rozwoju naszej ojczyzny. Po odzyskaniu państwa Polacy koncentrowali się na tworzeniu ośrodków wspomagających jego rozwój gospodarczy. 11 listopada to święto radosne, ponieważ wolność, o którą walczyło tak wielu Polaków, jest wartością dla każdego narodu najcenniejszą.
Koncert, który później usłyszeliśmy refleksją nad naszą historią, ale też nad naszą współczesnością i przyszłością. Pieśni towarzyszyły najważniejszym wydarzeniom naszej historii, te patriotyczne krzewiły ducha polskości, wskrzeszały pamięć o dawnych bohaterach, w czasach klęsk przypominały o zwycięskich bitwach, często zagrzewały do boju, bywały modlitwą. W dużym stopniu przyczyniły się do tego, że Polska z naszej zbiorowej pamięci nigdy nie została wymazana, nawet wtedy, gdy zaborcy zmietli ją z mapy Europy.
Na początek wysłuchaliśmy pieśni „Orlątko „ oraz „Czerwone maki na Monte Casino” w wykonaniu Pani Zuzanny Kijanki.
Następnie zobaczyliśmy na scenie dzieciaczki z przedszkola oraz młodzież ze szkół w Bukowsku, Nowotańcu i Pobiednie, w słowno-taneczno-muzycznym przedstawieniu. Szkoły przygotowały wspólnie wzruszające przedstawienie, które było dla nas ważną lekcją historii i uświadomiło nam jak niezwykle ważne, jest budowanie postaw świadomego i odpowiedzialnego obywatelstwa wśród młodzieży. Przedstawienie zakończył koncert akordeonowy w wykonaniu Marcina Kopczyka, który zaprezentował „Poloneza- Adur” Ogińskiego i Jakuba Pyrcaka grającego „Walc francuski – obojętność” i „Taniec cygański”. Ogromny wkład pracy i zaangażowanie dzieci i ich nauczycieli zostały nagrodzone gromkimi brawami.
Nieoczekiwanie w programie znalazł się występ zespołu dziecięcego działającego przy KGW w Zboiskach. Ogromnie cieszy oddolna inicjatywa dzieci, które samodzielnie przygotowały dwie piosenki patriotyczne „Bagnet na broń” i „Rozkwitały pęki białych róż”. Ich występ został doceniony przez publiczność.
W nastrój legionowy wprowadziły zebranych, pieśni w wykonaniu Chóru Męskiego z Bukowska przy akompaniamencie Pana Mariana Czapli. Panowie wykonali dla nas utwory: "Szara Piechota", "Pierwsza Brygada", "Pierwsza Kadrowa" i na koniec uroczyście "Rotę". Duże brawa dla Chóru, który po pandemicznej przerwie znów rozgrzewa serca słuchaczy.
Wisienką na torcie był występ Pań z Koła Gospodyń Wiejskich w Nowotańcu, które porwały do wspólnego śpiewu wszystkich obecnych. Panie przy akompaniamencie nieocenionego Pana Mariana Czapli wykonały z publicznością 6 pieśni.
Słodki poczęstunek dla uczestników przygotowały panie z KGW w Wolicy „Woliczanki”, kotyliony natomiast młodzież szkolna.
Dziękujemy młodzieży, harcerzom, nauczycielom, przedstawicielom władzy samorządowej, strażakom oraz wszystkim mieszkańcom za pomoc i aktywny udział w uroczystości. Szczególne podziękowania kierujemy do Zespołu Szkół w Bukowsku za przygotowanie scenografii przedstawienia w Domu Ludowym.
- SOŁECTWA
- PROJEKTY, INWESTYCJE, REMONTY
- Projekty dofinansowane z Unii Europejskiej
- Projekty ze środków krajowych
- Projekty realizowane przy wsparciu gminy
- Inwestycje z środków krajowych
- Inwestycje z budżetu gminy
- Fundusz Dróg Samorządowych
- Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych
- "Cyfrowa Gmina" w Urzędzie Gminy Bukowsko
- „Granty PPGR” Cyfrowa Gmina -Wsparcie dzieci z rodzin pegeerowskich w rozwoju cyfrowym
- Cyberbezpieczny Samorząd
- PRZETARGI
- JEDNOSTKI GMINNE
- ORGANIZACJE POZARZĄDOWE
- TRANSMISJE OBRAD RADY GMINY
- KWARTALNIK GAZETA GMINY
- GMINNY PORTAL MAPOWY
- DEKLARACJA DOSTĘPNOŚCI