W Biegu Tropem Wilczym na Pogórzu Bukowskim pobiegło 250 osób !!!
250 biegaczy dobiegło do mety podczas tegorocznej edycji Biegu Tropem Wilczym w Bukowsku. Podobnie jak w poprzednich latach trasy prowadziły szutrowymi drogami Pogórza Bukowskiego, gdzie przy pięknej wiosennej pogodzie pobiegli wspólnie zawodnicy w różnym wieku. W Biegu Rodzinnym na dystansie 1963 m odwołującym się do roku śmierci ostatniego Żołnierza Wyklętego – Józefa FranczakA ps. Lalek, wzięły udział całe rodziny również z małymi pociechami, młodzież ze szkół podstawowych i średnich, dzieci ze szkółek sportowych, a także seniorzy ze swoimi wnukami.
Organizowany przez Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Bukowskiej we współpracy z Gminą Bukowsko i Powiatem Sanockim Bieg Tropem Wilczym cieszy się z roku na rok coraz większą popularnością. Witając biegaczy i liczne grono kibiców wójt gminy Bukowsko Marek Bańkowski, podkreślił, jak ważna jest integracja społeczności lokalnej w imię wspólnej idei, jaką jest pamięć o żołnierzach, którzy walcząc o prawo do samostanowienia i urzeczywistnienie dążeń demokratycznych narodu polskiego, przeciwstawili się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu. Naszą siłą jest pamieć !!!.
W Biegu Rodzinnym wzięła udział liczna grupa młodzieży wraz z rodzicami z gminnych młodzieżowych klubów sportowych UKS Bukowianki, LKS Cosmosik Nowotaniec oraz Szkółki Tenisowej w Nagórzanach. Dzięki hojności sponsorów młodzież z tych klubów otrzymała darmowe pakiety starowe w nagrodę za zaangażowanie w działalność sportową. Bieg Rodzinny bez klasyfikacji i pucharów, był świetną wspólną i rodzinną zabawą, gdzie rywalizacja sportowa była jedynie drobnym dodatkiem. Wśród uczestników Biegu Rodzinnego rozlosowano jednak 10 upominków przekazanych od Partnerów biegu.
Na mecie 10 km trasy stanęła liczna grupa doświadczonych biegaczy, ceniąca przełajowe biegi górskie na ścieżkach Pogórza Bukowskiego. Zwycięzców w 5 kategoriach wiekowych kobiet i mężczyzn oraz w kategorii OPEN puchary i nagrody wręczyli gospodarz wydarzenia Marek Bańkowski, Starosta Sanocki Stanisław Chęć oraz Karol Podgórki z firmy OPAL- główny sponsor biegu.
W klasyfikacji OPEN na 10 km triumfował Damian Dziewiński z 3 PBOT/35blp/ SanOK biega, który ukończył bieg w czasie 39:45. Wśród kobiet najlepsza była Renata Hołowaty z czasem 47:23.
Klasyfikacja wiekowa na 10 km _TUTAJ
Klasyfikacja OPEN na 10 km_ TUTAJ
Klasyfikacja ogólna na 1963 m _TUTAJ
Wszystkim gratulujemy startu i ukończenia biegu. Startując, już byliście zwycięzcami.
Przed poznaniem zwycięzców Biegu Głównego nagrodzeni zostali uczestnicy powiatowego konkursu historycznego ”Niezłomni", przygotowanego merytorycznie przez historyczkę Barbarę Mrozowską z ZS w Bukowsku we współpracy z Towarzystwem Przyjaciół Ziemi Bukowskiej w dniu 1 marca 2024 r. w Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Młodzież wykazał się nie tylko wiedzą, ale również chartem ducha, biorąc udział w biegu na dystansie 1963 m. Nagrody w konkursie ufundowało Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku oraz Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie.
W trakcie wydarzenia nie zabrakło pysznego jedzenia przygotowanego przez panie z KGW Bukowianki z Bukowska oraz atrakcji dla miłośników historii i militariów oraz przyrody.
Dla biegaczy oraz kibiców przygotowano dodatkowe atrakcje, z których skorzystali zarówno dzieci jak i dorośli. Muzeum Militariów i Techniki w Woli Sękowej, przy współpracy z Podkarpackim Stowarzyszeniem Poszukiwaczy "Ocalić od Zapomnienia" rozbudzało pasję do historii, szczególnie tej lokalnej, z żołnierzami 35 Batalionu Lekkiej Piechoty z Sanoka można było postrzelać z broni ASG, wziąć do ręki oryginalne egzemplarze współczesnej broni palnej, a także nauczyć się zasad pierwszej pomocy z instruktorami uratujżycie.pl. Natomiast edukatorzy z Nadleśnictwa Lesko oraz z Fundacji Ekologicznej Arka odkrywali przed uczestnikami tajniki natury i potrzebę jej ochrony, pokazując proste rozwiązania, które każdy z nas może wcielić w życie. W remizie OSP w Bukowsku na warsztatach artystycznych z Centrum Usług Społecznych powstały piękne mandale wilków. Przygotowano także wystawę prezentująca historię żołnierzy Niezłomnych.
Wczorajsza impreza sportowo-edukacyjna nie odbyłaby się bez zaangażowania wolontariuszy Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Bukowskiej w Bukowsku i pracowników Urzędu Gminy, Partnerów wydarzenia: Bieszczadzkiego Pogotowia Ratunkowego SP ZOZ w Sanoku oraz druhów z OSP KSRG Bukowsko, OSP Wolica i OSP Pobiedno czuwających nad bezpieczeństwem uczestników, a także Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie, Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku oraz Sponsorów biegu. Dziękujemy, że możemy liczyć na Waszą pomoc.
Za okazane wsparcie i krzewienie wraz z nami zasady fair play, integracji społecznej, równości oraz dążenia do celu poprzez sport, pragniemy podziękować: Przedsiębiorstwu Produkcyjno-Handlowo-Usługowemu "OPAL", , firmie "STALNEY" Przedsiębiorstwo Samochodowe, firmie DREWKAM Usługi Tartaczne firmie ZDZICH MAR Handel Żywcem, firmie "BUDMAL", firmie M-UBEZPIECZENIA w Bukowsku, KRAKOWSKIEMU BANKOWI SPÓŁDZIELCZEMU odział w Krośnie z siedzibą w Bukowsku, firmie "PROPATRIA"- Sklep Internetowy z Markową Odzieżą, firmie WOLMET, firmie "DROGMAX", firmie INTRIQ i DELIKATESOM CENTRUM W BUKOWSKU, Gminnej Spółdzielni "SAMOPOMOC CHŁOPSKA" w Bukowsku.
Dziękujemy wszystkim osobom i instytucjom za zaangażowanie w wydarzenie sportowe łączące pokolenia i kształtujące naszą pamięć historyczną.
Do zobaczenia w przyszłym roku.
- SOŁECTWA
- PROJEKTY, INWESTYCJE, REMONTY
- Projekty dofinansowane z Unii Europejskiej
- Projekty ze środków krajowych
- Projekty realizowane przy wsparciu gminy
- Inwestycje z środków krajowych
- Inwestycje z budżetu gminy
- Fundusz Dróg Samorządowych
- Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych
- "Cyfrowa Gmina" w Urzędzie Gminy Bukowsko
- „Granty PPGR” Cyfrowa Gmina -Wsparcie dzieci z rodzin pegeerowskich w rozwoju cyfrowym
- Cyberbezpieczny Samorząd
- WaterWise Interreg Polska -Ukraina
- PRZETARGI
- JEDNOSTKI GMINNE
- ORGANIZACJE POZARZĄDOWE
- TRANSMISJE OBRAD RADY GMINY
- KWARTALNIK GAZETA GMINY
- GMINNY PORTAL MAPOWY
- DEKLARACJA DOSTĘPNOŚCI