Witaj szkoło!
WITAJ SZKOŁO !!!
Długo wyczekiwane wakacje minęły, zostały piękne wspomnienia. Słoneczna pogoda sprzyjała wypoczynkowi "ładując" w każdego z nas nowe pokłady energii i siły do nauki oraz pracy.
Dnia 1 września 2021 r. Mszą Świętą w parafiach naszej gminy uczniowie rozpoczęli nowy rok szkolny 2021/2022. Po Eucharystii wszyscy udali się do szkół, gdzie odbyły się spotkania
z wychowawcami poszczególnych klas. Przed nimi intensywny rok, pełen nie tylko nauki i ciężkiej pracy, lecz także nowych przygód, przyjaźni i kolejnych wyzwań!
Rok szkolny 2021/2022 w Zespołach Szkół z terenu Naszej Gminy – rozpoczęło 236 przedszkolaków i 572 uczniów szkół podstawowych.
Dyrekcji, nauczycielom, pracownikom szkół oraz wszystkim uczniom życzymy owocnej pracy i samych sukcesów w nowym roku szkolnym!!!
Historia pierwszego dnia szkoły
Tradycyjnie za początek roku szkolnego uznajemy dzień 1 września. Czy było tak zawsze? Okazuje się, że nie. W latach 1975 - 1981 początek roku szkolnego następował po 20 sierpnia, choć rzeczywiście uroczyste rozpoczęcie miało miejsce około 1 września.
Zgodnie z ustawą z dnia 14 grudnia 2016 r. prawo oświatowe, rok szkolny we wszystkich szkołach i innych placówkach oświatowych rozpoczyna się z dniem 1 września każdego roku, a kończy 31 sierpnia następnego roku, co oznacza, że liczy tyle dni, ile rok kalendarzowy.
Jak dawniej wyglądały obchody pierwszego dnia szkoły?
W dwudziestoleciu międzywojennym początek roku szkolnego nieodłącznie wiązał się z uroczystymi pochodami zwieńczonymi nabożeństwem. Uczniowie szkół dumnie nieśli sztandar swojej placówki, paradując głównymi ulicami miast.
Po wojnie podtrzymano tradycję marszów z okazji pierwszego dnia szkoły. Tuż po 1945 roku przemieszczały się one ulicami zniszczonych miast. Uroczystościom towarzyszyły wzniosłe przemówienia o odbudowie kraju - a wszystko pod sztandarem z godłem przedstawiającym orła bez korony.
W późniejszych latach PRL-u do tradycji związanych z pierwszym dniem szkoły dołączyło pasowanie na ucznia i uroczyste ślubowanie. Pochody ulicami miast zamieniły się w uroczystości odbywające się w nowo powstających budynkach szkół.
Jednym ze zwyczajowych prezentów dla dzieci idących do pierwszej klasy szkoły podstawowej jest tzw. Tyta. Ma ona formę rogu obfitości wypełnionego słodyczami. Kształtem przypomina odwrócony stożek lub ostrosłup z kartonu, oklejony ozdobnym papierem. Na terenie Polski zwyczaj ten jest znany od okresu dwudziestolecia międzywojennego. Obecnie występuje przede wszystkim na Górnym Śląsku, choć spotykany jest także w Wielkopolsce i na Warmii.
- SOŁECTWA
- PROJEKTY, INWESTYCJE, REMONTY
- Projekty dofinansowane z Unii Europejskiej
- Projekty ze środków krajowych
- Projekty realizowane przy wsparciu gminy
- Inwestycje z środków krajowych
- Inwestycje z budżetu gminy
- Fundusz Dróg Samorządowych
- Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych
- "Cyfrowa Gmina" w Urzędzie Gminy Bukowsko
- „Granty PPGR” Cyfrowa Gmina -Wsparcie dzieci z rodzin pegeerowskich w rozwoju cyfrowym
- Cyberbezpieczny Samorząd
- PRZETARGI
- JEDNOSTKI GMINNE
- ORGANIZACJE POZARZĄDOWE
- TRANSMISJE OBRAD RADY GMINY
- KWARTALNIK GAZETA GMINY
- GMINNY PORTAL MAPOWY
- DEKLARACJA DOSTĘPNOŚCI