Podsumowanie X edycji Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych Tropem Wilczym Bukowsko 2022
Podobnie jak w roku ubiegłym Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych Tropem Wilczym cieszył się w naszej gminie dużą popularnością!
Bardzo cieszy nas fakt, że zarówno mieszkańcy naszej gminy jak i biegacze z powiatu sanockiego i sąsiednich miejscowości pobiegli, aby oddać hołd żołnierzom podziemia antykomunistycznego w powojennej Polsce, których peerel wyrzucił na śmietnik historii. Zostali wyklęci, bo nie uznali końca II wojny i z bronią w ręku wystąpili przeciw drugiemu – obok nazizmu – zaborczemu totalitaryzmowi. Stanęli nie tylko przeciw potężnym siłom nowego agresora, lecz także wobec jego gigantycznej, bezwzględnej propagandy. Nie mogli zwyciężyć zbrojnie ani nawet ocalić swojego wizerunku – przez lata ciążyło na nich odium bycia bandytami.
Dziś naród ukraiński staje otwarcie z bronią w ręku w obronie swojej wolności i niepodległość, przeciw siłom tego samego potężnego agresora i jego gigantycznej, bezwzględnej propagandy. W ramach solidarności z narodem ukraińskim biegliśmy wczoraj, aby wyrazić nasz głęboki sprzeciw wobec działań, które naruszają granice suwerennego kraju i ingerują w jego wewnętrzną spójność, a także działań, których skutkiem jest ludzie cierpienie.
Dziękujemy wszystkim uczestnikom biegu za udział oraz wszystkim, którzy oddali krew potrzebującym, w mobilnym punkcie poboru krwi Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Rzeszowie.
Bez Waszej obecności organizowanie biegu nie miałoby sensu – dlatego dla nas jesteście najważniejsi i staramy się, abyście byli jak najbardziej zadowoleni.
W sumie na dwu dystansach: 1963 metrów i 10 kilometrów wystartowało ponad 180 uczestników.
Na krótszym dystansie 1963 m zwyciężył Jachimowski Jarosław (Pozytywnie Zabiegani Sanok) z czasem 07:08 a pierwszą kobietą na mecie była Sowa Róża - 10 lat (MKS Halicz) z czasem 08:33.
Szczegółowe wyniki dostępne _ TUTAJ
Choć wyniki zwycięzców biegu są imponujące ( trzy pierwsze miejsca w kategorii open kobiet zajęły dziewczynki w wieku 9-10 lat), cieszy nas fakt, że bieg na dystansie 1963 m był prawdziwym biegiem rodzinnym, gdzie najważniejsza okazała się wspólna, dobra zabawa, a rywalizacja sportowa była jedynie dodatkiem. Jesteśmy niezwykle zbudowani ilością młodzieży i dzieci, które wzięły udział w tegorocznym biegu.
W grze terenowej na tym dystansie pobiegła 30-osobowa grupa młodzieży z trzech gminnych szkół w Bukowsku, Nowotańcu i Pobiednie. Najszybszy czas wśród uczestników gry terenowej uzyskał Kacper Nowak z Zespołu Szkół w Bukowsku, drugie miejsce zajęła Kinga Małek z ZS w Nowotańcu a trzeci czas miał Klaudiusz Bochnak również z ZS w Bukowsku.
Wszystkim gratulujemy startu i ukończenia biegu, który nie należał do najłatwiejszych. Startując, już byliście zwycięzcami.
Pod czujnym okiem nauczycieli ZS w Bukowsku: Artura Łuszcza i Jakuba Barć, młodsze dzieci bezpiecznie pokonały dwa dystanse 160 i 500 m. Każde dziecko uczestniczące w biegu Przedszkolaka i Juniora otrzymało pakiet startowy, medal na mecie, a zwycięzcy dodatkowo nagrody. Wśród Juniorów najszybszy okazał się chłopiec Karol Długosz i dziewczynka Emilia Staszewska. Na podium stanęli także Tomasz Orzech i Iga Żytka oraz Ksawery Perkołup i Alicja Bochnak. Przedszkolaczki również dzielnie walczyły w swojej konkurencji i wszystkie dobiegły do mety. Na podium stanęli chłopcy Remigiusz Jęczkowski, Paweł Silarski i Antoni Marzec oraz dziewczynki: Maja Żak, Magdalena Łuszcz i Zofia Maza.
Najlepszym zawodnikiem na dłuższym dystansie okazał się Ziajka Karol (PGR) z czasem 38:51 a najlepszą zawodniczką Martyna Łuszcz (Gmina Bukowsko) z czasem 48:37.
Szczegółowe wyniki dostępne _ TUTAJ
Wyróżnieni zostali także: najszybszy zawodnik gminy Bukowsko, którym został ponownie Czesław Łuszcz oraz najszybsza zawodniczka gminy Bukowsko, jego córka Martyna Łuszcz. Dodajmy, że Katarzyna Łuszcz stanęła wraz z córką na podium Biegu Głównego. Gratulujemy całej rodzinie wyników i życzymy dalszych sukcesów. Rodzina Państwa Łuszcz jest doskonałym dowodem na to, że najlepszą motywacją dla dzieci jest przykład rodziców. Wśród biegaczy wyłoniony został najstarszy zawodnik Biegu Rodzinnego- Jerzy Haduch oraz najmłodszy biegacz, niespełna 5-letni Marcel Milasz.
Medale na mecie oraz nagrody dla zwycięzców w Domu Ludowym wręczali: wicestarosta sanocki Janusz Cecuła, przewodniczący rady powiatu sanockiego Robert Pieszczoch, wójt gminy Bukowsko Marek Bańkowski, dyrektor ZS w Bukowsku Andrzej Chrobak, sponsor główny biegu Zygmunt Podgórski oraz prezes TPZB Krzysztof Nitka.
Podziękowania należą się wszystkim wolontariuszom, którzy włączyli się w przygotowania, pracę biura zawodów i zabezpieczenie trasy biegu.
Szczególnie pragniemy podziękować :
- harcerzom z 11 DH im. Marii Skłodowskiej-Curie Bukowsko oraz Pani Ewie Kseniak, która wspierała swoich podopiecznych w Biurze Zawodów
- druhom ochotnikom starszym i młodzieży z jednostek OSP z Bukowska, Nowotańca i Nadolan zabezpieczającym trasy i parking
- Bieszczadzkiemu Pogotowiu Ratunkowemu SP ZOZ w Sanoku za opiekę medyczną
- Mariuszowi Kowalikowi, Emilowi Gierlickiemu i Karolowi Podgórskiemu za prowadzenie biegu i wsparcie zawodników na trasie
- Katarzynie Masłowec i Monice Klimek za poprowadzenie kreatywnych zajęć dla dzieci
- ochotnikom z OSP Wolica i Nagórzany, którzy odpowiedzieli na potrzebę oddania krwi
Dziękujemy Pawłowi Adamczykowi i Katarzynie Łuszcz za wyznaczenie trasy oraz podopiecznym Fundacji Latarnia z Chrześcijańskiego Domu "Przystań" za pomoc w jej oznakowaniu. Było to bardzo wymagające i niełatwe zadanie, przede wszystkim ze względu na zmieniające się warunki atmosferyczne, zalegający śnieg oraz zmarzlinę.
Zmęczeni biegacze mogli rozgrzać się po wyczerpującym biegu ciepłym gulaszem i herbatą lub kawą w Domu Ludowym, gdzie niezastąpione Panie z KGW Bukowianki z Bukowska serwowały przygotowany posiłek.
Dziękujemy wszystkim naszym sponsorom, partnerom za wkład finansowy, rzeczowy i osobowy. Bez Was organizacja biegu byłaby niemożliwa.
Z przyjemnością informujemy, że bieg w Bukowsku oraz międzyszkolny konkurs historyczny "Dziewczyny Wyklęte" zorganizowany przez Zespół Szkół w Bukowsku we współpracy z Towarzystwem Przyjaciół Ziemi Bukowskiej zostały wpisane przez IPN oddział w w Rzeszowie w tegoroczne oficjalne obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Dziękujemy za patronat nad wydarzeniem.
W konkursie historycznym przeprowadzonym 2 marca online, wzięły udział trzyosobowe zespoły z trzech gminnych szkół. Podczas biegu poznaliśmy zwycięzców. Nagrody dla uczestników konkursu ufundował IPN Oddział w Rzeszowie oraz Muzeum Historyczne w Sanoku.
I miejsce ZS Bukowsko : Natalia Orybkiewicz, Milena Podgórska, Kacper Żytka
II miejsce ZS Pobiedno: Paulina Tokarz, Anna Filipczak, Wiktoria Bodnar
III miejsce ZS Nowotaniec: Natalia Kabala, Tomasz Majka, Szymon Woroniec
Gratulujemy dzieciom wiedzy historycznej oraz dziękujemy nauczycielom za przygotowanie dzieci do konkursu.
- SOŁECTWA
- PROJEKTY, INWESTYCJE, REMONTY
- Projekty dofinansowane z Unii Europejskiej
- Projekty ze środków krajowych
- Projekty realizowane przy wsparciu gminy
- Inwestycje z środków krajowych
- Inwestycje z budżetu gminy
- Fundusz Dróg Samorządowych
- Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych
- "Cyfrowa Gmina" w Urzędzie Gminy Bukowsko
- „Granty PPGR” Cyfrowa Gmina -Wsparcie dzieci z rodzin pegeerowskich w rozwoju cyfrowym
- Cyberbezpieczny Samorząd
- PRZETARGI
- JEDNOSTKI GMINNE
- ORGANIZACJE POZARZĄDOWE
- TRANSMISJE OBRAD RADY GMINY
- KWARTALNIK GAZETA GMINY
- GMINNY PORTAL MAPOWY
- DEKLARACJA DOSTĘPNOŚCI