95-lecie Ochotniczej Straży Pożarnej w Zboiskach
Zboiskach. To wyjątkowe wydarzenie zgromadziło druhów i druhny, mieszkańców Zboisk oraz zaproszonych gości, aby wspólnie uczcić blisko wiekową tradycję służby, poświęcenia i troski o bezpieczeństwo lokalnej społeczności.
Obchody rozpoczęły się od uroczystej Mszy Świętej w intencji strażaków – zarówno tych, którzy przez dekady budowali historię OSP Zboiska, jak i tych, którzy obecnie stoją na straży bezpieczeństwa. Następnie uczestnicy przemaszerowali przy akompaniamencie Orkiestry Dętej OSP z Zarszyna i mażoretek na plac przy Domu Strażaka.
Podczas oficjalnej części uroczystości odbyło się prezentacja historii jednostki, wręczenie odznaczeń dla zasłużonych druhów oraz przemówienia okolicznościowe.
Jak wspominał prezes OSP w Zboiskach Hubert Macyk, Ochotnicza Straż Pożarna w Zboiskach została założona w 1930 roku z inicjatywy mieszkańców wsi, którzy dostrzegli potrzebę zorganizowanej ochrony przeciwpożarowej oraz wzajemnej pomocy. Był to czas budowania struktur jednostki, organizowania ćwiczeń i pierwszych udziałów w akcjach gaśniczych. W pierwszych latach działalności strażacy dysponowali skromnym wyposażeniem – ręczną pompą strażacką i podstawowym sprzętem gaśniczym, który przechowywano w drewnianej szopie.
Po II wojnie światowej druhowie odbudowywali jednostkę niemal od podstaw, w miarę możliwości pozyskując nowy sprzęt i szkoląc młodych strażaków. W latach 60. z inicjatywy miejscowej ludności wybudowano pierwszą murowaną remizę strażacką. Kolejne dekady przynosiły rozwój – zakupiono pierwsze samochody strażackie, rozbudowano zaplecze remizy oraz zwiększono zaangażowanie druhów w życie kulturalne i społeczne wsi. OSP Zboiska aktywnie uczestniczyła w wielu akcjach ratowniczo-gaśniczych, często ratując życie i mienie mieszkańców nie tylko Zboisk, ale i okolicznych miejscowości.
Dziś OSP Zboiska to nowoczesna jednostka, dysponująca wozem bojowym, przeszkoloną kadrą druhów i druhen, aktywnie uczestnicząca w akcjach ratowniczych, zawodach strażackich oraz lokalnych uroczystościach.
Minione 95 lat to historia poświęcenia, wzajemnej pomocy i nieprzerwanej służby na rzecz lokalnej społeczności. Dzisiejsi strażacy kontynuują dzieło swoich poprzedników z dumą i zaangażowaniem.
Odznaczenia zasłużonym Druhom i Druhnom wręczyli zaproszeni goście:
Złoty Medal za Zasługi dla Pożarnictwa otrzymali:
- Macyk Mieczysław s. Mirona
- Adamski Roman s. Jana
- Adamski Zbigniew s. Walentego
Srebrny Medal za Zasługi dla Pożarnictwa otyrzymali:
- Adamski Grzegorz s.Zbigniewa
- Gaber Robert s. Mieczysława
- Gaber Stanisław s.Mieczysława
- Kopczyk Marian s. Józefa
- Kucharski Dariusz s. Andrzeja
- Maczużak Mariusz s. Michała
- Rudy Ewa c. Mieczysława
Brązowego Medalu za Zasługi dla Pożarnictwa otrzymali:
- Adamski Dawid s. Grzegorza
- Czaban Piotr s. Zbigniewa
- Kawałek Agata c. Mieczysława
- Sitarz Damian s. Artura
Odznaczenia Strażak Wzorowy otrzymali:
- Adamski Bartłomiej s. Zbigniewa
- Czaban Justyna c. Stanisława
- Futa Radosław s. Jacka
- Gaber Klaudia c. Stanisława
- Macyk Maria c. Mieczysława
- Maczużak Jacek s. Ryszarda
- Maczużak-Sztąberek Sabina c. Ryszarda
- Proćko Norberta s. Roberta
- Sobota Rafał s. Wiesława
- Macyk Hubert s. Mieczysława
Odznakę „Za Wysługę Lat” Dla Druhów Z Osp Nadolany otrzymali:
- Sabat Kazimierz, syn Józefa
- Drozd Leszek syn Zdzisława
Okolicznościowe statuetki wręczono również członkom Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej OSP Zboiska oraz ich opiekunkom Druhnom Sabinie Maczużak-Sztąberek oraz Justynie Czaban.
Wśród gości znaleźli się przedstawiciele władz samorządowych, komendy PSP, zaprzyjaźnionych jednostek OSP oraz lokalnych organizacji społecznych. W uroczystości udział wzięli m.in. Przewodniczący Rady Sejmiku Wojewódzkiego Jerzy Borcza oraz Radna Sejmiku Monika Brewczak, zarząd gminy Bukowsko: Wójt Marek Bańkowski, Wicewójt Diana Błażejowska oraz Skarbnik Urszula Rakoczy, przedstawiciele jednostki DHZ Bukovce ze Słowacji oraz Jan Kocak z małżonką, także Komendant PSP w Sanoku brygadier. Floriana Semenowicz, Prezes Powiatowego ZOSP RP Grzegorz Klecha, Prezes Gminnego ZOSP RP Piotr Królicki, ksiądz Proboszcz Pior Głazowski i dyrektor Ośrodka Caritas w Zboiskach Tomasz Stec oraz Radni powiatowi, gminni oraz sołtysi.
Po części oficjalnej na uczestników czekała strażacka biesiada przygotowana przez KGW w Zboiskach, atrakcje dla dzieci oraz wspólne świętowanie przy muzyce i poczęstunku. Odczytano również list gratulacyjny od posła Bartosza Romowicza, który niestety nie mógł być obecny na uroczystości.
95 lat działalności OSP Zboiska to nie tylko piękna tradycja, ale również codzienna gotowość do niesienia pomocy. To dowód na siłę wspólnoty i niegasnącego ducha ochotniczej służby.
Życzymy OPS w Zboiskach kolejnych tak wspaniałych rocznic.
- SOŁECTWA
- PROJEKTY, INWESTYCJE, REMONTY
- Projekty dofinansowane z Unii Europejskiej
- Projekty ze środków krajowych
- Projekty realizowane przy wsparciu gminy
- Inwestycje z środków krajowych
- Inwestycje z budżetu gminy
- Fundusz Dróg Samorządowych
- Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych
- "Cyfrowa Gmina" w Urzędzie Gminy Bukowsko
- „Granty PPGR” Cyfrowa Gmina -Wsparcie dzieci z rodzin pegeerowskich w rozwoju cyfrowym
- Cyberbezpieczny Samorząd
- WaterWise Interreg Polska -Ukraina
- PRZETARGI
- JEDNOSTKI GMINNE
- ORGANIZACJE POZARZĄDOWE
- TRANSMISJE OBRAD RADY GMINY
- KWARTALNIK GAZETA GMINY
- GMINNY PORTAL MAPOWY
- DEKLARACJA DOSTĘPNOŚCI










