"Kto ocali. Opowieści z ... gminy Bukowsko". Warsztaty i spektakl z muzyką na żywo w cerkwi w Nagórzanach
„GOLDHAMERA 5 Opowieści z Tarnowa” to projekt artystyczny stworzony z myślą o przywołaniu, zatrzymaniu i utrwaleniu w pamięci opowieści i wspomnień dawnego, odchodzącego w niepamięć świata. Tematem spektaklu wybranym do opowiedzenia pewnej historii jest miasto Tarnów z jego żydowskim przedwojennym pulsem.
Ale również elementem spektaklu będą opowieści mieszkańców gminy Bukowsko, którzy wezmą udział w dwudniowych warsztatach performatywnych 26 i 27 kwietnia. Niebagatelną rolę pełni przestrzeń, w której odbywać się będzie spektakl. Podniesiona z ruin cerkiew pw. Piotra i Pawła w Nagórzanach, to miejsce gdzie teraźniejszość spotyka się z przeszłością i można na chwilę zatrzymać czas.
W magicznej przestrzeni dawnej cerkwi spotkają się wspomnienia – zarówno te tarnowskie, jak i bukowskie. Spektakl staje się fotoplastykonem pamięci, a dywan utkany z fragmentów przeszłości – mapą świata, który przemija, ale wciąż żyje w detalach, ornamentach i opowieściach.
Gorąco zapraszamy do udziału w warsztatach osoby dorosłe oraz młodzież od 15 roku życia.
Historię opowiadają aktorzy teatru Latającego Teatru Kantorowi: Monika Adamiec, Grażyna Tabor, Przemysław Buksiński i Aleksander Zelianko, a towarzyszą im muzycy: Piotr Madura, Paweł Maziarz, Piotr Dżuła, Damian Sąsiadek. Muzyczną narrację tworzą tropy dźwiękowe, motywy przedwojennego tanga, kołysanki czy modlitwy rozpoczynającej szabas, czasem da się usłyszeć dalekie echa amerykańskiego swingu albo metaliczny, przeszywający dźwięk tonącego statku.
Przywołanie zdarzeń sprzed stu lat, malutkie fotokolaże jak fotografie kolodionowe przywołujące na myśl zdjęcia oglądane w fotoplastykonie oraz muzyka klezmerska grana na żywo sprawiają, że udział w tym wydarzeniu staje się wyjątkowym przeżyciem.
Scenariusz i reżyseria: Grażyna Tabor (na podstawie powieści Mikołaja Łozińskiego „Stramer” oraz przywołanych wspomnień Tarnowian)
Kostiumy: Barbara Wójcik-Wiktorowicz
Scenografia, kolaże, projekcja multimedialna: Weronika Krupa
Zapraszamy na spektakl 27 kwietnia 2025 r. godz. 17:00 . Wstęp wolny !
Wydarzenie realizowane w ramach Przestrzeni Sztuki Teatr przez Teatr Wandy Siemaszkowej z Rzeszowa.
Program finansowany jest ze środków Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego i realizowany przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w ramach programu OFF Polska. Współfinansowane ze środków budżetu Województwa Podkarpackiego
- SOŁECTWA
- PROJEKTY, INWESTYCJE, REMONTY
- Projekty dofinansowane z Unii Europejskiej
- Projekty ze środków krajowych
- Projekty realizowane przy wsparciu gminy
- Inwestycje z środków krajowych
- Inwestycje z budżetu gminy
- Fundusz Dróg Samorządowych
- Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych
- "Cyfrowa Gmina" w Urzędzie Gminy Bukowsko
- „Granty PPGR” Cyfrowa Gmina -Wsparcie dzieci z rodzin pegeerowskich w rozwoju cyfrowym
- Cyberbezpieczny Samorząd
- WaterWise Interreg Polska -Ukraina
- PRZETARGI
- JEDNOSTKI GMINNE
- ORGANIZACJE POZARZĄDOWE
- TRANSMISJE OBRAD RADY GMINY
- KWARTALNIK GAZETA GMINY
- GMINNY PORTAL MAPOWY
- DEKLARACJA DOSTĘPNOŚCI










