Ważne tematy i rodzinne warsztaty na Konferencji Pszczelarskiej w Bukowsku
Konferencja Pszczelarska i targi produktów pszczelich zgromadziła 20 października br. w Domu Kultury w Bukowsku ponad 150 osób. Oprócz doświadczonych bartników i miłośników pszczelarstwa, uczestniczących w wykładach ekspertów, w wydarzeniu udział wzięli również rodzice z dziećmi.
Dr inż. Adriana Mirecka, zootechnik specjalizujący się w hodowli pszczół i genetyce, prowadząca Pasiekę Zarodową „Dobrzanka” podczas prelekcji "Zrównoważona pasieka hodowlana, czyli jaka?", przybliżyła słuchaczom sposoby prowadzenia efektywnej gospodarki pasiecznej i uzyskania produktów pszczelich o wysokich walorach, bazujące na utrzymaniu populacji pszczół miodnych o wyważonej zmienności genetycznej i odpowiedniego ich wykorzystania.
Równie ciekawy i cenny dla słuchaczy był wykład "Izolacja matek pszczelich jako przykład biotechnicznej metody zwalczania Varroa" Mariusza Chachuły, pasjonata pszczelarstwa i wykładowcy jedynego na świecie Technikum Pszczelarskiego. Nasz prelegent w zwięzły i przystępny sposób przedstawił szereg praktycznych rad dla pszczelarzy, dzieląc się swoją wiedzą teoretyczną i praktycznym doświadczeniem.
Współczesny świat sprawił, że wiedza praktyczna i teoretyczna musi być wspierana przez naukę i osiągnięcia specjalistycznych firm wspierających pszczelarstwo. Zmiany klimatu, degradacja środowiska naturalnego, produkcja rolnicza na masową skalę, oparta często o środki ochrony roślin szkodzące środowisku i pszczołom spowodowały konieczność sięgnięcia przez pszczelarzy po środki oparte na składnikach naturalnych, pozwalające pszczelim rodzinom cieszyć się dobrą kondycją.
O ile część konferencyjna była adresowana głównie do pszczelarzy oraz właścicieli pasiek, to już kiermasz, który towarzyszył konferencji, wzbudził zainteresowanie mieszkańców naszej gminy. Była to znakomita okazja, aby zakupić miód i produkty pszczele na stoiskach naszych regionalnych bartników oraz sprzęt i akcesoria pasieczne bezpośrednio od producenta Wyrób Sprzętu Pasiecznego Babik-Sabat s.c.
Rodzinne warsztaty prowadzone przez Pasiekę Marzeń z Ustronia cieszyły się ogromnym zainteresowaniem, nie tylko dzieci, ale również rodziców. Podczas warsztatów powstawały ramki pszczele, świeczki z wosku, pszczółki z kamieni oraz woreczki pachnące lawendą. Warsztaty zorganizowane we współpracy z Fundacją Misji Obywatelskiej, tworzą przestrzeń do edukacji i integracji. Tak cenne, wspólne inicjatywy, pokazują, jak ważne jest promowanie wiedzy na temat pszczół i lokalnych tradycji z nimi związanych, które wpływają na zaangażowanie mieszkańców w ich ochronę.
Gmina Bukowsko już po raz trzeci organizuje konferencję o tej tematyce, doceniając rolę bartników i pszczół w zachowaniu bioróżnorodności naszego regionu i znaczenie w rozwoju tej ważnej gałęzi przetwórstwa.
Dziękujemy tegorocznym wykładowcom za przekazanie cennej wiedzy i doświadczenia, a wszystkim przybyłym gościom za udział w wydarzeniu.
Dziękujemy członkom Koła Pszczelarskiego w Bukowsku panom Józefowi Płonka i Piotrowi Ćwiąkała za pomoc w organizacji wydarzenia.
Konferencja realizowana jest przez gminę Bukowsko w ramach Podkarpackiego Programu Odnowy Wsi na lata 2021-2025, w ramach II etapu koncepcji „Uniwersytet Samorządności” i dofinansowany jest ze środków budżetu Województwa Podkarpackiego.
- SOŁECTWA
- PROJEKTY, INWESTYCJE, REMONTY
- Projekty dofinansowane z Unii Europejskiej
- Projekty ze środków krajowych
- Projekty realizowane przy wsparciu gminy
- Inwestycje z środków krajowych
- Inwestycje z budżetu gminy
- Fundusz Dróg Samorządowych
- Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych
- "Cyfrowa Gmina" w Urzędzie Gminy Bukowsko
- „Granty PPGR” Cyfrowa Gmina -Wsparcie dzieci z rodzin pegeerowskich w rozwoju cyfrowym
- Cyberbezpieczny Samorząd
- PRZETARGI
- JEDNOSTKI GMINNE
- ORGANIZACJE POZARZĄDOWE
- TRANSMISJE OBRAD RADY GMINY
- KWARTALNIK GAZETA GMINY
- GMINNY PORTAL MAPOWY
- DEKLARACJA DOSTĘPNOŚCI