Cerkiew w Nagórzanach odzyskała swój dawny blask
Zakończyły się prace budowlane przy budynku cerkwi greckokatolickiej pod wezwaniem św. Piotra i Pawła w Nagórzanach, które prowadzone były od marca br. przez Firmę Budowlaną Pol-Bud z Humnisk.
Cerkiew wzniesiona była w 1848, erygowana w 1861 z fundacji Włodzimierza Poźniaka, patrona tytularnego i kolatora cerkwi. W 1864 nastąpiła zmiana wezwania ze św. Michała na św. Piotra i Pawła. Do 1891 cerkiew była niezależną parafią, po tym roku należała do parafii greckokatolickiej w Woli Sękowej jako cerkiew filialna. W 1902 została wyremontowana, po 1947 zaś, niestety popadła w ruinę.
Projekt gminy Bukowsko pt. „Odtworzenie budynku cerkwi greckokatolickiej pod wezwaniem Św. Piotra i Pawła w Nagórzanach” objęty został dofinansowaniem ze środków Rządowego Programu Odbudowy Zabytków, Funduszu Polski Ład. Całkowity koszt inwestycji wyniósł 857 973 zł .
W ramach w/w zadania wykonano inwentaryzację obiektu i dokumentacji technicznej, przeprowadzono roboty zabezpieczające (wykarczowanie terenu i usunięcie 3 drzew przy budynku), odkopano i oczyszczono powierzchnię kamienną, uzupełniono ubytki oraz zakonserwowano fundamenty, przeprowadzono drenaż opaskowy wokół budynku oraz izolację pionową ścian.
Ponadto prace odtworzeniowe obejmowały: usunięcie gruzu i ziemi wewnątrz obiektu, odkrycie i remont krypty, wykonanie chudego betonu wewnątrz budynku, uzupełnienie brakujących elementów kamiennych i ceglanych w ścianach zewnętrznych, uzupełnienie spoin w murach kamiennych, rozbiórka trzech istniejących sklepień ceglanych łukowych okiennych wraz z ich odtworzeniem, uzupełnienie ościeży i filarka przy dwóch otworach okiennych z wykonaniem sklepień łukowych, podmurowanie ścian zewnętrznych z kamienia do pełnej ich wysokości, uzupełnienie ściany szczytowej z cegły, rozbiórka zgnitych i zniszczonych drewnianych skrzydeł drzwi wejściowych do cerkwi, konserwacja, naprawa istniejących ościeży drewnianych drzwi wejściowych, wykonanie wieńca na zewnętrznych ścianach budynku, odtworzenie dachu wraz z wykonaniem pokrycia z blachy ocynkowanej, odtworzenie stolarki okiennej, odtworzenie obrysu fundamentu wiatrołapu drewnianego z kamienia ortaz wykonanie dojścia do budynku i oświetlenia zewnętrznego.
Wokół budynku pozostały płotki, krzyże zabezpieczające przyległe do cerkwi nagrobki oraz tablice informacyjne wykonane przez członków Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Bukowskiej ze środków pozyskanych w formie darowizny z Fundacji Orlen.
Dzięki staraniom pracowników Urzędu Gminy Bukowsko i pozyskanym środkom udało się zatrzymać degradację miejsca oraz cennego dla naszej gminy zabytku. Zabezpieczenie terenu oraz odtworzenie budynku sprawi, że miejsce to będzie bardziej bezpieczne dla mieszkańców, a jego wartość turystyczna wzrośnie.
Budynek będzie wykorzystywany na cele publiczne gminy, zaspakajające potrzeby społeczności lokalnej.
Stan luty 2024
Stan październik 2024
- SOŁECTWA
- PROJEKTY, INWESTYCJE, REMONTY
- Projekty dofinansowane z Unii Europejskiej
- Projekty ze środków krajowych
- Projekty realizowane przy wsparciu gminy
- Inwestycje z środków krajowych
- Inwestycje z budżetu gminy
- Fundusz Dróg Samorządowych
- Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych
- "Cyfrowa Gmina" w Urzędzie Gminy Bukowsko
- „Granty PPGR” Cyfrowa Gmina -Wsparcie dzieci z rodzin pegeerowskich w rozwoju cyfrowym
- Cyberbezpieczny Samorząd
- PRZETARGI
- JEDNOSTKI GMINNE
- ORGANIZACJE POZARZĄDOWE
- TRANSMISJE OBRAD RADY GMINY
- KWARTALNIK GAZETA GMINY
- GMINNY PORTAL MAPOWY
- DEKLARACJA DOSTĘPNOŚCI