Informacja dotycząca dowozu dzieci niepełnosprawnych do szkół w roku szkolnym 2024/2025
Dowóz dzieci niepełnosprawnych
1. Dowóz zbiorowy dzieci/uczniów niepełnosprawnych w roku szkolnym 2024/2025
W związku z realizacją w nowym roku szkolnym 2024/2025 zapisów art. 32 ust. 6 oraz art. 39 ust. 4 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. - Prawo oświatowe (t.j. Dz. U. z 2023 r. poz. 900 z późn. zm.)* związanych z zapewnieniem dowozu dzieci/uczniów niepełnosprawnych zamieszkałych na terenie Gminy Bukowsko do przedszkola, szkoły lub ośrodka rewalidacyjno-wychowawczego, Wójt Gminy Bukowsko zwraca się z prośbą do rodziców lub prawnych opiekunów dzieci/uczniów niepełnosprawnych, którzy zamierzają korzystać ze zbiorowego transportu do w/w placówek od września 2024 r. o składanie wniosków, o organizację dowozu i opieki wraz ze wskazanymi we wniosku załącznikami i klauzulą informacyjną RODO do sekretariatu Urzędu Gminy Bukowsko, 38-505 Bukowsko 290 – dotyczy też kontynuacji dowozu, w terminie do 14 czerwca 2024 r.
Wniosek wraz z załącznikami i klauzulą informacyjną RODO można także przesłać za pośrednictwem poczty na adres: Urząd Gminy Bukowsko, 38-505 Bukowsko 290 lub na skrzynkę ePUAP Urzędu Gminy Bukowsko, (liczy się data wpływu do Urzędu).
W sytuacji braku możliwości uzyskania zaświadczenia z placówki oświatowej, potwierdzającego przyjęcie dziecka do szkoły/przedszkola w roku szkolnym 2024/2025 do wniosku proszę załączyć oświadczenie zawierające informację, do której klasy będzie uczęszczało dziecko w roku szkolnym 2024/2025 oraz zobowiązanie dostarczenia zaświadczenia do dnia 31.08.2024 r. (zał. 1 wzór wniosku - dowóz zbiorowy)
1. Dowóz indywidualny uczniów niepełnosprawnych w roku szkolnym 2024/2025
Wnioski o zwrot kosztów dowozu dzieci niepełnosprawnych do szkoły, przedszkola lub ośrodka proszę składać w sekretariacie Urzędu Gminy Bukowsko, 38-505 Bukowsko 290 lub na skrzynkę ePUAP Urzędu Gminy Bukowsko, w terminie od 1 sierpnia 2024 r.
Do wniosku zamieszczonego poniżej prosimy dołączyć zaświadczenie z placówki o przyjęciu lub kontynuacji nauki przez dziecko w roku szkolnym 2024/2025.
(zał. 2 wzór wniosku - zwrot kosztów )
*Zgodnie z art. 32 ust. 6 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe (t.j. Dz.U. z 2023 r. poz. 900 z późn. zm.) obowiązkiem gminy jest zapewnienie niepełnosprawnym dzieciom pięcioletnim i sześcioletnim oraz dzieciom objętym wychowaniem przedszkolnym na podstawie art. 31 ust. 2 bezpłatnego transportu i opieki w czasie przewozu do najbliższego przedszkola, oddziału przedszkolnego w szkole podstawowej, innej formy wychowania przedszkolnego lub ośrodka rewalidacyjno-wychowawczego.
Zgodnie z art. 39 ust. 4 w/w ustawy, obowiązkiem gminy jest:
1) zapewnienie uczniom niepełnosprawnym, których kształcenie i wychowanie odbywa się na podstawie art.127, bezpłatnego transportu i opieki w czasie przewozu do najbliższej szkoły podstawowej, a uczniom z niepełnosprawnością ruchową, w tym z afazją, z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym lub znacznym – także do najbliższej szkoły ponadpodstawowej, do końca roku szkolnego w roku kalendarzowym, w którym uczeń kończy 21. rok życia;
2) zapewnienie dzieciom i młodzieży, o których mowa w art. 36 ust.17, a także dzieciom i młodzieży z niepełnosprawnościami sprzężonymi, z których jedną z niepełnosprawności jest niepełnosprawność intelektualna, bezpłatnego transportu i opieki w czasie przewozu do specjalnego ośrodka szkolno-wychowawczego lub ośrodka rewalidacyjno-wychowawczego, do końca roku szkolnego w roku kalendarzowym, w którym kończą:
1. a) 24 rok życia – w przypadku uczniów z niepełnosprawnościami sprzężonymi, z których jedną z niepełnosprawności jest niepełnosprawność intelektualna,
2. b) 25 rok życia – w przypadku uczestników zajęć rewalidacyjno-wychowawczych.
Zgodnie z art. 39a ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe:
1. Obowiązki, o których mowa w art. 32 ust. 6 i art. 39 ust. 4, gmina spełnia poprzez zorganizowanie bezpłatnego transportu i opieki w czasie przewozu dzieci, młodzieży i uczniów we własnym zakresie albo poprzez zwrot rodzicom kosztów przewozu dzieci, młodzieży i uczniów oraz rodziców.
2. Zwrot kosztów jednorazowego przewozu następuje w wysokości określonej według wzoru:
koszt = (a-b) × c gdzie:
a - liczba kilometrów przewozu drogami publicznymi z miejsca zamieszkania do przedszkola, oddziału przedszkolnego w szkole podstawowej, innej formy wychowania przedszkolnego, ośrodka rewalidacyjno-wychowawczego, szkoły podstawowej albo szkoły ponadpodstawowej, a także przewozu rodzica z tego miejsca do miejsca zamieszkania lub miejsca pracy,
i z powrotem,
b - liczba kilometrów przewozu drogami publicznymi z miejsca zamieszkania rodzica do miejsca pracy i z powrotem, jeżeli nie wykonywałby przewozu, o którym mowa w lit. a,
c - stawka za 1 kilometr przebiegu pojazdu.
3. Stawkę za 1 kilometr przebiegu pojazdu określa rada gminy, w drodze uchwał (zał. 3 – uchwała Rady Gminy Bukowsko)
4. Zwrot kosztów przewozu, o którym mowa w ust. 1, następuje na podstawie umowy zawartej między wójtem a rodzicami.
Załączniki:
- SOŁECTWA
- PROJEKTY, INWESTYCJE, REMONTY
- Projekty dofinansowane z Unii Europejskiej
- Projekty ze środków krajowych
- Projekty realizowane przy wsparciu gminy
- Inwestycje z środków krajowych
- Inwestycje z budżetu gminy
- Fundusz Dróg Samorządowych
- Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych
- "Cyfrowa Gmina" w Urzędzie Gminy Bukowsko
- „Granty PPGR” Cyfrowa Gmina -Wsparcie dzieci z rodzin pegeerowskich w rozwoju cyfrowym
- Cyberbezpieczny Samorząd
- PRZETARGI
- JEDNOSTKI GMINNE
- ORGANIZACJE POZARZĄDOWE
- TRANSMISJE OBRAD RADY GMINY
- KWARTALNIK GAZETA GMINY
- GMINNY PORTAL MAPOWY
- DEKLARACJA DOSTĘPNOŚCI