Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w 2024 r.
Katowani w więzieniach, skazywani na śmierć, a potem na zapomnienie – Żołnierze Wyklęci, o których w sposób szczególny pamiętamy 1 marca. Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych ustanowił Sejm w 2011 r. z inicjatywy ś. p. prezydenta Lecha Kaczyńskiego. To święto państwowe wprowadzono w hołdzie dla bohaterów antykomunistycznego podziemia, którzy walcząc o prawo do samostanowienia i urzeczywistnienie dążeń demokratycznych narodu polskiego, przeciwstawili się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu.
W dniu dzisiejszym 1 marca 2024 r. już tradycyjnie odbył się w szkołach gminy Bukowsko międzyszkolny konkurs historyczny pt. „Niezłomni” poświęcony bohaterom tegorocznego Biegu Tropem Wilczym.
Organizatorem konkursu jest Zespół Szkół w Bukowsku we współpracy z Towarzystwem Przyjaciół Ziemi Bukowskiej i Gminą Bukowsko.
Patronat nad konkursem objął Instytutem Pamięci Narodowej w Rzeszowie oraz Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku.
Trzyosobowe zespoły zmagały się pytaniami przygotowanymi przez historyka Barbarę Mrozowską. Zakres materiału obejmował historie żołnierzy Niezłomnych- bohaterów tegorocznego biegu: Ewy Stolarskiej, Jana Rodowicza, Bolesława Kontryma i Jerzego Miatkowskiego - Powstańców Warszawskich. Konkurs odbył się on-line, dzięki czemu wyniku poznaliśmy już dzisiaj. Najwięcej punktów zdobyli Magdalena Łuszcz, Michał Rakoczy i Fabian Pyszko z ZS w Bukowsku, drugie miejsce przypadło drużynie z ZS w Nowotańcu : Aleksandra Burnat, Nikola Balwierczak i Mateusz Zabiega, a trzecie zespołowi z ZS w Pobiednie : Aleksandra Borończyk, Weronika Bąk i Przemysław Woźniczak. Wszystkie zespoły były doskonale przygotowane do konkursu. Gratulujemy wiedzy młodzieży oraz zaangażowania nauczycielom przygotowujących ich do tego zadania. Jedną z nagród dla wszystkich zespołów są pakiety startowe w Biegu Rodzinnym na 1963 m, przekazane przez Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Bukowskiej na Bieg Tropem Wilczym.
Nagrody wszystkim zespołom biorącym udział w konkursie wręczone zostaną podczas biegu w dniu 3 marca 2024 r. przed dekoracją zwycięzców rywalizacji sportowej. Bieg odbywa się w naszej gminie już po raz czwarty i z roku na rok coraz więcej osób bierze w nim udział. W tym roku w biegu, który jest wspólną inicjatywą Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Bukowskiej, Gminy Bukowsko oraz Powiatu Sanockiego, weźmie udział 250 zawodników.
Jak co roku partnerem Biegu Tropem Wilczym w Bukowsku jest Instytut Pamięci Narodowej odział w Rzeszowie. W ramach współpracy w dniach 23 i 26 lutego br. historyk z IPN Maciej Rędziniak, przeprowadził w szkołach naszej gminy nietypowe lekcje historii, których tematyką były losy „Żołnierzy Wyklętych”. Prowadzący w bardzo obrazowy sposób przedstawił uczniom okres w powojennej Polsce, kiedy nasza Ojczyzna podnosiła się z okupacji hitlerowskiej i sowieckiej oraz czas przejęcia władzy przez komunistów i uzależnienia nas od Związku Sowieckiego. Uczniowie poznali nazwiska żołnierzy niezłomnych, którzy nie pogodzili się z ówczesnym stanem rzeczy. Młodszym klasom Pan Maciej opowiedział natomiast wzruszającą historię o niedźwiedziu Wojtku, który walczył podczas II wojny światowej.
Składamy ogromne podziękowania za bardzo ciekawe prelekcje.
- SOŁECTWA
- PROJEKTY, INWESTYCJE, REMONTY
- Projekty dofinansowane z Unii Europejskiej
- Projekty ze środków krajowych
- Projekty realizowane przy wsparciu gminy
- Inwestycje z środków krajowych
- Inwestycje z budżetu gminy
- Fundusz Dróg Samorządowych
- Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych
- "Cyfrowa Gmina" w Urzędzie Gminy Bukowsko
- „Granty PPGR” Cyfrowa Gmina -Wsparcie dzieci z rodzin pegeerowskich w rozwoju cyfrowym
- Cyberbezpieczny Samorząd
- WaterWise Interreg Polska -Ukraina
- PRZETARGI
- JEDNOSTKI GMINNE
- ORGANIZACJE POZARZĄDOWE
- TRANSMISJE OBRAD RADY GMINY
- KWARTALNIK GAZETA GMINY
- GMINNY PORTAL MAPOWY
- DEKLARACJA DOSTĘPNOŚCI