Działania edukacyjne w ramach programu "Ekopracownia zielone serce szkoły"
„**Należy podróżować, by się czegoś nauczyć” – Mark Twain
W ramach programu: Ekopracownia zielone serce szkoły, którego celem jest powstanie w Zespole Szkół w Bukowsku Ekopracowni, młodzież miała okazję wziąć udział licznych wyjazdach i spotkaniach edukacyjnych.
Młodzież z klas V i VI odwiedziła Ośrodek Edukacji Ekologicznej - Muzeum Przyrodnicze Bieszczadzkiego Parku Narodowego w Ustrzykach Dolnych. Była to ciekawa, oryginalna lekcja z elementami przyrody, biologii, geografii i historii. Najpierw uczniowie obejrzeli wystawę fotograficzną na temat skarbów przyrody. Następnie z przewodnikiem zwiedzali ekspozycję fauny i flory, która nawiązuje do wędrówki szlakiem turystycznym w Bieszczadzkim Parku Narodowym - od „krainy dolin” po szczyty połonin. Uczniowie mogli na multimedialnych ekspozycjach obejrzeć filmiki i sprawdzić swoją wiedzę w mini quizach. W drodze powrotnej dzieci zobaczyły w Lesku niezwykle oryginalny pomnik przyrody nieożywionej, zbudowany z krośnieńskiego piaskowca. Wyjazd dostarczył bardzo dużo wrażeń i wiedzy. Długo pozostanie w pamięci uczestników. Również edukacja leśna była ważnym elementem realizacji projektu. Na lekcji przyrody w klasie IV odbyło się spotkanie z leśnikiem Markiem Woskowiczem z Nadleśnictwa Lesko. Czwartoklasiści z dużym zainteresowaniem wysłuchali ciekawostek o życiu mieszkańców lasu. Zadawali dużo pytań, dzieląc się przy tym swoimi spostrzeżeniami z przygód leśnych.
Z kolei z okazji Światowego Dnia Drzewa uczniowie klas trzecich, pod opieką wychowawczyń, odwiedzili Ośrodek Edukacji Ekologicznej „Hrendówka” w Odrzechowej. Spotkali się tam z Barbarą Kułak - specjalistą SL ds. ochrony przyrody i edukacji leśnej z Nadleśnictwa Rymanów, która poprowadziła bardzo ciekawe zajęcia w izbie edukacyjnej. Dzieci wysłuchały opowieści o życiu zwierząt, oglądały liczne eksponaty przyrodnicze oraz ekspozycje fotograficzne. Następnym punktem wycieczki było przejście ścieżką edukacyjno-przyrodniczą „Hrendówka”. Uczniowie przemierzali leśne szlaki chłonąc wiedzę wszystkimi zmysłami. Rozpoznawali gatunki drzew, krzewów i roślin zielnych oraz warstwy lasu. Obserwowali ślady bytowania zwierząt. Zbierali liście i owoce drzew do kącików przyrody. Po długim marszu aktywnie odpoczywali biorąc udział w zabawach na świeżym powietrzu. Spotkanie zostało zakończone ogniskiem z pysznymi kiełbaskami.
11 września br. również w ramach projektu miał miejsce heppening ekologiczny Eko - Rajd. Najmłodsi uczniowie szkoły z klas I - III w wyszli na ulicę Bukowska z przygotowanymi przez siebie plakatami i transparentami ekologicznymi. Wędrówka była doskonałą okazją, by poznawać okolicę oraz kształtować i promować postawy proekologiczne. Ważne, aby rozbudzać, rozwijać poczucie odpowiedzialności za stan środowiska przyrodniczego, z którym jesteśmy związani, ma ono ogromny wpływ na zdrowie i życie wszystkich ludzi. Kontynuacją Eko-Rajdu była wyprawa z klas IV – VIII z Woli Piotrowej pasmem Bukowicy przez szczyt Tokarnia (778m n.p.m.) do Bukowska. Idąc przez malownicze tereny, młodzież podziwiała krajobrazy i odkrywała walory przyrodnicze kompleksów leśnych. Głównym celem rajdu była popularyzacja turystyki pieszej, poznawanie okolicy, propagowanie czynnego wypoczynku.
Lekcje w terenie zajmują ważne miejsce w nowoczesnym systemie kształcenia. Są bogatym źródłem wiedzy o świecie, a więc niezbędnym elementem w nauczaniu przyrody. Dzięki nim uczniowie zdobywają informacje w sposób aktywny, drogą doświadczeń i bezpośrednich obserwacji.
Mamy nadzieję, że uczniowie częściej w ten sposób zechcą miło i zdrowo spędzać swój wolny czas.
Wszystkie wyjazdy zorganizowane zostały w ramach „Programu Regionalnego Wsparcia Edukacji Ekologicznej” finansowanego ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Rzeszowie.
- SOŁECTWA
- PROJEKTY, INWESTYCJE, REMONTY
- Projekty dofinansowane z Unii Europejskiej
- Projekty ze środków krajowych
- Projekty realizowane przy wsparciu gminy
- Inwestycje z środków krajowych
- Inwestycje z budżetu gminy
- Fundusz Dróg Samorządowych
- Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych
- "Cyfrowa Gmina" w Urzędzie Gminy Bukowsko
- „Granty PPGR” Cyfrowa Gmina -Wsparcie dzieci z rodzin pegeerowskich w rozwoju cyfrowym
- Cyberbezpieczny Samorząd
- PRZETARGI
- JEDNOSTKI GMINNE
- ORGANIZACJE POZARZĄDOWE
- TRANSMISJE OBRAD RADY GMINY
- KWARTALNIK GAZETA GMINY
- GMINNY PORTAL MAPOWY
- DEKLARACJA DOSTĘPNOŚCI