Narodowe Czytanie z „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej w gminie Bukowsko
Szkoły gminy Bukowsku, jak co roku wzięły udział w ogólnopolskiej akcji społecznej Narodowe Czytanie, objętej honorowym patronatem Pary Prezydenckiej, której celem jest propagowanie polskiej literatury oraz tożsamości narodowej. W tym roku z okazji 182 rocznicy urodzin autorki cała Polska czytała „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej. Powieść z 1888 r. przedstawia barwny i realistyczny obraz życia na Podlasiu w XIX w. Opowiada o losach rodziny Korczyńskich, ich sąsiadów i przyjaciół. To jeden z najważniejszych utworów literatury polskiej podejmujący tematykę Powstania Styczniowego, którego 160–lecie obchodzone jest w bieżącym roku.
W Zespole Szkół w Bukowsku uczniowie z kl. V- VIII w czasie programu telewizyjnego „Nadniemeńskie wspomnienia” przybliżyli tematykę, bohaterów utworu, często w humorystyczny sposób połączony z poważną refleksją, ujawniając swe aktorskie i wokalne możliwości. Piękną historię Jana i Cecylii uczestnikom przedstawili goście, którzy przyjęli zaproszenie do wspólnego czytania: p. dyrektor A. Chrobak, nauczyciele: p. A. Żytka i p. B. Kocaj, ks. T. Słodyczka, pracownicy szkoły: p. M. Mikołajek, p. W. Haduch, rodzice: p. U. Płonka, p. M. Kupka, przedstawiciele UG: Sekretarz Gminy Bukowsko p. D. Błażejowska, Podinspektor ds. oświaty p. J. Hnat - Niemiec, pracownik Centrum Usług Społecznych w Bukowsku p. M. Klimek, Prezes Towarzystwa Ziemi Bukowskiej p. K. Nitka, bibliotekarz p. Z. Rakoczy. Wszyscy uczestnicy spotkania otrzymali pamiątkowe pieczątki z tego wydarzenia, które szkoła otrzymała z biura Pary Prezydenckiej. Organizatorami akcji w szkole byli nauczyciele: p. A. Maczużak - Golonka, p. J. Szczepek, p. E. Kseniak, p. D. Gadomskiej. Całość stanowiła niezwykłe przeżycie czytelnicze, patriotyczne i estetyczne.
W Zespole Szkół w Nowotańcu odbyło się biblioteczne wydarzenie kulturalne, które było okazją do spotkania się i spędzenia miłych chwil w klimatycznym otoczeniu i przy nastrojowych dźwiękach natury – śpiewu ptaków, szumu lasu i rzeki. Uczniowie klas IV – VII poznali historię Jana i Cecylii, legendarnych założycieli rodu Bohatyrowiczów. Wysłuchali też kilu ciekawostek o autorce powieści – kobiecie wykształconej, mądrej, świadomej i utalentowanej pisarce (nie wszyscy wiedzą, że była nominowana do literackiej Nagrody Nobla). Rozmawialiśmy o wartościach, które znajdziemy w „Nad Niemnem” i które wielu ludzi ceni też dziś: pracy, Ojczyźnie, patriotyzmie, rodzinie, prawdzie, miłości. Bo Narodowe Czytanie to odkrywanie na nowo tekstów, które powoli odchodzą w zapomnienie, a przecież są skarbnicą wiedzy o naszej kulturze, historii, tradycji, mentalności. Może warto pozbyć się uprzedzeń i spróbować sięgnąć po polską klasykę? Choćby po to, żeby wyrobić sobie własne zdanie.
Narodowe Czytanie w Zespołu Szkół w Pobiednie natomiast rozpoczęło się od odśpiewania hymnu państwowego, następnie uczennice Uczniowskiego Samorządu Szkolnego przedstawiły historię ogólnopolskiej akcji „Narodowego Czytania” oraz przypomniały autorów oraz tytuły dzieł, które prezentowane były w latach poprzednich. Po odczytaniu prezydenckiego listu, skierowanego do uczniów i rodziców, przybyli goście Wójt gminy Bukowsko Pan Marek Bańkowski i Inspektor ds. Oświaty Pani Joanna Niemiec - Hnat, odczytali fragmenty lektury przedstawiające Legendę o Janie i Cecylii. Z okazji 12 edycji Narodowego Czytania wydany został kolejny numer 1(12) – 2023/2024 gazetki szkolnej „Jednodniówka” poświęcony ogólnopolskiej akcji, natomiast w holu budynku szkoły przygotowano gazetkę ścienną i wystawkę poświęconą temu wydarzeniu.
Organizatorzy spotkań składają serdeczne podziękowania gościom za przyjęcie zaproszenia i wspólne uczestnictwo w spotkaniu.
Również uczestnicy Klubu Senior+ w Tokarni włączyli się w ogólnopolską akcję Narodowego Czytania 2023, która zgodnie z przesłaniem Pana Prezydenta ma umacniać jedność i poczucie wspólnoty Polaków na całym świecie.
- SOŁECTWA
- PROJEKTY, INWESTYCJE, REMONTY
- Projekty dofinansowane z Unii Europejskiej
- Projekty ze środków krajowych
- Projekty realizowane przy wsparciu gminy
- Inwestycje z środków krajowych
- Inwestycje z budżetu gminy
- Fundusz Dróg Samorządowych
- Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych
- "Cyfrowa Gmina" w Urzędzie Gminy Bukowsko
- „Granty PPGR” Cyfrowa Gmina -Wsparcie dzieci z rodzin pegeerowskich w rozwoju cyfrowym
- Cyberbezpieczny Samorząd
- PRZETARGI
- JEDNOSTKI GMINNE
- ORGANIZACJE POZARZĄDOWE
- TRANSMISJE OBRAD RADY GMINY
- KWARTALNIK GAZETA GMINY
- GMINNY PORTAL MAPOWY
- DEKLARACJA DOSTĘPNOŚCI