Ceramika najstarsze rękodzieło świata na warsztatach w Bukowsku
Ceramika niesie ze sobą historię z czasów paleolitu. Sztukę wyrabiania naczyń z uformowanej, a następnie wypalanej gliny znana była w Starożytnej Grecji, a do Polski dotarła ok. 7,5 tys. lat temu. Wyroby ceramiczne od tysięcy lat goszczą w każdej kuchni, a także znajdują szerokie zastosowanie w architekturze, budownictwie i medycynie. Mimo rozwoju technologicznego sposób wyrobu ceramiki niewiele różni się od technik stosowanych przed wiekami, a goszczące obecnie również bardzo chętnie w naszym otoczeniu piękne, niepowtarzalne wyroby tego rękodzieła, zachwycają wciąż swą wyjątkowością.
Czemu gliniane naczynia zawdzięczają swoją trwałość? W jaki sposób powstaje ceramika?
Te tajniki pogli poznać uczestnicy warsztatów ceramicznych zorganizowanych 18 i 25 lipca 2023 r. w Domu Kultury w Bukowsku w ramach Uniwersytu Samorządności w Gminie Bukowsko. Tym razem mieszkańcy powiatu sanockiego wzięli udział w warsztatach ceramicznych, które poprowadziła Katarzyna Ziomek – absolwentka Małopolskiego Uniwersytetu Ludowego we Wzdowie, mieszkanka Podkarpacia od 2014 roku, posiadająca swoją pracownię PePesza Ceramik w Woli Sękowej.
18 lipca warsztaty rozpoczęły się od zapoznania uczestników z podstawowymi pojęciami i narzędziami związanymi z ceramiką. Następnie uczestnicy rozpoczęli prace z gliną poprzez tworzenie prostych form za pomocą techniki wyciskania z kuli oraz techniki wałeczków. Każdy z uczestników wykonał misę, bądź paterę oraz formy ozdobne min. ptaszki, kubeczki, mydelniczki i biżuterię. Ulepione wyroby pozostawiono do wyschnięcia na kolejny tydzień po czym wypalono na biskwit w piecu do ceramiki w pracowni PePesza Ceramik. W dniu 25 lipca uczestnicy spotkali się po raz drugi aby ozdobić swoje prace. Uczestnicy mogli sprawdzić swoje siły w malowaniu angobami i zapoznać się z zawiłościami szkliwienia. Po wypaleniu w piecu Kasi Ziomek piękne i kolorowe dzieła trafią do ich twórców i będą ozdobą ich domów.
Dziękujemy Pani Katarzynie za ogrom wiedzy, dobrej energii , którymi opidzieliła się z uczestnikami warsztatów.
Projekt realizowanych w ramach Podkarpackiego Programu Odnowy Wsi na lata 2021-2025, w ramach II etapu koncepcji „Uniwersytet Samorządności” i dofinansowany jest ze środków budżetu Województwa Podkarpackiego.
- SOŁECTWA
- PROJEKTY, INWESTYCJE, REMONTY
- Projekty dofinansowane z Unii Europejskiej
- Projekty ze środków krajowych
- Projekty realizowane przy wsparciu gminy
- Inwestycje z środków krajowych
- Inwestycje z budżetu gminy
- Fundusz Dróg Samorządowych
- Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych
- "Cyfrowa Gmina" w Urzędzie Gminy Bukowsko
- „Granty PPGR” Cyfrowa Gmina -Wsparcie dzieci z rodzin pegeerowskich w rozwoju cyfrowym
- Cyberbezpieczny Samorząd
- WaterWise Interreg Polska -Ukraina
- PRZETARGI
- JEDNOSTKI GMINNE
- ORGANIZACJE POZARZĄDOWE
- TRANSMISJE OBRAD RADY GMINY
- KWARTALNIK GAZETA GMINY
- GMINNY PORTAL MAPOWY
- DEKLARACJA DOSTĘPNOŚCI