Sobótka Bukowska -wyjątkowe rozpoczęcie lata z Kapelą Maliszów
Przed nami najkrótsza noc w roku, noc przesilenia letniego z 21 na 22 czerwca - Sobótka (od ogni obrzędowych palonych w nocy i zwanych sobótkami) inaczej zwana Kupalnocką (prawdopodobnie od imienia pogańskiego bożka Kupały, patrona miłości i urodzaju, lub imienia św. Jan Chrzciciela, na Rusi zwanego Kupałką, bo chrzcił ludzi zanurzając ich - kąpiąc w wodzie, albo od słowa kupat' które na pograniczu polsko - ruskim oznacza kąpiel), a także Nocą Świętojańską (bo patronem tych obchodów Kościół uczynił św. Jana ).
Nasza Sobótka Bukowska obchodzona 30 czerwca br., nawiązywać będzie do tradycji ognia i ziół, oraz wprowadzi nas tanecznym krokiem w wakacje. Tegoroczne lato rozpoczniemy wyjątkowo wijąc wianki i ucząc się znaczenia i mocy ziół z Eweliną Matusiak Wyderką, szukaniem kwiatu paproci oraz wspólnym śpiewem i tańcem przy ognisku wraz z obrzędową Grupą Teatralną „Na Tak” i Kapelą Ludową Bukowianie.
Potem przyjdzie czas na wyjątkową potańcówkę w wiacie, tuż obok Domu Ludowego w Nagórzanach z rodzinną Kapelą Maliszów z Męciny Małej w Beskidzie Niskim, którą tworzą Jan Malisz i jego dzieci; Zuzanna i Kacper. Kapela inspiruje się tradycyjną muzyką wiejską swojego regionu ale również tańcami i przyśpiewkami z różnych obszarów Polski. Muzyka ta grana jest tradycyjnie, czyli na skrzypcach, basach i bębnie w sposób archaiczny, z pewną dozą wolności, radości i improwizacji. Nie jest tylko szkolnym odtworzeniem starych melodii. Kapela tworzy również własne utwory o charakterze wiejskim ale dzięki energetycznej grze Kacpra i Zuzanny wybiegają one poza ramy ,, wiejskiego grania", dialogują ze współczesnością, zahaczają o różne style. W swej muzyce zespół wykorzystuje także skrzypce odziedziczone po ojcu Jana Malisza, Józefie oraz basy, i bębny, wykonane przez Jana w jego pracowni, w której powstają oprócz wyżej wymienionych, również takie instrumenty jak lira korbowa, fidel kluczowa (nyckelharpa) i wiele innych.
fot.Jakub Nowotyński
Po zmroku swoim słowiańskim spektaklem ognia zaczaruje nas Teatr Ognia Aurora. Zobaczymy magiczny pokaz przepełniony światłem i radością, będący kontynuacją świętojańskiej tradycji naszych przodków.
W tym wyjątkowym dniu skosztujemy kuchni tradycyjnej przygotowanej przez Koło Gospodyń Nagórzanki, oraz przysmaków z grilla w strażackim bufecie Ochotniczej Straży Pożarnej w Nagórzanach. Druhowie z jednostki Nagórzany będa ponadto czuwali nad bezpieczeństwem uczestników zgromadzonych wokół rozpalonego ogniska. Panie z Centrum Usług Społecznych zapewnią moc atrakcji i animacje świętojańskie, nie tylko dzieciom, ale również chętnym dorosłym.
Zapraszamy serdecznie wszystkich mieszkańców naszej gminy oraz gości do wspólnej zabawy. Wierzymy mocno, że dzięki tej nocy odrodzi się w Gminie Bukowsko nie tylko tradycja Nocy Świętojańskiej, ale także letnich potańcówek do muzyki czerpiącej ze źródeł.
- SOŁECTWA
- PROJEKTY, INWESTYCJE, REMONTY
- Projekty dofinansowane z Unii Europejskiej
- Projekty ze środków krajowych
- Projekty realizowane przy wsparciu gminy
- Inwestycje z środków krajowych
- Inwestycje z budżetu gminy
- Fundusz Dróg Samorządowych
- Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych
- "Cyfrowa Gmina" w Urzędzie Gminy Bukowsko
- „Granty PPGR” Cyfrowa Gmina -Wsparcie dzieci z rodzin pegeerowskich w rozwoju cyfrowym
- Cyberbezpieczny Samorząd
- WaterWise Interreg Polska -Ukraina
- PRZETARGI
- JEDNOSTKI GMINNE
- ORGANIZACJE POZARZĄDOWE
- TRANSMISJE OBRAD RADY GMINY
- KWARTALNIK GAZETA GMINY
- GMINNY PORTAL MAPOWY
- DEKLARACJA DOSTĘPNOŚCI