Dzień Dobra święto wolontariuszy Caritas w Bukowsku
Dzień 22 kwietnia br. był wyjątkowym dniem dla Gminy Bukowsko. Od rana mieszkańcy naszej gminy całymi rodzinami sprzątali swoje sołectwa, dając w ten sposób przykład bezinteresownego dzielenia się dobrem. Od godz. 13:00 natomiast świętowaliśmy wspólnie z Caritas Archidiecezji Przemyskiej - Dzień Dobra- święto POMAGANIA i wolontariuszy oraz osób związanych dziełami Caritas Polska.
Tegoroczny Dzień Dobra nawiązywał mocno do obchodów Dnia Ziemi i była odpowiedzią na apel Papieża w Encyklice „Laudato si” –Ekologiczne Nawrócenie. Przewodnia myśl encykliki "Laudato si’ papieża Franciszka sprowadza się do stwierdzenia, że ,,wszystko jest ze sobą powiązane”. Zachwianie ekosystemu i globalne ocieplenie to dwa zjawiska zagrażające życiu ludzkiemu. Tradycja chrześcijańska oferuje pewne rozwiązanie, aby stawić czoła sytuacji kryzysowej i zaangażować się, jako chrześcijanin, w sprawy ekologiczne: nawrócenie ekologiczne jest w istocie powrotem do realizacji woli Bożej w kwestii troski o własny dom.
Swoimi doświadczeniami i zdobytą wiedzą podczas realizacji projektu Caritas Polska poświęconego Encyklice papieskiej „Laudato si", podzielili się z nami zaproszeni goście z SKC z Piwody i SKC z Leszczawy. Podzczas rozmowy uczniów Szkoły w Bukowsku z wójtem Gminy Bukowsko Markiem Bańkowskim, uczestnicy mieli okazję usłyszeć o realizowanych również w naszej gminie działaniach na rzecz środowiska naturalnego i dobra mieszkańców. Liczne projekty poekologiczne realizowane przez gminne szkoły i zadania własne gminy, przyczyniają się do zwiększenia świadomości ekologicznej dzieci i młodzieży, a zarazem ich rodziców i dziadków. Czego najlepszym dowodem jest coroczne zaangażowanie rodzin w wspólne sprzątanie swoich miejscowości.
Czas mieszkańcom i gościom umiliły koncerty kapel ludowych Bukowianie i Lisznianie oraz zespołu szantowego KLANG. Na scenie zaprezentował się również Kabaret MłodzieżUwka oraz dziecięcy zespół taneczny z naszej gminy prowadzony przez Pawła Kuligę.
Niezawodne KGW Nadolany, KGW Woliczanki, KGW w Pobiednie oraz KGW Zboiska zaprezentowały słodkie przysmaki, którym trudno było się oprzeć. Natomiast na stoiskach naszych lokalnych rękodzielników i WTZ z Leżajska i Ustrzyk Dolnych mogliśmy podziwiać bardzo oryginalne rękodzieło.
Na sobotnie spotkanie przybyły całe rodziny, młodzież, dzieci i seniorzy, podopieczni domów pomocy prowadzonych przez Caritas. Na zaproszenie Caritas Archidiecezji Przemyskiej w spotkaniu udział wzięli Starosta Powiatu Sanockiego Stanisław Chęć, z-ca Dyrektora Caritas Archidiecezji Przemyskiej ks. Paweł Konieczny, dyrektor PCPR Grzegorz Kozak , proboszcz Parafii w Bukowsku ks. Stanisław Kudła, dyrektor Domu Pomocy Społecznej „Światło Nadziei” Piotr Kobiałka, kierownik Centrum Usług Senioralnych Dorota Smarzewska, koordynator ds. wolontariatu dorosłych Archidiecezji Przemyskiej Magdalena Pobuta.
Bezpłatne dmuchańce i atrakcje przygotowane przez Centrum Usług Społecznych w Bukowsku dały ogromną radość szczególnie dzieciom uczestniczącym w wydarzeniu.
Relacja z Dnia Dobra w Bukowsku została wyemitowana dziś TVP3 Rzeszów w sobotniej ramówce.
Gmina Bukowsko będąca gospodarzem tegorocznego Dnia Dobra w Diecezji Przemyskiej, dziękuje za pomoc przy organizacji ks. Tomaszowi Stec i Ośrodkowi Caritas Zboiska, Staroście Sanockiemu Stanisławowi Chęć i Powiatowi Sanockiemu oraz wszystkim osobom zaangażowanym w organizację dzisiejszego wydarzenia w naszej gminie.
- SOŁECTWA
- PROJEKTY, INWESTYCJE, REMONTY
- Projekty dofinansowane z Unii Europejskiej
- Projekty ze środków krajowych
- Projekty realizowane przy wsparciu gminy
- Inwestycje z środków krajowych
- Inwestycje z budżetu gminy
- Fundusz Dróg Samorządowych
- Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych
- "Cyfrowa Gmina" w Urzędzie Gminy Bukowsko
- „Granty PPGR” Cyfrowa Gmina -Wsparcie dzieci z rodzin pegeerowskich w rozwoju cyfrowym
- Cyberbezpieczny Samorząd
- WaterWise Interreg Polska -Ukraina
- PRZETARGI
- JEDNOSTKI GMINNE
- ORGANIZACJE POZARZĄDOWE
- TRANSMISJE OBRAD RADY GMINY
- KWARTALNIK GAZETA GMINY
- GMINNY PORTAL MAPOWY
- DEKLARACJA DOSTĘPNOŚCI