Recykling i drugie życie opon. Zbiórka zużytych opon w Gminie Bukowsko
Przypominany, że w dniach 17 - 21 kwietnia 2023 r. odbędzie się bezpłatna zbiórka zużytych opon tylko z samochodów osobowych !!!
Nie będą odbierane natomiast:
- opony samochodów ciężarowych i dostawczych !!!
- opony rolnicze
- opony rowerowe
- opony motocykli
- opony quadów
- opony z wózków widłowych
- oraz na felgach, mocno zabrudzone (ziemia, piach), pomalowane, „wystrzały”.
Opony odbierane będą w Bukowsku na monitorowanym placu przy magazynach obok Domu Kultury przez pracowników Urzędu Gminy Bukowsko w godzinach 9.00 - 17.00.
Podkreślamy, że teren jest monitorowany i osoby dostarczające opony nie spełniające standardów, po godzinach odbioru, będą zobowiązane usunąć je z miejsca zbiórki.
Mieszkańcy nie posiadający transportu, którzy chcieliby oddać zużyte opony proszeni są o zgłaszanie tego faktu telefoniczne do Urzędu Gminy Bukowsko pod numerem telefonu tel. 013 46 74 015 wew. 59. Po weryfikacji zgłoszeń opony zostaną odebrane bezpłatnie przez Urząd Gminy.
Dlaczego tak istotny jest recykling opon?
Ustawa o odpadach z 14 grudnia 2012 roku mówi o tym, że wszystkie zużyte opony należy bezwzględnie poddać recyklingowi. Ocenia się, że na świecie rocznie przybywa około 1 mld zużytych opon, których nie można pozostawić na składowiskach, gdyż zgromadzone w dużych ilościach stanowią zagrożenie pożarowe. W krajach Unii Europejskiej rocznie składowanych jest ponad 2,5 mln Mg zużytych opon, w Polsce około 150 tys. Mg.
Warto wiedzieć o tym, że mieszanka gumowa używana do produkcji opon samochodowych zawiera w swym składzie niebezpieczne dla środowiska substancje chemiczne, które rozkładają się w środowisku nawet do 100 lat. Szczególnie niebezpieczne są poszczególne oleje, żywice, sadza, stal oraz krzemionka. Aby nie zanieczyszczać bezmyślnie środowiska konieczna jest właściwa utylizacja opon.
Jeśli ogumienie zostanie odpowiednio przetworzone, to wówczas można z niego uzyskać wycieraczki, dywaniki oraz uszczelki. Ponadto proces recyklingu pozwala na pozyskanie granulatu służącego do wytworzenia asfaltu oraz do produkcji nowoczesnych ekranów akustycznych. Świetnym przykładem wykorzystania surowców z recyklingu są również podkłady kolejowe. Aby wybudować 1 kilometr torów, wykorzystać należy 35 ton zutylizowanych odpadów, z czego połowa to ogumienie, a reszta to ponownie wykorzystany plastik. W ten sposób otrzymujemy materiał o wysokiej jakości i przedłużonej żywotności, który znakomicie sprawdza się w ujemnych temperaturach oraz tłumi dźwięk.
Guma z recyklingu ma swoje zastosowanie również w infrastrukturze sprzyjającej aktywności fizycznej. Do przygotowania trasy biegowej potrzebne jest 1000 sztuk opon samochodowych. Znacznie mniej, bo jedynie 160 sztuk ogumienia ciężarowego wystarczy do tego, by przygotować podłoże na jeden plac zabaw dla dzieci.
To tylko przykłady, bo zastosowań jest o wiele więcej. Od materiałów do drukarek 3D i wycieraczek samochodowych, przez podeszwy do butów, po kółeczka do kontenerów na odpady.
Wiele jednak przemawia za tym, że recykling opon się opłaca – i to wszystkim!
Aktualizacja:
- SOŁECTWA
- PROJEKTY, INWESTYCJE, REMONTY
- Projekty dofinansowane z Unii Europejskiej
- Projekty ze środków krajowych
- Projekty realizowane przy wsparciu gminy
- Inwestycje z środków krajowych
- Inwestycje z budżetu gminy
- Fundusz Dróg Samorządowych
- Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych
- "Cyfrowa Gmina" w Urzędzie Gminy Bukowsko
- „Granty PPGR” Cyfrowa Gmina -Wsparcie dzieci z rodzin pegeerowskich w rozwoju cyfrowym
- Cyberbezpieczny Samorząd
- PRZETARGI
- JEDNOSTKI GMINNE
- ORGANIZACJE POZARZĄDOWE
- TRANSMISJE OBRAD RADY GMINY
- KWARTALNIK GAZETA GMINY
- GMINNY PORTAL MAPOWY
- DEKLARACJA DOSTĘPNOŚCI