Bardzo udany bieg Tropem Wilczym 2023 w Bukowsku. Na dwóch dystansach wystartowało blisko 200 zawodników
Kolejna już jedenasta edycja ogólnopolskiego Biegu Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych przeszła do historii. W Bukowsku bieg zorganizowany przez Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Bukowskiej we współpracy z Gminą Bukowsko i Powiatem Sanockim odbył się po raz trzeci.
Mimo chłodu i błotnistych odcinków trasy atmosfera wśród blisko 200 biegaczy, którzy stanęli na mecie biegów, była niezwykle ciepła. Bieganie rozpala, uszczęśliwia i integruje, dzięki czemu wyniki nie są najważniejsze. Tę radość ze wspólnego biegania mogliśmy w niedzielę zobaczyć w Bukowsku.
Bieg, został zorganizowany podobnie jak w roku ubiegłym na szutrowych ścieżkach Pogórza Bukowskiego. Biegaczy i liczne grono kibiców powitali wójt Gminy Bukowsko Marek Bańkowski i starosta sanocki Stanisław Chęć, podkreślając wagę sportowej rywalizacji podejmowaną w imię wspólnych idei.
W tegorocznym biegu na symbolicznym dystansie 1963 m odwołujący się do roku, w którym zginął ostatni Żołnierz Wyklęty – Józef Franczak ps. Lalek, stanęły całe rodziny z nawet bardzo małymi pociechami, młodzież ze szkół podstawowych i średnich oraz początkujący biegacze. Cieszy nas fakt, że bieg na tym dystansie bez klasyfikacji i pucharów, był prawdziwym biegiem rodzinnym, gdzie najważniejsza okazała się wspólna, dobra zabawa, a rywalizacja sportowa była jedynie dodatkiem. Wśród uczestników Biegu Rodzinnego rozlosowano 3 nagrody.
Klasyfikacja ogólna_TUTAJ
Z kolei na mecie 10 km trasy stanęła liczna grupa doświadczonych biegaczy, ceniąca przełajowe biegi górskie. Zwycięzców w 4 kategoriach wiekowych kobiet i mężczyzn nagrodzono pucharami i nagrodami rzeczowymi.
Szczegółowe wyniki dostępne _ TUTAJ
Klasyfikacja ogólna_TUTAJ
Wszystkim gratulujemy startu i ukończenia biegu. Startując, już byliście zwycięzcami.
Po dekoracji biegaczy przyszedł czas na poznanie wyników w gminnym konkursie historycznym ”Niezłomni” przygotowanym i przeprowadzonym przez p. Barbarę Mrozowską z ZS w Bukowsku w dniu Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych 1 marca. Na podium stanęłli:Natalia Orybkiewicz, Milena Podgórska i Kacper Żytka z drużyny ZS w Bukowsku, drugie miejsce ex aequo zajęły drużyny z ZS w Pobiednie : Magdalena Bańkowska, Krzysztof, Adamski, Marcin Kopczyk oraz dziewczęta z ZS w Nowotańcu: Lena Niemiec, Hanna Bednarczyk, Kinga Małek, które wystartowały także w Biegu Rodzinnym.
Patronat nad konkursem historycznym objął Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie, oraz Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku.
Po trudach sportowych, w Domu Kultury czekał na zawodników gulasz, gorące napoje i pyszna szarlotka, przygotowane przez panie z Koła Gospodyń Wiejskich Bukowianki w Bukowsku.
Dodatkowych emocji uczestnikom imprezy dostarczyła strzelnica zorganizowana przez 35 Batalionu Lekkiej Piechoty z Sanoka, gdzie każdy mógł spróbować swoich sił pod okiem doświadczonych żołnierzy.
Również na stoisku historycznym przygotowanym przez Podkarpackie Stowarzyszenie Poszukiwaczy "Ocalić od Zapomnienia" i Muzeum Militariów i Techniki w Woli Sękowej, przyrodniczym Nadleśnictwa Lesko i kreatywnym prowadzonym przez panie z Centrum Usług Społecznych w Bukowsku, każdy znalazł coś dla siebie.
Medale na mecie oraz nagrody i puchary dla zwycięzców Biegu Głównego w Domu Kultury wręczali: starosta sanocki Stanisław Chęć, przewodniczący rady powiatu sanockiego Robert Pieszczoch, wójt gminy Bukowsko Marek Bańkowski, dyrektor ZS w Bukowsku Andrzej Chrobak, sponsor główny biegu Zygmunt Podgórski właściciel firmy "Opal" oraz prezes TPZB Krzysztof Nitka.
Wczorajsza impreza sportowo-edukacyjna nie odbyłaby się bez zaangażowania naszych Sponsorów, Powiatu Sanockiego, Bieszczadzkiego Pogotowia Ratunkowego SP ZOZ w Sanoku, Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie, druhów z OSP KSRG Bukowsko, OSP Zboiska, OSP Wolica, OSP Niebieszczany oraz wolontariuszy Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Bukowskiej w Bukowsku i pracowników Urzędu Gminy. Dziękujemy również Pawłowi Adamczykowi oraz Radosławowi Dąbrówka za pomoc w oznakowaniu tras biegów. Było to bardzo wymagające i niełatwe zadanie, przede wszystkim ze względu na zmieniające się warunki atmosferyczne oraz zmarzlinę.
Dziękujemy wszystkim osobom i instytucjom zaangażowanym w dzisiejsze wydarzenie.
To dzięki hojności i wsparciu rzeczowemu sponsorów i partnerów oraz zaangażowaniu wolontariuszy i organizacji pozarządowych działających na rzecz naszej gminy, jest możliwa realizacja wydarzenia sportowego łączącego pokolenia i kształtującego naszą pamięć historyczną.
Do zobaczenia w przyszłym roku.
- SOŁECTWA
- PROJEKTY, INWESTYCJE, REMONTY
- Projekty dofinansowane z Unii Europejskiej
- Projekty ze środków krajowych
- Projekty realizowane przy wsparciu gminy
- Inwestycje z środków krajowych
- Inwestycje z budżetu gminy
- Fundusz Dróg Samorządowych
- Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych
- "Cyfrowa Gmina" w Urzędzie Gminy Bukowsko
- „Granty PPGR” Cyfrowa Gmina -Wsparcie dzieci z rodzin pegeerowskich w rozwoju cyfrowym
- Cyberbezpieczny Samorząd
- PRZETARGI
- JEDNOSTKI GMINNE
- ORGANIZACJE POZARZĄDOWE
- TRANSMISJE OBRAD RADY GMINY
- KWARTALNIK GAZETA GMINY
- GMINNY PORTAL MAPOWY
- DEKLARACJA DOSTĘPNOŚCI