Spotkanie młodzieży ze SZTUKĄ w teatrze im. W. Siemaszkowej w Rzeszowie
17 lutego 2023 roku uczniowie klas 6, 7 i 8 łącznie 56 osób wraz z nauczycielami Barbarą Mrozowską, Ewą Kseniak, Arturem Łuszcz i Danutą Gadomską wybrali się do teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie na sztukę Paula Pörtnera „Szalone nożyczki”.
Spektakl, interaktywna komedia kryminalna, jest bardzo oryginalny, gdyż jego zakończenie w dużej mierze zależy od widzów. Sztuka jest, tak naprawdę pułapką na widza, który zostaje postawiony w roli świadka zbrodni. I zamiast dowiedzieć się, kto zabił, sam musi to ustalić. Tu każdy widz ma własne poszlaki, które pomogą w rozwikłaniu sprawy. Świadkowie mogli bezpośrednio zadawać pytania podejrzanym.
Rzecz dzieje się w salonie fryzjerskim mistrza grzebienia i - rzecz jasna - nożyczek - Antoniego Grzebińskiego, który wynajmuje zakład od mistrzyni fortepianu Izabeli Richter. Któregoś dnia Pani Richter zostaje zamordowana w swoim mieszkaniu, znajdującym się tuż nad salonem Grzebińskiego. Podejrzanych jest kilku: wspomniany fryzjer Toni, fryzjerka Barbara Markowska, klient - szemrany handlarz antykami z Sosnówki - Edward Wurzel i stała klientka, dama z wyższych sfer - Pani Dąbek.
Wartka akcja zaciekawiła publiczność, która brała w niej aktywny udział. Wydarzenia w salonie fryzjerskim i prowadzone tam śledztwo, przykuły uwagę publiczności, a nasi uczniowie chętnie zadawali pytania, poznawali fakty i wspólnie z inspektorem policji znaleźli winnego. Uczniowie biorący czynny udział w rozwikłaniu zagadki wykazali się bardzo dużą spostrzegawczością, dobrą pamięcią i logicznym myśleniem.
Fenomenem tego spektaklu jest to, że za każdym razem może mieć inne zakończenie.
Mamy nadzieję, że nie jest to ostatnia wizyta młodzieży z naszych szkół w teatrze, ponieważ sztuka odgrywa bardzo ważną rolę w rozwoju społecznym i psychicznym dzieci i młodzieży. Teatr stanowi doskonałe wprowadzenie do szerszego świata sztuki, stoi bowiem na skrzyżowaniu kilku dyscyplin twórczych. Aktorzy, muzycy, twórcy kostiumów, scenografowie – wszyscy muszą działać wspólnie. W wyniku tego dziecko ma szansę uczestniczyć w spektaklu będącym wizualną i słuchową przygodą.
Teatr uczy także koncentracji na tym, co dzieje się na scenie. Jest narzędziem idealnym, bo zamiast przedstawiać jedno właściwe rozwiązanie i jedyną słuszną drogę, daje nieograniczone możliwości kreatywnego myślenia. Wzmacnia też sposób myślenia „dlaczego nie?”, będący podstawą myślenia każdego wynalazcy, przedsiębiorcy i artysty, który ośmielił się marzyć i te marzenia realizować.
- SOŁECTWA
- PROJEKTY, INWESTYCJE, REMONTY
- Projekty dofinansowane z Unii Europejskiej
- Projekty ze środków krajowych
- Projekty realizowane przy wsparciu gminy
- Inwestycje z środków krajowych
- Inwestycje z budżetu gminy
- Fundusz Dróg Samorządowych
- Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych
- "Cyfrowa Gmina" w Urzędzie Gminy Bukowsko
- „Granty PPGR” Cyfrowa Gmina -Wsparcie dzieci z rodzin pegeerowskich w rozwoju cyfrowym
- Cyberbezpieczny Samorząd
- WaterWise Interreg Polska -Ukraina
- PRZETARGI
- JEDNOSTKI GMINNE
- ORGANIZACJE POZARZĄDOWE
- TRANSMISJE OBRAD RADY GMINY
- KWARTALNIK GAZETA GMINY
- GMINNY PORTAL MAPOWY
- DEKLARACJA DOSTĘPNOŚCI