Nowa ścieżka edukacji ekologicznej na terenie Nowotańca
Na placu przed Ośrodkiem Zdrowia w Nowotańcu powstała ścieżka terenowa, która ma na celu wspieranie edukacji ekologicznej, upowszechniającej wiedzę ekologiczną, w tym ochronę różnorodności biologicznej i funkcji ekosystemów, ze szczególnym uwzględnieniem ochrony pszczół.
W ramach ścieżki terenowej zostały postawione:
- gra plenerowa w formie fotościanki - pszczelarstwo - do pamiątkowych fotografii,
- tablica edukacyjna poświęcona tematyce pszczelarskiej, na stelażu drewnianym,
- gra terenowa poznawcza, pszczele pożytki. Gra bilansująca w swej formie elementy edukacji i zabawy poprzez zastosowanie obrotowego koła z ozdobnym panelem kształtowym. Merytorycznie obejmuje 6 produktów wytwarzanych przez pszczoły, wraz z ich charakterystyką.
Wychodząc naprzeciwko potrzebom środowiska lokalnego, gmina Bukowsko, zwróciła uwagę na szczególną potrzebę edukacji ekologicznej ukierunkowaną na pszczoły. Pszczoła miodna oprócz przyczyniania się do znacznego zwiększenia plonów rolników, wytwarza jednocześnie cenne produkty pszczele np.: miód, wosk, propolis, mleczko i jad pszczeli. Doceniając pracę tych małych, pożytecznych stworzeń – rolnicy coraz częściej, szczególnie ci uprawiający rzepak, zwracają uwagę na owady pożyteczne, dzięki którym plony są stabilniejsze. Badania liczebności owadów zapylających wykazują u wielu gatunków dramatyczny spadek populacji sięgający nawet 80%. Główną przyczyną tej sytuacji jest stosowanie nadmiernej ilości środków ochrony roślin. Przeciętny mieszkaniec Ziemi nie wie, że 78% roślin na naszej planecie jest owadopylna, w związku z czym dalsze pogarszanie warunków życia pszczołom może stanowić zagrożenie egzystencji dla ludzkości.
Na terenie gminy Bukowsko, w każdym sołectwie, znajduje się co najmniej jedna pasieka a zazwyczaj kilka -kilkanaście, co pokazuje jak ważne jest pszczelarstwo dla mieszkańców naszej gminy. Na obszarze gminy znajdują się również rolnicy, którzy często nie mają wiedzy na temat życia pszczół i tego, jak ważna jest specyfika owadów, ich czas zapylania, przemieszczania, wpływu nawozów itp. Które sprawiają, że każdy element gospodarki środowiskowej bezpowrotnie wpływa na środowisko pszczół.
W ramach realizowanego projektu "Bukowsko dla pszczół" przygotowane zostały materiały edukacyjne, które dostępne są na stronie Gminy Bukowsko. Już dziś również zapraszamy na konferencję pszczelarską "Pszczoły-nadzieja na jutro", która odbędzie się w najbliższą niedzielę w 16 października w Domu Ludowym w Bukowsku.
Dzięki realizacji projektu, mieszkańcy gminy Bukowsko zostaną objęci programem edukacyjnym. Zwiększona zostanie świadomość, jak ważne jest dbanie o pszczoły dla przyszłych pokoleń, zwiększy się również poczucie odpowiedzialności za środowisko naturalne.
Na utworzenie ścieżki edukacyjnej oraz edukację ekologiczną Gmina Bukowsko pozyskała dofinansowanie w wysokości 10 tys. zł z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Rzeszowie w ramach działania Edukacja ekologiczna. Całkowita wartość zadania to 13 tys. zł.
Zapraszamy do pogłębienia swojej wiedzy natemat pszczół.
"Chrońmy pszczoły. Bez nich nie ma życia"-materiały edukacyjne
- SOŁECTWA
- PROJEKTY, INWESTYCJE, REMONTY
- Projekty dofinansowane z Unii Europejskiej
- Projekty ze środków krajowych
- Projekty realizowane przy wsparciu gminy
- Inwestycje z środków krajowych
- Inwestycje z budżetu gminy
- Fundusz Dróg Samorządowych
- Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych
- "Cyfrowa Gmina" w Urzędzie Gminy Bukowsko
- „Granty PPGR” Cyfrowa Gmina -Wsparcie dzieci z rodzin pegeerowskich w rozwoju cyfrowym
- Cyberbezpieczny Samorząd
- PRZETARGI
- JEDNOSTKI GMINNE
- ORGANIZACJE POZARZĄDOWE
- TRANSMISJE OBRAD RADY GMINY
- KWARTALNIK GAZETA GMINY
- GMINNY PORTAL MAPOWY
- DEKLARACJA DOSTĘPNOŚCI