Zespół Szkół w Nowotańcu przystąpił do Edukacyjnej Sieci Antysmogowej
To projekt edukacyjno-informacyjny na rzecz czystego powietrza realizowany przez Państwowy Instytut Badawczy NASK we współpracy z Polskim Alarmem Smogowym (PAS).
W ramach projektu ESA w szkole podejmowane będą liczne działania edukacyjne. W trakcie zajęć, spotkań i warsztatów ich uczestnicy otrzymują informacje na temat smogu i jego konsekwencji zdrowotnych, a także wskazówki, co każdy z nas może zrobić, aby jakość powietrza, którym oddychamy, była lepsza.
W szkole zainstalowany został miernik pyłów zawieszonych, który stale monitoruje poziom zanieczyszczenia powietrza.Wyniki pomiarów pyłów są na bieżąco aktualizowane – można je sprawdzić na wyświetlaczu znajdującym się na terenie szkoły oraz na stronie esa.nask.pl. Na stronie ESA oprócz bieżących wskazań dostępne są również archiwalne dane z pomiarów. Dodatkowo na budynku szkoły zainstalowany jest wyświetlacz LED podający aktualną wartość stężenia pyłu PM2,5 na zewnątrz szkoły.
Jest to informacja nie tylko dla nauczycieli, uczniów i odprowadzających dzieci do szkoły rodziców, ale również dla całej społeczności lokalnej – każdy może na bieżąco śledzić wyniki pomiarów i obserwować, w jakim stopniu problem zanieczyszczonego powietrza dotyczy jego najbliższej okolicy. To nie wszystko, bowiem zaplanowane są również szkolenia dla nauczycieli, którzy przeprowadzą, w oparciu o dostarczone materiały, zajęcia dydaktyczne w klasach. Lekcje dotyczące smogu będą przeprowadzane pomiędzy październikiem a kwietniem, natomiast pozostałe zajęcia związane z innymi zagadnieniami dotyczącymi szeroko pojętej edukacji ekologicznej oraz zdrowego trybu życia, które zostaną wprowadzone do oferty informacyjno-edukacyjnej projektu ESA, będą odbywały się zgodnie z zaplanowanym terminarzem dla danej grupy tematycznej.
Niezmiernie ważne są działania edukacyjne na rzecz ochrony czystego powietrza, szczególnie w instytucjach kształtujących postawy i świadomość dzieci i młodzieży. Kompleksowe działania edukacyjne prowadzone w ramach projektu pomogą zrozumieć całej społeczności lokalnej problemy ekologiczne wpływające na jakość życia – zarówno starszych i młodszych, jak i przyszłych pokoleń.
- SOŁECTWA
- PROJEKTY, INWESTYCJE, REMONTY
- Projekty dofinansowane z Unii Europejskiej
- Projekty ze środków krajowych
- Projekty realizowane przy wsparciu gminy
- Inwestycje z środków krajowych
- Inwestycje z budżetu gminy
- Fundusz Dróg Samorządowych
- Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych
- "Cyfrowa Gmina" w Urzędzie Gminy Bukowsko
- „Granty PPGR” Cyfrowa Gmina -Wsparcie dzieci z rodzin pegeerowskich w rozwoju cyfrowym
- Cyberbezpieczny Samorząd
- PRZETARGI
- JEDNOSTKI GMINNE
- ORGANIZACJE POZARZĄDOWE
- TRANSMISJE OBRAD RADY GMINY
- KWARTALNIK GAZETA GMINY
- GMINNY PORTAL MAPOWY
- DEKLARACJA DOSTĘPNOŚCI