Centrum Bukowska w piątkowy wieczór 26 sierpnia br. tętniło życiem w stylu lat 20-tych
Koniec ubiegłego tygodnia 26 sierpnia br. w Bukowsku był bardzo naukowy, kulinarny i kulturalny.
Rozpoczęła go konferencja zorganizowana wspólnie z Fundacją Misji Obywatelskiej– której tematem była „Kultura Ludowa Jako Żywy Element Aktywności Obywatelskiej Polaków”.
Podczas konferencji wysłuchaliśmy prelekcji p. Mieczysława Czytajło na temat historii naszej małej ojczyzny oraz bardzo ważnej zależności pomiędzy „wczoraj – dziś – jutro”. Kultura ludowa, kiedyś niedostrzegana, marginalizowana i mało doceniana, dzisiaj staje się ważnym elementem życia codziennego i nośnikiem tradycji, poprzez jej duchowość, jak też wymiar materialny. Towarzyszy nam stale, często nawet w sposób nieuświadomiony, łącząc tradycję z nowoczesnością. Jest stale obecna w życiu współczesnych społeczności wiejskich, ale przenika także do życia miejskiego, przenosząc wszystko, co w niej najlepsze. Pan Mieczysław uzmysłowił uczestnikom, jak bardzo bogata jest nasza, swojska, tutejsza kultura ludowa i jak ważne jest jej kultywowanie ,rozwijanie i propagowanie – w domach rodzinnych, placówkach oświatowych, stowarzyszeniach, instytucjach publicznych...
Uczestnicy mieli okazję obejrzeć wystawę z prywatnych zbiorów Pana Mieczysława: książki, zeszyty z przepisami, akcesoria kuchenne, obrazy, płaskorzeźby, głównie z okresu międzywojennego.
Z sali konferencyjnej p. Mieczysław Czytajło (nauczyciel, dyrektor MDK w Krakowie, prelegent i juror konkursów kulinarnych, autor artykułów oraz pokazów kulinarnych, pasjonat i znawca kuchni regionalnych )przeniósł się do kuchni Domu Ludowego, gdzie poprowadził warsztaty kulinarne dla członkiń Kół Gospodyń Wiejskich z terenu naszej gminy. Podczas warsztatów przygotowane zostały specjały kuchni okresu międzywojennego, obecne na stołach w Bukowsku i okolicach. Pod kierunkiem Szefa Kuchni przygotowany został: rosół z kury z dodatkiem w postaci macy, kwasówka oraz kawior po żydowsku – smarowidełko do proziaków oraz macy. Na fanpage KGW Pobiedno możemy znaleźć przepisy niektórych z dań warsztatowych
Wszystkie te pyszności trafiły na stoły przygotowane dla gości wieczornej degustacji. Oprócz dań warsztatowych, mieszkańcy naszej gminy mogli do woli zasmakować również innych przysmaków regionalnych zrobionych przez panie z Kół Gospodyń Wiejskich.Centrum Bukowska w piątkowy wieczór tętniło życiem w tylu lat 20-tych, piękne panie w wytwornych kreacjach były ozdobą wieczoru, a muzyka swingowa grana przez Krzysztofa i Jakuba Dziamba, nadawała mu niezapomnianego klimatu. Wieczór zakończyła potańcówka do muzyki z dawnych lat.
Dziękujemy wszystkim mieszkańcom za udział w tak cennym wydarzeniu, ze względu na jego walory kulturowe i tradycyjne.
Szczególne podziękowania kierujemy do członkiń KGW Bukowianki, KGW Nowotaniec, KGW w Pobiednie, KGW Woliczanki, KGW Nagórzanki, KGW Zboiska, KGW Nadolany za zaangażowanie w warsztaty kulinarne oraz za przygotowanie pysznych tradycyjnych przysmaków naszej regionalnej kuchni oraz kreatywne stroje z epoki.
Wierzymy, że imprezy tego typy zagoszczą na stałe w przestrzeni naszych gminnych miejscowości i będą cieszyć się coraz większym zainteresowaniem mieszkańców.
Warsztaty oraz wieczorna degustacja zorganizowane zostały przez Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Bukowskiej w Bukowsku w ramach projektu Kuchenne Opowieści dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury Kultura - Interwencje. Edycja 2022"
- SOŁECTWA
- PROJEKTY, INWESTYCJE, REMONTY
- Projekty dofinansowane z Unii Europejskiej
- Projekty ze środków krajowych
- Projekty realizowane przy wsparciu gminy
- Inwestycje z środków krajowych
- Inwestycje z budżetu gminy
- Fundusz Dróg Samorządowych
- Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych
- "Cyfrowa Gmina" w Urzędzie Gminy Bukowsko
- „Granty PPGR” Cyfrowa Gmina -Wsparcie dzieci z rodzin pegeerowskich w rozwoju cyfrowym
- Cyberbezpieczny Samorząd
- PRZETARGI
- JEDNOSTKI GMINNE
- ORGANIZACJE POZARZĄDOWE
- TRANSMISJE OBRAD RADY GMINY
- KWARTALNIK GAZETA GMINY
- GMINNY PORTAL MAPOWY
- DEKLARACJA DOSTĘPNOŚCI