Szkoły z Gminy Bukowsko skorzystały z programu rządowego „Poznaj Polskę”
Szkoły z Gminy Bukowsko brały udział w wycieczkach zorganizowanych w ramach przedsięwzięcia Ministra Edukacji i Nauki pn. „Poznaj Polskę”, które jest częścią POLSKIEGO ŁADU. Przedmiotem przedsięwzięcia jest wsparcie organu prowadzącego szkołę w formie dotacji celowej, dzięki której realizowane są zadania umożliwiające młodzieży poznanie zasobów polskiego dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego. Środki finansowe przeznaczane są na dofinansowanie wycieczek szkolnych związanych z priorytetowymi obszarami edukacyjnymi wskazanymi przez Ministra Edukacji i Nauki w odrębnym komunikacie.
Podstawę Prawną stanowi Komunikat Ministra Edukacji i Nauki z dnia 27 sierpnia 2021 r. o ustanowieniu przedsięwzięcia pod nazwą „Poznaj Polskę” z późn. zm.
Dzieci ze Szkoły Podstawowej w Bukowsku wybrały się do Krasiczyna, uczniowie spacerowali po parku, podziwiali zamek – jeden z najpiękniejszych skarbów architektury renesansowo – manierystycznej w Europie i poznali historię dębu posadzonego w 1867 roku, na pamiątkę urodzin Adama Sapiehy. Następnym celem wycieczki była jedna z najpiękniejszych rezydencji magnackich w Polsce wybudowana w XVII wieku w Łańcucie. Druga wycieczka to lekcja muzealna w Collegium Maius Uniwersytetu Jagiellońskiego. Kolejnym punktem było zwiedzanie Państwowych Zbiorów Sztuki na Wawelu i Park Doświadczeń im. Stanisława Lema.
Uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Pobiednie na trzydniowej wycieczce podziwiali Biecz, Ratusz i wieżę ratuszową a następnie Kolegiatę Bożego Ciała – jeden z najświetniejszych zabytków gotyckiej architektury sakralnej w Polsce. Następnym punktem był wzniesiony ok. 1500 r. z drzewa jodłowego drewniany kościół pw. Św. Michała Archanioła w Binarowej. Kolejny dzień poświęcony był zwiedzaniu centrum Zakopanego, Krupówki, Gubałówka i Wielka Krokiew. Następnie Muzeum Budownictwa Ludowego w Szymbarku i zespół staromiejski wraz z klasztorem Sióstr Klarysek w Starym Sączu.Druga wycieczka przybliżyła dzieciom Kopalnię Soli w Wieliczce, następnie uczniowie pojechali do Sanktuarium w Łagiewnikach i na zakończenie zwiedzili zabytki Krakowa, Wawel, Smoczą Jamę, Sukiennice, Kościół Mariacki, Bramę Floriańską wraz z historią tych miejsc.
W Szkole Podstawowej w Nowotańcu została zorganizowana trzydniowa wycieczka do Zakopanego. W pierwszym dniu uczniowie podziwiali zabytkowy Ratusz z XV wieku i wieżę w Bieczu, następnym zwiedzonym zabytkiem architektury gotyckiej była Kolegiata Biecka. Kolejnym punktem wycieczki był Sądecki Park Etnograficzny, Skansen w Nowym Sączu i zabytkowy zespół klasztorny wraz z Sanktuarium Świętej Kingi w Starym Sączu. Drugi dzień przeznaczony został na zwiedzanie centrum Zakopanego, Gubałówkę i Krupówki. Ostatni dzień to dzień zdobycia Trzech Koron i odwiedzenia Muzeum Budownictwa Ludowego w Szymbarku. Kolejną wycieczką był wyjazd do Muzeum Podkarpackiego w Krośnie i poznanie historii tego miasta. Następnie uczniowie udali się do Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego im. Ignacego Łukasiewicza w Bóbrce, co stanowiło dla nich niemałą atrakcję.
Wszystkie te wycieczki były dla uczniów prawdziwą lekcją fizyki, geografii, muzyki, biologii, wychowania fizycznego i historii w nietypowej formie.
Szczegółowe relacje z wycieczek i zdjęcia znajdują się na stronach szkół.
Joanna Niemiec-Hnat
- SOŁECTWA
- PROJEKTY, INWESTYCJE, REMONTY
- Projekty dofinansowane z Unii Europejskiej
- Projekty ze środków krajowych
- Projekty realizowane przy wsparciu gminy
- Inwestycje z środków krajowych
- Inwestycje z budżetu gminy
- Fundusz Dróg Samorządowych
- Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych
- "Cyfrowa Gmina" w Urzędzie Gminy Bukowsko
- „Granty PPGR” Cyfrowa Gmina -Wsparcie dzieci z rodzin pegeerowskich w rozwoju cyfrowym
- Cyberbezpieczny Samorząd
- PRZETARGI
- JEDNOSTKI GMINNE
- ORGANIZACJE POZARZĄDOWE
- TRANSMISJE OBRAD RADY GMINY
- KWARTALNIK GAZETA GMINY
- GMINNY PORTAL MAPOWY
- DEKLARACJA DOSTĘPNOŚCI